PC do 3200 zł

Witam, kiedyś za czasów core2duo bawiłem się w podkręcanie, nawet te na ciekłym azocie ;).

Niestety potem wypadłem z tematu komputerów i na ten moment nie orientuje się za bardzo co opłaca się kupić.

Dostałem misję złożenia PC wraz z obudową do 3000-3200zł. Ma to być komputer głównie do gier. Dopuszczam możliwość podkręcenia procesora. Prosiłbym o pomoc w konfiguracji jakiegoś fajnego zestawu.

Oglądałem w Google tematy jaki komputer do 3000 ale propozycje są tak różne że sam niewiem na co się zdecydować.

Będę wdzięczny za pomoc, pozdrawiam, Andrzej

Do gier, za 3 tys.? Raczej nie da się, a o graniczeniem jest cena nowej karty graficznej. Chyba że do mniej wymagających gier, wtedy integra Ryzena 5600G da radę.
Chyba, że mówimy o komputerze słabszym, z grafiką za (powiedzmy) do 1000 zł, wtedy da się, ale to również będzie komputer do… mniej wymagających gier. :slight_smile:

Generalnie zależy mi aby w tych pieniądzach złożyć jak najbardziej wydajny komputer. W przyszłości pewnie wleci lepsza karta graficzna, na razie jednak muszę trzymać się tych ramek finansowych.

Windows 500
I3-10100F 400 zł
16 GB RAM 400
Płyta 400
Zasilacz 450/500W 200
Obudowa 200
Dysk ssd 200
I za 700 kupisz może używaną 1050Ti, a raczej gołą 1050…

Bez W10 może starczy na nową 1650, ale raczej nie na 1650 Super. Obie jednak są „budżetowe”. Kart ogólnie nie ma na rynku, a jak są, to drogie. I tyle w temacie składania. :wink:

O podkręcaniu zapomnij, więcej wydasz na odblokowane procesory, płyty i chłodzenie niż dałbyś za lepszy i wydajniejszy model.

To widzę mocno się pozmieniało na rynku części.

Tak się zastanawiam czy w tym przypadku nie lepiej wziąć faktycznie tego Ryzena pomęczyć się pół roku na tej integrowanej grafice, a za pół roku kupić jakąś grafikę za 2-3k.

Windowsa legalnego posiadam kupionego więc. nie trzeba go wliczać w koszty.

Chyba że licząc na zintegrowana grafikę polecicie jakiś inny mocniejszy procesor z Integra z myślą o przyszłym dołożeniu karty graf.

Dlatego (jak do gier), to proponuję AMD z Ryzenem 5600G, odpada wtedy grafika, a sama integra też da radę albo w mniej wymagających grach, albo w mniejszych detalach/rozdzielczości.
To naprawdę dobra propozycja, do tego jakaś niezbyt droga płyta, RAM i dysk nvme, zasilacz i obudowa i w 3200 się zamkniesz spokojnie, a komputer będzie bardzo fajny i gotowy na ewentualną rozbudowę o dobrą kartę graficzną (a teraz za samą dobrą kartę podobny koszt).

Możesz kupić Ryzena 5600G (6 rdzeni 12 wątków) za 1300 z Vegą 7 bodaj. Mógłbyś i o 3400G pomyśleć, ale to 4/8 i wcale nie taki tani. Natomiast I5-10/11000F, bez grafiki, to koszt 600-800 pln. A za pozostałe 600-700 zł kupisz coś lepszego od vegi (cokolwiek powyżej gt 1030).

Integry w Ryzenach są za drogie… bo koszt 5600G to 2x I5 Intela.

No i teraz dylematy heh.

Ewentualnie w opcji bez grafiki rozważam Ryzena 7 5700G

Owszem, ale to z grafiką. Czyli mamy jednak słabszy komplet, niż 5600G i dedykowana dobra grafika za jakiś czas. A na przeczekanie ta zintegrowana z 5600G daje radę. I być może wystarczy.
Ja osobiście mam Intela i5 11500, ale ja nie gram w nowe gry, więc u mnie grafika nie była priorytetem. Niemniej jak szukałem i wybierałem, to ten AMD 5600G też brałem pod uwagę, bo ma całkiem niezłe możliwości.

Narazie jednak zdecyduje się na opcje bez karty graficznej teraz tylko pytanie

Czy brać Ryzena 5 5600G czy ryzena 7 5700G

Jest jeszcze jedna opcja, żebyś miał większy dylemat.
Kup: Laptop i podepnij na stałę do monitora i klawiatury.
Paradoksalnie dzisiaj w lapku w granicach 3000-3500 na 100% znajdziesz coś z 1650, a może nawet i 1650 Super. Z zewnętrznymi kartami gorzej, bo górnicy, braki chipów etc.
Na minus brak rozbudowy i pewnie mniejsza żywotność.

No laptop też wchodzi w grę. Co prawda zawsze myślałem że graty ładowane do laptopów są dużo słabsze od tych pecetowych.

Z laptopów co byście polecili do 3500?

I masz rację, średnio tak z 10-15% będzie słabiej.
Wielkiego wyboru nie masz, ceny widzę, że na świeta (słaby złoty?) znowu wzrosły, ale na Allegro są dwa przyzwoite modele. Asus TUF to też taka tania seria, ale jest przyzwoicie wykonana. Wydajnośc będzie prawie identyczna, ale firma Delkom chyba jest pewniejsza.

https://allegro.pl/oferta/laptop-asus-tuf-gaming-f15-i5-16-512gb-gtx1650-11475866737
https://allegro.pl/oferta/asus-fx506lh-i5-10300h-16gb-512ssd-gtx1650-dos-11509431426

Pobaw się i spróbuj coś takiego za 3500 złożyć, może się uda ze stacjonarką z 1650, jeżeli się uda to bierz stacjonarkę. :wink:

Fajny ten Asus podoba mi się. No nic pokombinuje trochę i zobaczę. W każdym razie dzięki za pomoc i nakierowanie mnie na pewne rzeczy

No i w przypadku laptopów zobacz też test wydajność, żeby wiedzieć co dostaniesz. :wink:
Asus ~~= temu.

Ale bzdura jak się nie pogorszyło od miesiąca to zrobi stacjonarke. Zaraz zobaczę.

No dobra, trochę rzeczy niedostępnych i wychodzi ciut drożej. Lista zakupowa - sprawdź listę zakupową w x-kom.pl ()

No wygląda nawet spoko, tylko czy ta i3 nie będzie ograniczała tej karty graf?

Ułożyłem takie coś i jestem wstanie wylozyc tyle tylko może można coś zmienić na plus w tym konfigu? Zamiast Intela dopuszczam też jakiegoś Ryzena.

W żadnym wypadku, ta I3 ma taką wydajność jak I7 ze 3 lata temu (dodano do i3 2 rdzenie i 4 wątki). Ona spokojnie pociągnie 2060 i pewnie też 3050 z najnowszych.

Najsłabszym, ograniczającym wydajność, elementem zestawu jest karta graficzna. Rok temu z I3 10 generacji parowało się zwykle 1660Super, która kosztowała wtedy 1200 zł, a dziś 2500, ta 1660S jest 2x wydajniejsza od 1650 (rok temu w cenie 700zł). :wink:

Możesz kupić i5, wtedy poprostu do końca platformy za 3-5 lat nie będzie trzeba procesora wymieniać, tylko kartę, gdy ceny spadną.

W sumie ta i3 faktycznie nie wygląda źle wydajnościowo. Tylko pytanie bo on niby obsługuje pamięci RAM DDR4-2666 (PC4-21333)

Czyli jak wsadze jakieś pamięci 3200MHz tzn ze one będę pracowały max na 2666?