[PC] Komputer dla rodziców (emerytów) na lata + router

Witajcie,

poszukuję komputera dla rodziców-emerytów, którzy będą używać go głównie do przeglądania internetu, oglądania filmów, trochę pracy biurowej w Word/Excel. Założenie jest takie, żeby komputer posłużył długo i stabilnie jeszcze przez wiele lat.

Obecnie korzystają z mojego ponad 10-letniego PC o parametrach:

Wymieniany był tylko zasilacz i od jakichś 8-9 lat jest to BeQuiet PurePower BQT L7-530 W.
Do zestawu podłączony jest monitor HP LCD 20" W2007v, złącze 15-pin D-SUB VGA.

Czy są jakieś części, które mógłbym zostawić z obecnego kompa i dzięki temu dokupić mniej nowych?

Odnośnie nowego PC dla rodziców, zależałoby mi, żeby:

  • dało się do niego podłączyć obecny monitor (który nie ma hdmi, tylko 15-pin D-SUB VGA)
  • dysk miał 1 TB (całość SSD lub SSD na system+HDD na resztę)
  • bez CD/DVD (chyba że może da się wykorzystać obecny napęd?)
  • bez czytnika kart pamięci

Do tego rodzice będą za miesiąc zmieniać internet z Neostrady na światłowód. Funbox muszą zwrócić do Orange, więc będą potrzebować nowego routera dla bezprzewodowego podłączenia laptopa, TV, smartfonów. Jaki sprzęt w tej kategorii byłby wart uwagi?

Zupełnie się nie orientuję jak to się obecnie kształtuje cenowo. Górna granica dla rodziców to max. 3000 zł za całość (PC+router), ale może da się sporo taniej? Nie potrzebują w końcu ani wymyślnej grafiki ani najszybszego procesora - ważne, żeby sprzęt posłużył długo i stabilnie, umożliwiał przeglądanie internetu, oglądanie filmów, korzystanie z pakietu biurowego itp.

Jeśli tylko stosunek ceny do jakości będzie w porządku, to PC może być poleasingowy/używany.

Dobrzy ludzie, pomóżcie, proszę. Z góry dzięki:)

Bardzo stary sprzęcik ja bym wymienił na nowy/używany ty masz w nim jeszcze ddr2 po zmianę na ddr3 odczujesz mega różnice.

A nie uważasz, że przydałaby się przede wszystkim wymiana systemu operacyjnego z obecnego Windows Vista na bardziej współczesny?

Windowsa, jeżeli masz Windows 7 BOX to spokojnie przeniesiesz, OEM może bys problem :wink:
Codo samego komputera, 3tysiace to zestaw do gier niemalże.
Monitor możesz zostawić, ale może kup lepszy ze 24-26 cali wzrok na starość słabuje,a 10 lat temu technologia stała… sam widzisz po wydajności PC :slight_smile:

  • Monitor 24-26cali FULL HD 60 MHZ z 500 zł
  • Obudowa dowolna do 100zł
  • Płyta nawet A320/B450 AMD do 250 zł
  • Ram - 1x 8 GB także 2400 cl 15/16 ze 150 zł
  • HDD 1 TB (7200 i 32 mb) 150 zł
  • SSD 240 GB za 150 dowolny
  • Zasilacz, zmieniłbym mimo wszystko, silentium 350w za jakieś 120 zł
  • i najważniejsze: procesor (z grafiką :wink: ) Athlona 200ge odrzucamy, słaby, zostaje 220G 4 rdzenie i znośna grafika lub 2400G 4 rdzenie 8 wątków i lepsza grafika. Cena od 350 (2200G) do 550 - 2400G.
  • No i ewentualnie windows, OEM lub USD BOX 450-550 zł. (oba można przenosić, ale box nieco łatwiej)

Jeżeli w planach / na horyzoncie są wnuki lub rodzice chcą na emeryturze nadrabiać zaległości w grach, to 2400G i ram z 3000mhz lepszy, dodatkowo w płycie z 4 slotami i w układzie 2x4 GB. W innych przypadkach 2200G z 8 GB powinna starczyć na długo z ewentualnym dodaniem kiedyś 8 GB i podmianką procka na 2400G używany.

Dzięki za odpowiedzi!

Czyli wszystko do zmiany? Niech będzie i tak :wink:

Masz rację. Zapomniałem dodać, że obecny system na tym sprzęcie to Win 7 64-bit. Z Visty zrezygnowałem, kiedy skończyło się wsparcie. Planuję zakup Win 10 na nowy sprzęt, bo wsparcie siódemki wygasa jakoś w przyszłym roku.

@anon7248146, ogromne dzięki!! :slight_smile: Spróbuję ułożyć jakiś zestaw na podstawie podanych przez Ciebie parametrów i podrzucę do wglądu.
Kojarzysz może jeszcze router, który dałoby radę dorzucić do zestawu?
A czemu zasilacz do wymiany, skoro stary ma większą moc?

Już 2020-01-13T23:00:00Z.

Jasne ma większa moc, ale żywotność raczej mniejsza. Twój zestaw w maksymalnym obciążeniu “zje ze 120W” :wink:

Be quaiet to nie jest to zła marka, ale do nowego bym wstawił taki, który kolejne 10 lat pochodzi. Ten może pochodzić i 5 lat albo i paść za rok. Akurat jego możesz nie wyrzucać, zostaw w kartonie w piwnicy. A jak nie masz miejsca, to po sformatowaniu dysku, nadpisaniu i sformatowaniu (wymazanie danych) wystaw stary komp na Allegro, ze 300 zł z monitorem może dostaniesz, lub oddaj do domu seniora/świetlicy wiejskiej, czy co tam masz. Dziadek ze dwie strony, emaila i skype głosowe uciągnie :wink:

Tutaj Ci nie podpowiem, ten mój to antyk starszy nawet od Twojego komputera, i tak mam kabelek, a jak innym telefon słabo łapie wifi… :wink:

Nie w takim zastosowaniu, RAM pozostanie w szybkości bez znaczenia, kluczem będzie ilość.

Ja bym złożył mały i cichy komputer na Intel (Ryzenów Integra czyli Vega ma problemy z directx12, którego używa np chrome). Najważniejsze to szybki dysk oczywiście.




Można, ale wyjdzie to już chyba nieco drożej i na router braknie :wink: No i trochę głupio brać 2 rdzeniowego G4560 czy 5xxx, to taki jakby athlon i raczej go szybko zabraknie. Trzeba by minimum i3 8xxx liczyć.

Jeżeli autor ma boxa/oem, to może da radę przenieść, z tego co rozumiem z Visty aktualizował chyba, a tu się nie znam :wink: Co do Vegi + Chrome, na 2200U mi działa, z video nie ma kłopotu, ale wole Edge, lżejszy :wink:

Ja bym dołożył RAMu, dysk SSD, zmienił system operacyjny i komp będzie śmigać kolejne 10 lat (chyba, że fizycznie padnie). Do “przeglądania internetu, oglądania filmów, trochę pracy biurowej w Word/Excel” wystarczy aż nadto.

1 polubienie

Kaktusku… nie opowiadaj bajeczek, zachowaj dla swoich kaktusiatek :wink:

Gdyby dołożyć Ram, wymienić dysk i podkręcić procesor (zakładając, ze płyta pozwoli np.), to osiągniemy wydajność współczesnych Atomów N4/5xxx. Mówienie o “śmiganiu przez 10 lat”, to jakieś absurd, netbookami sprzed 10 lat, typu N450, już 5 lat temu można było gwoździe wbijać lub jako przyciski do papieru używać. W przypadku bardzo ograniczonych środków, rzędu 100zł np. jest sens modernizować core duo na quada i dokładać Ram, ale to rozwiązanie góra na 2-3 lata raczej i akceptujące juz kompromis wydajności.

Pudło :wink:

Q9300 to quad przecież. Szkoda tylko (dopiero teraz sprawdziłem), że płyta ma dwa banki pamięci. Ale Linuksa uciągnie i na 4GB.

Na 2500U są problemy, ciekawe…
Co do Pentium to wyjaśnij do czego z powyższych miałoby braknąć…
Co do routera to może zostawić zasilacz i dysk HDD że starego i już będzie kasa.

Za 5-10 lat do wszystkiego. To ma być na dekadę, Twój G4/5xxx dzisiaj do wszystkiego wystarczy, ale per analogia tani Core Duo E cos tam, czyli taki “Penrium Gold” sprzed 10 lat, od dawna nie wystarcza do netu (tnie). Porównując G4/5xxx vs 2200G ten drugi wychodzi z większym zapasem, tylko i aż tyle.

Ze screenu odczytałem 8300 musze zmienić okulary na -xx :wink:

Ja nie rozumiem czemu upieracie się przy wymianie zasilacza. Padnie to padnie ale niech go wykorzysta do końca. Nie jest to zasilacz z czarnej listy. A raczej szybko nie padnie. Kolejna rzecz po co twoim rodzicom dysk 1TB? Ssd 512 powinien wystarczyć.

HDD 1TB na dane (np. zdjęcia, filmy). Jeść nie woła, wydatek jest symboliczny, a miejsca nigdy dość. Na system SSD 120/240.

Ja bym nie zmieniał, C2Q ciągle świetnie sobie radzą, dołóż tylko ramu, wsadź tam SSD i komputer będzie żył jeszcze długie lata na linuksie lub Win10.
Chyba że rodzice potrzebują ogromnej mocy obliczeniowej do pracy albo gier.

Może thinkpad do 1000zł znajdziesz coś z ssd i 8gb ram.

O, tu masz kaktusa :stuck_out_tongue: