Pc nie uruchamia się po wymianie zasilacza na nowy

(Imperial_Dragon) #1

witam wszystkich.
mam problem z którym nie mogę sobie poradzić, a laikiem w temacie sprzętu chyba nie jestem.
a więc o co chodzi. padała mi karta grafiki w kompie stacjonarnym zbudowanym na plycie AsusMB0G50, wiec postanowiłem kupić nową nvidia 1080, do tego potrzebowałem wymienić zasilacz, bo stary był za slaby i tu padł wybór na OCZ650W i tu mam problem, bo komp nie odpala na tym zasilaczu, dioda na plucie zaświeca się i po wciśnięciu power wiatrak cpu na chwilkę rusza i staje, i to wszystko co można zrobić. Na starym zasilaczu normalnie sie uruchamia, a na nowym nie. wysłałem zasilacz jako uszkodzony do sklepu gdzie go sprawdzono, że jest sprawny, montuje go ponownie i zonk.

może macie jakiś pomysł na te dolegliwość?

(WODZU) #2

Podłączyłeś przewody z dodatkowym zasilaniem do karty graficznej?

(bachus) #3

Jak podłączasz identycznie wtyczki jak stary, to może rzeczywiście jednak jest uszkodzony. Rozumiem, że testujesz bez karty graficznej (tej nowej nvidia 1080) i podłączasz do karty zintegrowanej?

(Imperial_Dragon) #4

oczywiście, że tak. on bez karty i z kartą na tym zasilaczu tak samo reaguje. zakręci wentylatorami i stop, by znów zakręcić trzeba go pozbawić całkowicie prądu i dalej to samo. odłączałem już wszystko po kolei i wszystko razem, efekt ten sam. zachowuje się tak jakby mu brakowało mocy do odpalenia się. głupi już od tego jestem

(WODZU) #5

Podaj jeszcze raz model płyty, bo Google nic na jej temat nie wie.

(Imperial_Dragon) #6

Asus B85M-G

https://www.asus.com/us/Motherboards/B85MG/

(WODZU) #7

Kolejna sprawa, niby oczywista, choć nie zawsze :slight_smile: Podpiąłeś do płyty dodatkowe, czteropinowe zasilanie dla procesora?

(ciawek76) #8

Spróbuj wyzerować (zrestartować) ustawienia biosu. Wyjąć bateryjkę na parę minut lub użyć zworki na płycie. Powinno pomóc.

(Imperial_Dragon) #9

reset biosu wykonany już dawno i nic nie wniósł. jutro sprawdzę na innym kompie, bo tam też jest mocny OCZ 700W i ma 8pin do zasilania grafiki.

(Imperial_Dragon) #10

oczywiście, że tak, choć sam zasilacz ma 8pin dzielone na 4pin do cpu. sprawdzałem z zasilaniem i bez, bez bez efektów.

(WODZU) #11

Być może zasilacz faktycznie jest rypnięty, a w serwisie sprawdzali go bez obciążenia albo wcale tego nie zrobili, tylko odesłali z nadzieją, że klient zwinie uszy po sobie i podda się. Zastanawiam się jeszcze czy przypadkiem gdzieś na płycie nie ma jakiegoś zwarcia, uszkodzenia związanego z awarią poprzedniej karty graficznej, na które stary zasilacz nie reagował, a w nowym włączają się zabezpieczenia i odcinają zasilanie.

(Imperial_Dragon) #12

jeżeli byłby problem z płytą to na starym zasilaczy by nie odpalała. ze sklepu załączyli dokument, ze zasilacz przeszedł kilkudniowe testy, i że wszystko jest sprawne.

(bachus) #13

Kilkudniowe testy :slight_smile: brzmi podejrzanie

(ciawek76) #14

A ja kiedyś miałem taki trik, że po wymianie zasilacza li tylko system też nie chciał wstać. Wszystko kończyło się do momentu zaimplementowania “BIOS-U” i kiszka dalej. Okazoło się, że pomogło tylko reinstalowanie systemu, ponieważ system zapisał w konfiguracji stary zasilacz mówiąc kolokwialnie.

(Domker) #15

Ta kilkudniowe testy polegające na zwarciu dwóch pinów na 20(+4) pinowej wtyczce od płyty głównej:

(ciawek76) #16

Włączenie zasilacza bez obciążenia? To zgoła niebystry pomysł. Grozi spaleniem go lub uszkodzeniem!

(Domker) #17

Zależy - w moim EVGE 850 G2 producent nawet dołączył nakładkę zwierającą piny, żeby sprawdzić, czy zasilacz działa.
Prędzej zabezpieczenie zadziała niż się spali lub uszkodzi.

(Grzesiekk) #18

Nic mu się nie stanie.
Najszybciej byłoby zmierzyć miernikiem czy przysiadają napięcia podczas włączania komputera. No ale tutaj trzeba mieć miernik i wiedzieć jak go użyć. Ewentualnie podpiąć ten nowy zasilacz do innego komputera.

(WODZU) #19

Zasilacz zasilaczowi nierówny. Podobnie z poziomem czułości zabezpieczeń. No ale aktualnie możemy tylko gdybać i bez wspomnianych przez @Grzesiekk pomiarów lub podłączenia do innego komputera trudno będzie coś stwierdzić.

(JNJN) #20

Zdarza się, że dany zasilacz, nie współpracuje z daną płytą?

I tu są dwie opcje:

• brak kompatybilności - na starym pracuje
  • uszkodzony