PCLinuxOS psuje rozruch systemu przy płycie głównej MSI B450 Tomahawk Max II

  1. Chyba źle mnie zrozumiałeś.
    Nie chcę byś uruchamiał cały bios.
    Chcę byś uruchomił tylko boot menu które u mnie znajduje się pod przyciskiem F9 i żeby je uruchomić nie muszę włączać najpierw całego biosu.
    To menu wyboru z czego ma się uruchomić komputer. Wywołujesz je na przykład podczas instalacji nowego systemu lub uruchamiania komputera z pen drive lub Live CD/DVD.

  2. Po zainstalowaniu i skonfigurowaniu: refind
    w konsoli z poziomu roota uruchom: mc
    i przejdź do: /boot/efi/EFI
    sprawdź czy masz tam refind

To będzie chyba wymagało ponownej instalacji, ponieważ PCLinuxOS się nie uruchamia. A może odpalę płytę instalacyjną i dokopię się do katalogów na dysku?

Czy o to chodziło? W katalogu efi nie ma niczego.

Przywracanie bootloaderów może mu niewiele pomóc jeśli ma jakąś „wybrakowaną” płytę główną z uefi (standard od przeszło 10lat?). Normalnie każdy system dodaje sobie swoje wpisy na partycję (lub partycje) efi a bios sobie tylko ładuje według kolejności. U mnie w laptopie 12 letnim (swoją drogą, jeszcze długo będzie na chodzie) przy dualboot’ie z windą, nawet na różnych dyskach, system bios nie potrafił odczytywać wszystkich wpisów. Co więcej - odpalenie jakiegoś livecd skutkowało unieruchomieniem jakiegokolwiek systemu na dysku XD rozwiązałem to w taki sposób, że włączyłem tzw csm boot i od tamtej pory jest spokój.

To masz wykonać na „popsutym” systemie aby przekonać się co jest w pozycjach startowych.
Czy jest tam refind i ogólnie zrobić zdjęcie.

To zrobisz jeśli te pierwsze się nie powiedzie.
Do EFI możesz się dostać tylko z poziomu uruchomionego systemu tak że z Live CD/DVD tam się nie dostaniesz.

No cóż, zaorzę ponownie dysk i zobaczę co będzie.

System zainstakwany, rEFInd też. Mimo to, w katalogu EFI widać to, co na zdjęciu. Ani śladu katalogu „refind”

Wszedłeś o jeden poziom za głęboko w krusaderze
Katalog z refind powinien być obok katalogu pclinuxos
jeśli jest inaczej to nieprawidłowo zainstalowałeś lub skonfigurowałeś refind
ja instaluje refind synapticem, a na wyskakujące okno konfiguracji reaguje ENTEREM

Instalowałem przy użyciu Synaptica. Potem zaś z poziomu konsoli, jako superużytkownik, wydałem polecenie aktywacji, zgodnie z opisem, który widnieje na stronie z rEFInd. Mimo to katalog refind się nie pojawił.



Wydaje mi się, że przedstawione ilustracje dotyczą Debiana. Nie wiem co należy uczynić, aby otworzyć i skonfigurować rEFInd w PCLinuksie.

Tak. Powyższe zrzuty pochodziły z „trudnego” Debiana.

Ale specjalnie zainstalowałem PCLinuxOS z EFI na Vmware i udało mi się zainstalować i uruchomić rEFInd
Po instalacji wystarczy wykonać z poziomu root-a:

Ostrzegam że może być problem z usunięciem rEFInd z EFI płyty głównej!!!
Tak że może sobie odpuść PCLinuxOS tym bardziej że system słabo wspierany (nawet Firefoksa nie da się spolonizować).

Ale mi zależy na tej właśnie dystrybucji, gdyż inne mają skopane pewne rzeczy, a ta działa w tym zakresie prawidlowo.

Możesz napisać dwa słowa co gdzie indziej jest skopane?

Odnośnie rEFInd to próbuj.
Co jeszcze mogę dopisać
Możliwe że będziesz go miał przed uruchamianiem systemów z każdego dysku, a nadpisywać go może instalacja np. Windowsa

PCLinuxOS to jedyna znaną mi dystrybucja, w której uruchomienie gry Frozen Bubbles w pełnym ekranie i to zarówno przy monitorach 4×3 jak i 16×9, nie powoduje zniszczenia oryginalnego formatu planszy tej gry (4×3). Inne dystrybucje, nawet bez uruchamiania gry w pełnym ekranie, wyswietlają planszę jako zmiażdżoną w pionie. W Zorinie to działa dobrze, ale po wyłączeniu tej gry, rozdzielczość ekranu jest totalnie rozregulowana i nie wiadomo jak to naprawić. Ponadto, czcionka Tahoma jest od razu w systemie. Program Irfanview jest od razu w repozytoriach. W PCLinuksie odpowiada mi też elastycznośc w zakresie dostosowywania wyglądu systemu. To tylko niektóre rzeczy.

A czy mógłbym się jakoś dowiedzieć jakie pliki, katalogi na dysku z zainstalowanym PCLIinuksem decydują o prawidłowym uruchomieniu tego systemu? Gdyby udało mi się to ustalić, to może zidentyfikowałbym, co konkretnie jest zmieniane na dysku z tym systemem, co uniemożliwia start po fakcie uruchomienia Zorina czy Windows (jako jedyne dyski podłączone w danej chwili do płyty głównej)…

Prawdopodobnie żadne.
Według mnie podczas uruchamiania Zorina lub Windowsa coś nadpisywane jest w oprogramowaniu układowym płyty dlatego proponowałem rEFInd.

Według instrukcji twojej płyty boot menu biosu masz pod F11
Zrób zdjęcie ekranu.

Ps.: Opisz dokładnie krok po kroku uruchamianie „popsutego” PCLinuxOS-a dołączając dodatkowo zdjęcia.

W tej chwili PCLinuxOS działa, ponieważ nie podłączałem jeszcze (każdego pojedynczo) dysku z ZoroinemOS ani Windows 7. Gdy jednak uruchomię któryś z tych ostatnich systemów, to próba uruchomienia PCLinuksa zakończy się wyłacznie komunikatem informującym o braku napędu z systemem startowym. Czy o to chodzi?

Napisz jednoznacznie czy możesz w razie czego zrezygnować z użycia przełącznika do dysków?

Jeśli nie to uruchom pclinuxos i pokaż zawartość pliku /etc/default/grub.

EDYCJA:
Pokaż dodatkowo:
su -c "efibootmgr"

Tak o to chodzi