Pierwszy raz laptop- jak nie zrobić błędu?


(radmar) #1

Witam,

Zakupiłem laptop ASUSa.

Mam teraz pytanie, jak z nim na samym początku się obchodzić, żeby nic nie zepsuć.

Chodzi mi tu o używanie baterii, ale jak macie jeszcze inne uwagi to będę też wdzięczny.

Pozdrawiam! :slight_smile:


(rgabrysiak) #2

Gratulacje z okazji nabycia pierwszego laptopa :wink:

Po prostu z niej korzystaj, póki działa :wink: Jedyne na co zwracaj uwagę to aby nie rozładowywać jej do końca.

Ciesz się nim póki działa, a tak na serio - nie korzystaj z niego na powierzchniach które zasłaniają otwory wentylacyjne (koc, kołdra etc.), raz na jakiś czas wyczyść go porządnie i tyle.

Na koniec odeślę cię do pewnego wpisu na blogu: 27 rad jak postępować z laptopem

Tylko nie traktuj go jako wyroczni, raczej z poczuciem humoru :wink:


(Leszek2204) #3

jeżeli masz laptop w domu używaj myszki jest bezpieczniej


(radmar) #4

czyli dostaję laptopa, wkładam baterię i jazda? Nie ma żadnych cyrków z pierwszym rozładowaniem, ładowaniem, etc?


(rgabrysiak) #5

Bateria powinna być już naładowana fabrycznie, więc wystarczy ją “włożyć” do laptopa i gotowe. Ale żadnych cudów z rozładowywaniem, ładowaniem nie trzeba robić :wink:

Jak już będziesz korzystał z laptopa to pamiętaj o tym aby nie rozładowywać baterii do końca, dłużej ona ci posłuży.

A co, touchpad mu palce odgryzie? Powiedziałbym że korzystanie z myszki czy touchpada to kwestia wygody a nie bezpieczeństwa.


(Conclusion) #6

:smiley: Baterie , także w laptopach to średnio 2 tysiące lądowań i potem emerytura. Nikt i nic na to nie poradzi. Na początku będzie trzymać 4- do 6 godzin , potem z biegiem czasu i ilości lądowań będzie spadać do średnio 2 godzin. Tak już zostanie i wszelkie metody jakie się stosuje oczywiście pomagają , jeśli się :smiley: mocno w nie wierzy.

Z bateriami wszelkiego typu jest jak z nami Ludkami , nawet po 50 tce wierzymy ze śmigamy jak 20 sto letni :smiley:

Jak już wcześniej pisał kolega , nie zatykaj wlotów chłodzenia , nawet najprostsza i najtańsza podstawka będzie pomocna i staraj się co jakiś czas czyścic wszystkie te wloty , otwarte w obudowie , przedmuchaj te wloty , szczególnie teraz latem kiedy temp. są wysokie .

Jeżeli chodzi o tuch pad to on faktycznie gryzie :smiley: i nie słucha moich palców mądrala #-o jeden .

Dlatego myślę ze własnie to Leszek2204 miał na myśli . Niezręczne,nieprzystosowane palce mogą całkiem przypadkiem uruchomić cokolwiek , dla przykładu chcesz przesunąć cokolwiek a w efekcie wciskasz i uruchamiasz jakiś powiedzmy paskudny program czy toolbar na jakiejkolwiek stronie i klops #-o


(Xemidra) #7

Jeżeli siedzisz z laptopem w domu możesz ją wyciągnąć z laptopa i używać zasilacza. Zaoszczędzisz cykle.

Pracowanie na laptopie z baterią i stale podłączonym zasilaniem niszczy ją jeszcze szybciej niż ładowanie i rozładowywanie.

Ja baterię podłączam tylko jak gdzieś wychodzę. Szkoda mi cykli, ponieważ bateria traci swoją pojemność z każdym ładowaniem/rozładowywaniem. W domu używam zasilacza.

Zachęcam do wykonywania kopii zapasowej, bo nawet niezniszczalne laptopy potrafią się zepsuć. Pochwal się i powiedź jakiego tego laptopa kupiłeś (chodzi mi o model).


(rgabrysiak) #8

I jednocześnie pozbędziesz się UPS jakim jest w pewnym sensie bateria w laptopie :wink:


(system) #9

też bym radził wyciągnąć baterie. najlepiej ją naładuj do pełna i po prostu wyjmij jeżeli gdzieś wychodzisz wkładasz baterie i tyle. Co prawda tak jak pisał kolega pozbędziesz się UPS w razie jak zniknie prąd ale powiedzmy sobie szczerze ile razy ten prąd nam niknie? Jak robisz coś bardzo ważnego zawsze możesz tą baterie wsadzić


(Xemidra) #10

Nawet jak już ten prąd zaniknie to bardzo małe prawdopodobieństwo, że stracisz jakieś dane. Ewentualnie te aktualnie otwarte, ale to też teraz mało prawdopodobne. Uszkodzenia sprzętu z powodu zaniku prądu już chyba nie występują.

Więc wyciągnij baterię i spokój.

Jak będziesz gdzieś potrzebował wyjść to po prostu ją wsadzisz i tyle.


(lith) #11

Akurat w laptopie, gdzie kabel zasilania często wala się gdzieś po pokoju, a nie jest wciśnięty za biurko na stałe bardzo łatwo o chwilowe utraty prądu. Mi teraz bateria odmówiła współpracy, to potrafię przypadkowo zgasić lapka wyciągając kabel zasilania 3-6 razy dziennie.


(Xemidra) #12

To już twój osobisty problem, że tak się wyrażę, bo mnie się nie zdarza przypadkowo odpiąć laptopa.


(Kpc21) #13

Po to laptop ma baterię, by z niej korzystać, chociażby w razie takiego przypadkowego odpięcia przewodu.

Współczesny sprzęt jest na tyle inteligentny, że sam odłączy ładowanie baterii, gdy będzie już pełna. A nawet jeśli będzie naładowana w 80%, co ma wydłużyć jej życie - taka opcja jest w netbooku którym dysponuję.

Jeśli bateria nie jest ładowana, to co za różnica, czy będzie leżeć w domu na półce, czy będzie noszona z laptopem?

Chyba lepiej przyzwyczaić się do touchpada w domu, niż męczyć się z nim potem, gdy będziemy musieli zrobić coś w terenie, nie dysponując gryzoniem.


(Xemidra) #14

Właśnie się mylisz.

Naładowanie baterii wcale nie sprawia, że jest ona nie używana jeżeli masz równocześnie podłączone zasilanie. Laptop nadal wykorzystuje baterię. Gdy ta osiągnie średnio poziom 95% lub 97% laptop ładuję ją z powrotem do 100% przez co ta niszczy się jeszcze szybciej niż jakbyś ją wyładował i ponownie naładował do pełna.

W niektórych laptopach możesz ustawić, żeby laptop ponowił ładowanie baterii, gdy ta osiągnie poziom ok. 80% jednak ASUS z tego co wiem (a sam mam jednego) nie oferuję takiej opcji.

Więc MA ZNACZENIE, czy bateria leży na półce czy w laptopie. Polecam przeczytanie tego artykułu:

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzj … -3766.html


(system) #15

@Xemidra

Dokładnie! W Samsungach też widziałem podobną opcję z tym że tam było coś z ładowaniem do 80 % ;d i chyba potem się odłączało zasilanie


(lith) #16

Przerost formy nad treścią, koleżanka wyciągała baterię i cudowała, ja olałem to zupełnie. Po 2 latach obie baterie trzymają tak samo beznadziejnie.


(Xemidra) #17

Co innego wyciągnąć ją i żeby leżała dwa lata w pudełku a co innego wyciągnąć ją na kilka dni czy godzin.

Jeżeli bateria leży długo nieużywana to i tak padnie. Taki jej urok.


(lith) #18

Różnie, tak jak laptop był używany. Czasami leżała nieużywana kilkanaście godzin, czasami kilkanaście dni. Używana, czy nieużywana i tak padnie. Cudów nie ma, nie widziałem jeszcze baterii, która miałaby 4,5 lat i działała sensownie. Po roku już wyraźnie widać, że to nie nówka, po 2 już działa wyraźnie krócej, po 3, 4 zaczyna to przeszkadzać, a lapek przestaje powoli być ‘mobilny’. Po 5,6 latach bateria zaczyna robić raczej za dłużej działający UPS, bo o zabraniu lapka w plener można zapomnieć, bo po kilkudziesięciu minutach pracy pada. Mi w tej chwili przy 2,5 letnim lapku trzymał ok. 60% tego co na początku (teraz bateria sie nie ładuje, bo coś się w zasilaczu zesrało). Nie sądzę, żebym oszczędzając akumulator jakieś spektakularne korzyści odniósł.


(Xemidra) #19

Kto trzyma laptopa 5,6 lat ?

Przy aktualnym tempie rozwoju taki laptop nadaje się na złom.


(Kpc21) #20

Przesada. Może z 5-10 lat temu tak było. W tej chwili jeden komputer (akurat stacjonarny) mam już jakieś 5 lat i wszystko działa płynnie, mimo że zestaw był budżetowy. Z poprzedniego (wcale nie budżetowego, o dysk 20 GB w 2001 roku było trudniej niż teraz o 1 TB) po 5 latach ciężko było korzystać. Mimo że spełniał wymagania systemowe Windows XP, przeglądarka internetowa otwierała się kilka minut, a najpierw trzeba było poczekać, aż antywirus zaktualizuje sygnatury wirusów (chyba że korzystało się z NoAV), bo w tym czasie nie dawało się nic zrobić.