Piksele

Od wczoraj pojawiają mi się na ekranie piksele które mrygają i zmieniają pozycje.


POMOCY

Uszkodzona matryca lub inwerter. Jaki sprzęt? To dzieje się na laptopie, czy monitorze?

Takie rzeczy byłoby widać na zdjęciu a nie na zrzucie ekranu, to ewidentnie artefakty wskazujące na problem z układem graficznym lub pamięciami karty graficznej. To laptop czy PC, karta graficzna była podkręcana?

to pc karta graficzna była podkręcana ale pzez jakieś 2-3 dni po czym przestałem ją podkręcać a jak podkręcałem to minimalnie

Przywróć domyślne taktowania rdzenia i pamięci, sprawdź wtedy czy problem ustąpi. To nowa karta lub używana ale jeszcze na gwarancji? Sprawdź dla pewności temperatury karty.

używana, nie jest na gwarancji już niestety

przywróciłem i nadal jest ten problem niestety

… a nie przypadkiem Jakieś Radeon 570 czy 580. :slight_smile: ?

W takiej sytuacji w sumie wiele nie zrobisz, ważna jest wartośc karty, ale porządna naprawa pamieci lub rdzenia przelutowanie, to wydatek pewnie rzędu 200-400 zł.

Karta była kiedyś czyszczona? Wymieniane były termopady i pasta na rdzeniu? Sprawdzałeś teraz jakie osiąga temperatury w idle np. w trakcie wyświetlania pulpitu? Zdarza się, że artefakty są wynikiem jedynie temperatur i to byłaby najlepsza z przyczyn.

tak, niedawno a temperatury to około 50 na pulpicie

Sam to robiłeś czy jakiś serwis? Nie można wykluczyć w tej sytuacji jakiegoś fizycznego uszkodzenia np. ukruszenie rdzenia GPU. Zacząłbym od zrzucenia zegarów na niższe i sprawdzenia czy będzie nadal sypać artefaktami, jeżeli tak to chyba pozostaje zdemontować układ chłodzenia i poszukać fizycznych uszkodzeń sprzętu, stanu kości pamięci, stanu rdzenia, sprawdzić doleganie padów do poszczególnych elementów - sekcji zasilania, kości pamięci. Jaka to karta graficzna?

sam czyściłem a dokładniej mój tata jest to 1070gtx czyszczona karta była ponieważ dokupiliśmy 2 taką same karte

nadal są

Wtedy karta nawet się nie włączy.
Poza tym trzeba by młotkiem kartę demontować aby do takiej sytuacji doprowadzić.

Ale już oderwać rezystor, albo kondensator filtrujący można :wink:

Zobacz czy na LiveCD Ubuntu jest to samo

Włączy. Będą artefakty, albo będzie się wieszać. Kiedyś, jak kupowało się na giełdzie Durona lub Athlona XP, to się oglądało, czy nie jest ukruszony, i podpisywało oświadczenie.

Wystarczy wkręcając śrubki przy rdzeniu zrobić to nie leciutko, i potem dociągać, ale najpierw do oporu z jednej strony i przy dociąganiu kolejnej leci rdzeń. Oczywiście zależy od konstrukcji, ale to możliwe. W laptopach jest nawet numeracja, od której śrubki rozkręcać i skręcać.

Czy były wymieniane termopady?
Do testowania poprawnie wykonanej konserwacji polecam FurMark.
Uruchamiamy do wyprostowania się wykresu temperatury. Sprawdzamy maksymalną wydajność i średnią. Jeśli najwyższa ilość FPS, jest o ponad 10% większa od średniej, to oznacza kłopoty z chłodzeniem (mimo niskiej temperatury), po prostu chip zabezpiecza rdzeń przed przegrzaniem.

Może być albo uszkodzona pamięć karty, co jest stosunkowo łatwo naprawialne, albo sama karta. Tutaj zależy, jeśli jakiś tranzystor, czy inny element, to pół biedy. Kilak stówek maksymalnie, z czego większość kosztów czas poświęcony na lokalizacje usterki. Jak chipset, to lipa.

Do analizy karty pod względem uszkodzeń mechanicznych, wykorzystuje się lupę, mikroskop, ale najbardziej pomocna jest kamera termowizyjna.

Test zrobię jutro ale wydaje mi się że to wina pamięci karty, jak naprawic

Wyciągnąć kilkaset złotych i oddać do serwisu, innej opcji nie ma.

To znaczy, że masz podłączone dwie karty w SLI? Problem występuje tylko przy jednej czy jak masz dwie?