Ping nieadekwatny do prędkości internetu

Witam,

 

Posiadam internet z prędkością do 40Mb/s. Coś co mnie zaniepokoiło to ping który mam np. w grach. Dokładniej rzecz ujmując to kolega który ma net 4 razy słabszy ma mniejszy ping niżeli Ja. Co może być tego powodem? Da się to jakoś ogarnąć? Przed chwilą zrobiłem Speed Test i ping był do 55 ms a prędkość pobierania 27Mb/s przy czym pobierając np. z torrentów jestem w stanie wyciągnąć do 4,3MB/s.

Przepustowość łącza nie ma wpływu na opóźnienia. To, że Ty masz szybsze łącze, nie znaczy, że będziesz miał niższy ping, niż kolega z wolniejszym łączem. Jak łączysz się z internetem?

Kabel Ethernet.

“Super” odpowiedź.

I ten kabel przychodzi od Twojego dostawcy do Twojego domu/mieszkania?

Co to za dostawca?

Źle zrozumiałem pytanie.

Dostawa to Orange (dawna Neostrada), posiadam Sagemcom do którego jest wszystko podpięte.

A kolega nie stawia przypadkiem serwera gry u siebie?

Dobrze zrozumiałeś pytanie. Pokaż jaki masz ping do routera i serwera o IP 8.8.8.8. Jak juz wspomniałeś o dostawcy, możesz podać parametry linii z routera.

Opóźnienie może generować inne urządzenie w sieci, szczególnie aplikacje P2P, VoIP czy streaming (YT, radio internetowej). Pierwsze lubi obciążać łącze, drugie wymaga niskich opóźnień. Możesz odłączyć pozostałe urządzenia od routera i zobaczyć czy nadal ping jest wysoki.

Do routera mam <1 ms a do 8.8.8.8 66 ms.

Jak to sprawdzić? Albo gdzie tego szukać (wiem że na stronie konfiguracji routera ale zakładka jaka)

Nie znam tego routera, więc nie powiem Ci gdzie. Szukaj czegoś w stylu Status, ADSL Status lub ADSL Statistics.

Tragedii nie ma, 66ms, to jeszcze jest znośne opóźnienie.

Nie odpowiedziałeś na pytanie.

Nie. To są gry sieciowe typu LoL.

 

hh8DEM1.png?1

Masz błędy CRC, co prawda niewielka ilość, ale one już wpływają na Twoje opóźnienia. Pokaż jeszcze wynik polecenia.

ping -f -l 1500 dobreprogramy.pl

3Zje1yH.png?1

Odpowiedź jest przy 1464 bajtach.

06W036U.png?1

Pakiet jak widzisz jest dzielony na fragmenty, ponieważ system domyślnie ma ustawione MTU na 1500, a przez sieć z wykorzystaniem protokołu PPP możesz przesłać 1492 bajtów i prawdopodobnie takie MTU masz ustawione na routerze. Jeśli przy 1464 bajtów pakiety nie są dzielone, ustaw w systemie takie MTU jako domyślne i zobacz czy ping sie zmniejszy. Jak widać ping wynosi teraz 36ms.

Mam aktualnie włączone tylko PPP VDSL INTERNET i MTU w nim było Automatyczne 1492, po zmianie na 1464 nie mogę wysłać 1464 bajtów w pingu. ADSL jest wyłączony. Ping przy 1000 bajtów jest 35ms

MTU na routerze ma być na 1492, zaś w systemie operacyjnym musisz ustawić MTU na maksymalnie 1492 bajtów.

Przy ustawionym MTU 1492 ping wynosi 280+/-

W takim razie wróć na 1500 i obserwuj czy nadal są błędy CRC. Jeśli tak, to zmniejsz MTU na routerze. Jeśli nadal ping będzie się utrzymywał na poziomie ponad 60ms, zgłoś problem dostawcy. Jednak ping na poziomie 60ms nie jest wysoki, więc prawdpodobnie i tak nic z tym nie zrobią.

Aktualnie mam MTU na 1500 i błędów jest 8 z 16. Przy ustawionym 1492 wczoraj było aż 40.

roobal Nie należy brać pod uwagę pingu do 8.8.8.8 ostatnio jest on jakiś dosyć wysoki. Do innych serwerów jest niższy, niż do DNS’a google, może 8.8.8.8 jest już zapchany biorąc pod uwagę łatwość zapamiętania.