Pisk z komputera


(chris_au) #1

Witam,

W moim komputerze pojawił się niezydentyfikowany problem w postaci pisków z głośniczka płyty głównej.

Komputer: Intel Core2Duo 2.40 E4600, Gigabyte GA945 GCM S2L, 2GB Ram, Seagate 320GB, GeForce 9500GT 1GB Ram.

Badałem temperaturę procesora w Biosie i SpeedFan:

Bios: 41 później skoczyło do 49-51C- ostrzeżenie ustawione na 60C

SpeedFan-GPU- 53C i ostrzeżenie-płomień, Core1: 35 Core2:37 a niekiedy więcej-pojawiał się też symbol płomienia. HD-25C.

Zauważyłem, że migota mi obraz w monitorze, niekiedy przestaje, rozebrałem komputer i docisnąłem kable, karty rozszerzeń. Nie umiem zlokalizować pisku, wydobywa się z głośniczka płyty głównej, kondensatory na niej wydają się być w porządku. Wiatrak od procesora działa poprawnie. Zasilacz- Qoltec model SilentLine Q400W, 400W

 

Pisk pojawia się podczas pracy na komputerze oraz podczas włączenia albo piszczy non stop lub przestaje i np. do wieczoru jest spokój.

 

Załączam nagranie pisku z komputera-link do speedyshare

 

http://speedy.sh/Zsfjc/Voice00001.3gp

 

 


Dziwny zapach z komputera- problem z jego lokalizacją
(Chojinka) #2

piszczą kondensatory ale mam nadzieję że to nie od monitora, przysłuchaj się dokładnie ale prawdopodobnie płyta, zasilacz albo grafika powoli się kończy. sprawdzaj po przez podmiankę na inne części


(chris_au) #3

Sprawdzałem, dźwięk wydobywa się z głośniczka/speakera płyty głównej- ale nie wiem co jest przyczyną, nie umiem zdiagnozować.


(JNJN) #4

Może głośniczek uszkodzony - odłącz go jak wszystko OK z kompem i teraz osłuchaj.

 

I piszczą cewki przetwornic jak coś.


(xyzzyx) #5

JnJn-to tak jakby zamknąć oczy i udawać że mnie niema.A żeby piszczał uszkodzony głośnik?, nie wydaje mi się. Faktycznie piszczą cewki(nie elka) i napewno nie byłoby to słyszalne w głośniku. Chris_Au, jeżeli wyłączysz dźwięki ostrzeżeń, ten pisk słychać dalej?


(chris_au) #6

@xyzzyx - nie próbowałem tego wyłączyć, poszukam w Biosie ale nie jestem pewny czy jest taka opcja.

Cewki od płyty głównej? Nie mam cześći zamiennych by testować co się psuje… dziś narazie działa normalnie. Przeczyściłem komputer z kurzu ale to nie wiele chyba pomoże.


(JNJN) #7

 

Inaczej nie sprawdzi, czy to głośnik, czy coś innego?


(chris_au) #8

Witam ponownie

Po kilkunastomiesięcznym spokoju, wydobywa się znów pisk z komputera… poczatkowo myślałem, że to wina zasilacza, ale im więcej nasłuchiwałem, więcej domysłów. Sprawdzałem dysk programem HD tune, zero błędów problemów… Nie mogę zlokalizować miejsca pisku z komputera, znacznie spadła jego wydajność, na obecnym Win7 działa wręcz czasem ślamazarnie, zawiesza się, robiłem reinstall systemu, czyszczenie antywirami i nic.

Dopiero dziś zauważylem, że pisk wydobywa się kiedy pracuje HDD… wtedy odrazu jest dźwięk. Włączenie przeglądarki powoduje pisk.

Wrzucam link do pliku dźwiękowego z piskiem wydobywającym się z komputera, nagrywałem dyktafonem. Czasem nie da się wytrzymać jest tak głośny. Będę bardzo wdzięczny za odpowiedzi!

http://speedy.sh/NsBdB/AUD005.amr">http://

http://speedy.sh/NsBdB/AUD005.amr

(CrisPL) #9

Wrzuć zrzut ekranu z HDtune.


(chris_au) #10

Wrzucam z HDTune

 

http://speedy.sh/xUtZ8/d1.JPG

http://speedy.sh/WpjhP/d2.JPG

http://speedy.sh/45Gwm/d3.JPG


(CrisPL) #11

Niby powierzchnia dysku jest w porządku, ale może szwankować elektronika czy też sama głowica. Na drugim zrzucie widać wyraźne spadki. Podmień dysk twardy jak ucichnie to musisz go zmienić.


(chris_au) #12

Dziękuję Tobie za odpowiedź! Czyli szwankuje dysk? Czy te piski wydobywają się z cewek na płycie czy dysk? Podejrzewałem zasilacz lub płytę, ale nie wpadłbym na to że dysk… robić już backup?

 

Edit: Zapomniałem dodać, ostatnio komputer wariował, czyściłem dysk i był problem ze wskazaniem prawidłowej wartości wolnego miejsca. Najpierw na jednej z partycji (99GB) pokazywało, że zajęte jest 62GB a po oczyszczeniu 7GB wskazywało że zajęte jest 59GB a potem że 65 mimo usuwania plików. Nigdy czegoś takiego nie miałem…


(CrisPL) #13

Sam przecież napisałeś, że podejrzewasz dysk twardy. Nie mówię, żebyś od razu kupował nowy, bo nie wiem czy ci to pomoże. Weź pożycz jakiś dysk i po prostu działaj na innym dysku jak zobaczysz różnicę, czyli, że nic nie piszczy wtedy myśl o zakupie nowego.