Piszę poprawnie po polsku

Kartka pocztowa , kartka elektroniczna ,kartka świąteczna,kartka internetowa i mógłbym tak pisać i pisać.

Hehe , dobra koniec OT ,

EDIT:

O i kartka video :stuck_out_tongue:

Dodane 31.03.2011 (Cz) 0:41

dzięki :stuck_out_tongue:

@amorek273

I

mechanizmy sprawdzania pisowni w przeglądarkach :stuck_out_tongue:

====

koniec na dzisiaj …

Źle sformułowałem, mój błąd, godzina swoje robi - podaj przykład “kartki” z czegoś innego niż “papier”

Kartki wysyłane w cyberprzestrzeni lub , kartka elektroniczna z poczty czy z kiosku z pozytywką

Niech pozostanie to Twoją teorią , bo dla mnie zawsze będzie kartka papieru i na pewno nie tylko ja się z tym zgodzę.

Już bardziej z masłem maślanym bym się zgodził gdybym napisał ‘‘weź papierową kartkę’’ a nigdzie takiego sformułowania nie użyłem.

Widzisz, że wycofałem z mojego postu coś, co zacytowałeś zanim to zrobiłem? Było to źle sformułowane a Ty niepotrzebnie to wykorzystujesz.

To nie jest moja teoria.

To już Twoja sprawa czy to uznasz czy nie. Zmuszać Cię nie będę do zmiany przekonań, ale jesteś w błędzie i jest to oficjalny błąd językowy.

Cedar, wyluzuj , ja nic nie wykorzystuje ,do czego miałbym to wykorzystać, przecież to nie konkurs na jakiegoś misstera , ja już miałem otwarte zacytowanie zanim to poprawiłeś i po wysłaniu mojego posta nie cofałem się do początku strony żeby sprawdzić czy coś usuwałeś czy nie :stuck_out_tongue:

Dobrze , tak jak powiedziałeś to jest moje przekonanie i tak cały czas piszę w tym temacie że to ja tak twierdzę , a że nigdzie jak na razie nie znalazłem potwierdzenia na to co przedstawiasz , dalej utrzymuje że jest to po prostu sformułowanie które Tobie prywatnie się nie podoba.Ale ja się dowiem czy to co ja twierdze jest błędem i na pewno będe potrafił się do tego przyznać . Pozdro ide spać , miło się gawędziło :smiley:

EDIT:

Aha , jeszcze musze się dowiedzieć od Ciebie , dlaczego jest to uznane jako ‘‘błąd oficjalny’’ czy tylko dlatego że to masło maślane i powinno się używać sformułowania ‘‘weź kartkę’’ , i ze to jest logiczne że chodzi o kartkę papieru i nie trzeba tego słowa ‘‘papieru’’ dodawać?

a ‘bochenek chleba’ można mówić xD?

Poczytajcie np. tu:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Pomoc:Pows … onastyczne

http://pl.wikipedia.org/wiki/Pomoc:Pows … ograficzne

Nadal brońcie swojego błędnego przekonania o nieomylności.

Wykorzystujesz tekst, który nie istnieje - został skasowany wcześniej niż Ty napisałeś swój post, więc nie powinieneś się do niego odnosić.

Ja chciałbym przeprosić i pokutę otrzymać za napisanie w szaleńczym tempie “wierz” zamiast “wiesz”. Więcej grzechów wymieniać nie będę. Za wszystkie błędy bardzo żałuję. Pokutę odprawię. Proszę o litość.

zgadzam sie i tu male ale -mieszkam w niemczech mam niemiecka klawiature !!

andrus1 , W Win XP : Panel Sterowania - Opcje regionalne - wybierasz zakładkę “Języki” tam naciskasz “Szczegóły”. Wyskoczy okienko z obsługiwanymi językami. Wybierzesz polski - programisty. Jeśli nie będzie polskiego to poniżej masz “Dodaj”

Doinstalować polski układ klawiatury? :wink: Do przełączania między układami klawiatury służy natomiast prawy Ctrl+Shift.

Ta, a potem szukać pod jakim klawiszem co siedzi… niby wiadomo, ale ogólnie takie rozwiązanie by mnie nie bawiło i zdecydowanie wolałbym pisać bez polskich znaków. Nie popadajmy w paranoję… akurat pisanie bez ogonków to najmniejszy problem… sam długo tak pisałem… a często np. na czatach, czy jak piszę jedną ręką… czy jak mam trochę %% i nieudane próby wstawiania polskich znaków pogarszają i tak już kiepską przejrzystość moich wypowiedzi… Zupełnie nie przeszkadza mi brak ogonków w necie… zazwyczaj nawet nie zauważam, że ich brakuje,

ja jestem dyslektykiem i za pisownie preprasam

To nie jest żadne usprawiedliwienie. Większość przeglądarek ma sprawdzanie pisowni, wystarczy tylko trochę chęci z Twojej strony.

PS. Jesteś kłamczuchem a nie dyslektykiem, poczytaj co oznacza termin “dysleksja” http://pl.wikipedia.org/wiki/Dysleksja

Kłamać też trzeba umieć.

Ja się pierwszego dnia na studiach dowiedziałem, że mamy zapomnieć o czymś takim jak dys- . A kto twierdzi, że miał to niech czuje się cudownie uzdrowiony :lol: To znaczy, ze są ludzie którym pisanie/liczenie/wstaw co chcesz przychodzi łatwiej i są tacy co przychodzi im trudniej. jak komuś przychodzi trudniej to niech zapier… a nie usprawiedliwienia szuka.

Studia mają to do siebie, że rządzą się swoimi prawami, tam jest zupełnie inaczej, niż w szkole :slight_smile:

Pozdrawiam!

“kartka papieru” jest zaliczana do błędy pleonastycznych razem z:

Szkoda tylko, że część z tych złożeń jest błędnie zaliczana do błędów.

Sztandarowy przykład: “Cofać do tyłu”.

Jest to jak najbardziej poprawny zwrot gdyż “cofanie” jest rzeczownikiem oznaczającym między innymi czynność “powrotu do poprzedniego położenia”, a nie jak sugerują poloniści

jedynie “wykonywać ruch wsteczny”. Inaczej bezsensowne byłoby używanie tego stwierdzenia w wyrażeniach:

  • cofnąć czas

  • cofnąć zmiany

  • cofnąć ustawienie

Najśmieszniejsze jest to, że jakimś bubkom po polonistyce wydaje się, że wystarczy napisać w słowniku definicję i to czyni coś poprawnym bądź nie.

Prawda jest taka, że żywy język ewoluuje z każdym pokoleniem. Chyba, każdy na języku polskim miał styczność z tekstami wielkich wieszczy, które nie spełniają dzisiejszych “norm” językowych. Ciekawe, że nikt nie oskarżył jeszcze Mickiewicza czy, Sienkiewicza o brak poprawności językowej…

To samo całe te nasze “ó”,“ż”, i “ch”. Relikty przeszłości, które ostały się chyba tylko po to, żeby było czym gnębić młodych w szkole. To sztandarowy przykład sztuki dla sztuki podtrzymywany przez pozostałość sarmackiej nonszalancji.

Dla mnie jest tylko jedno kryterium poprawności językowej. Jeżeli nie mam wątpliwości co do tego, co zostało do mnie powiedziane, to było to powiedziane poprawnie. Taki jest w sumie cel istnienie języka. Wszystko inne to bezużyteczne ozdobniki zaśmiecające tylko pamięć ludzi. Tysiąc razy bym wolał, żeby każdy Polak umiał całkować i różniczkować niż wiedział jak się pisze gżegżółka.

No to mądry panie odpowiedz mi, czy można cofnąć “do przodu” … cofnąć do tyłu … wracamy do czasu zaprzeszłego? …

ostały się - to jest archaizm drogi panie … :slight_smile:

==========

Powyższa wypowiedź utrzymana jest w konwencji żartu. Wyrażam uznanie dla Twojego stylu, formy i szacunku do języka polskiego. Poniekąd Cię rozumiem.

Pozdrawiam.

Brak umiejętności matematycznych u człowieka nie powoduje takiego wstydu jak brak podstaw ortografii (tym bardziej że są to podstawy, a całki i różniczki to już prawie wyższa matematyka).

Tyle że owe definicje nie są wyssane z palca, tylko mają swoje podstawy o których ty nie masz zielonego pojęcia, a owi “bubkowie” mają.

Nonszalancji do czego??

Nonszalancją jest kaleczenie języka ojczystego przez pokolenie pokemonów z zaświadczeniem o dysleksji, dysortografii czy nie wiadomo czym tam jeszcze, wyłudzone przez rodziców, bo nie wierzę że ponad 50 procent populacji w wieku szkolnym posiada takie dysfunkcje.