Piszę poprawnie po polsku

Nie kolego piszmy po polsku i to poprawnie. Ale po co jest “h” i “ch” po co “ó” i “u” jaki to ma logiczny sens. To że tak jest bo tak było i tak ma być.

Tak, piszmy poprawnie, bo takie są zasady od wielu lat, które modyfikowane w zależności do potrzeb i zmian jakie występują w języku.

Masz jakieś propozycje gruntownych zmian - pisz tu: http://www.rjp.pan.pl/ - tylko wątpię aby wysłuchali Twoich pozbawionych sensu propozycji.

Dzieci, dzieci(w sensie Ci, którzy olewają orty) - uczyć się w szkole a nie olewać nasz ojczysty język! Piszmy poprawnie, piszmy czytelnie. :smiley:

Znajomość własnego języku ojczystego to podstawa.

Ludzie gdybyście, się chociaż czegoś nauczyli to by było dla mnie darem od Boga, nieznajomość naszego ojczystego języka polskiego to grzech.

Uczccie się, chodzccie do szkoły i pilnie się uczccie i uważajcie na lekcjach języka polskiego.

Daję oczywiścię wam radę, która jest święta.

dalej nikt nie podam żadnego logicznego powodu stosowania ortografii

Żeby treść tekstu była przejrzysta i, co ważne, czytelna.

Jeśli pojedziesz na Podlasie lub Lubelszczyznę, to usłyszysz i zrozumiesz różnicę pomiędzy “ch” i “h”. A na terenach dawnych kresów wschodnich różnice w wymowie były jeszcze bardziej widoczne - “ch” wymawiało się miękko (bezdźwięcznie), zaś “h” twardo i dźwięcznie (dźwięk trochę przypominający coś pomiędzy “g” i “ch”). Podobnie bylo z “u” i “ó” - ta druga głoska była czymś pośrednim pomiędzy “u” i “o”. Jeśli dobrze pamiętam, to głównie stosowana w południowo-wschodniej Galicji (ale mogę się mylić).

Kolego masz racje. Ale te różnice już za nami wiec nadszedł czas by wszystko ustandaryzować. Jestem Polakiem kocham swój język który cały czas ewoluuje musimy to zrozumieć. Ortografia te relikt przeszłości który nie jest nikomu już do niczego potrzebny i w cale jak nie którzy sądzą ubarwia czy upiększa nasz język polski. Wcześniej czy później ortografia zniknie z naszego piśmiennictwa. To tylko kwestia czasu.

Idąc tym tokiem rozumowania mamy cofać rozwój naszego języka? To nie ewolucja, to degradacja języka. Mamy rzucić za siebie, to co czyni nasz język wyjątkowym? Ortografia nie jest reliktem przeszłości. Widziałeś, żeby nie było ortografii wśród niemieckich tekstów? Ortografia to ważny element wielu języków. Jestem Kaszubem i w ortografii kaszubskiej wykorzystuje się znaki skandynawskie. Mówię Ci, to jest potrzebne. :slight_smile:

PS. Kaszubi mają własny, uznany język(kaszubski).

Mów (pisz) za siebie i sobie podobnych!

Nie życzę sobie abyś wypowiadał się za mnie!

Ortografia i gramatyka języka polskiego jest mi potrzebna i mam zamiar jej przestrzegać bo szanuje język polski i jego zasady!

Powinno to się cytować wszędzie i zawsze. :slight_smile:

Mylisz się lklag - tobie ortografia jest bardzo potrzebna… A nieznajomość jej zasad nie jest dla Ciebie dobrą legitymacją do wyrokowania o ich zbędności i rychłej śmierci.

I nie stawiajmy niepotrzebnie wielkich liter.

W czym na pewno pomoże stawianie przecinków przed spójnikami.

Pisząc nieortograficznie nie piszesz w języku polskim, a jedynie stosujesz jakiś jego fonetyczny zapis, zrozumiały tylko dla Ciebie. Ludzie posługujący się językiem polskim nie są w stanie czegoś takiego rozszyfrować i zrozumieć, tak samo jak Anglik nie byłby w stanie zrozumieć zapisu: “maj nejm is dżek”. Jasne?

O dziwo, jak na takiego rewolucjonistę, ortografię masz prawie w porządku, jak na razie zniknęła Ci jedynie interpunkcja. To jakiś uraz czy inna przypadłość? Mam nadzieję, że nie jest bolesna.

A może zamiast “w cale”, napisałbyś “w centymetry”. Piszemy " wcale" i " niektórzy". Ortografia zniknie dzięki takim ignorantom.

@somekind

  1. Przyzwyczajenie - faktyczny błąd.

  2. Tu sam się przy pisaniu tego zdania zastanawiałem, ale zrobiłem jak zrobiłem. :slight_smile:

Przed wyrazem “bo” stawia się przecinek :wink:

… natomiast na końcu zdania kropkę. :wink:

Masz rację, wyraziłem się mało precyzyjnie.

ra-v

Przecież roobal postawił kropkę. Tyle, że “multimedialną”, zieloną…

@ ra-v

Dokładnie tak, jak pisze Werniks , ale niech Ci będzie. :slight_smile:

Uważam, że polszczyzna to taki piękny język, że warto pisać poprawnie… Czasem używam zwrotów nie do końca poprawnych, np. instalka, ale przecież to słowo jest zrozumiałe…