Piwniczne odkrycie starego komputera. Uruchamiamy

Witam w piwnicy u dziewczyny znalazłem stary komputer moze nie az tak stary. o dziwo działa z win 98. wgralem win 10 dodalem nowy procek karte graficzna ramy, ale dalej laguje , w załączniku wczucam obecny sprzed. co moge zmienic chciałbym by służył do internetu, przeglądania stron.

No i niestety będzie lagował na W10.
To nie jest absolutnie konfiguracja pod ten system

  • 4GB RAM niesamowicie wolnej pamięci DDR2 (tutaj potrzeba co najmniej DDR3 i 8GB)
  • dysk HDD (czy nam się to podoba czy nie standardem stało się już to, że W10 powinno stawiać się na dyskach SSD).

Jak nie myślisz o zmianie systemu to możesz pomarzyć jak napisał @sidkwa.

ga-ep35-ds3l ddr2 na stronie pisze ze płyta tylko pod ddr2 moge wsadzic tam ddr3 . musze zostac pod win 10

Nie możesz.

Więc jeżeli na tym komputerze musi być koniecznie W10 to dla poprawy odrobiny komfortu zamontuj w nim chociaż 8GB RAM.

ale ddr3 czy ddr2 i jaki 800 czy cos innego . dysk ssd juz zamowiony

DDR2 800MHz. Bo DDR3 do tej płyty nie włożysz.

a pisałes ze ddr3 . przeczytałem ze tylko ddr2 .

Nie rozumiesz tego co piszę. Napisałem, że twoja konfiguracja nie nadaje się do Windowsa 10. Jednak jak chcesz bardzo przy nim pozostać i nie możesz zmienić ani komputera na lepszy ani systemu na inny to lekkim odciążeniem będzie dołożenie pamięci tak by komputer dysponował 8GB a nie jak teraz tylko 4GB. Dobrze by było gdyby to były pamięci DDR3 ale do twojej płyty ich nie włożysz więc skoro nic innego nie możesz zrobić to przynajmniej dołóż pamięci DDR2 by było jej 8GB.

ok. rozumiem jeszcze pytanie lekko obrabiam fotki to wstawiania na aukcji . czy ta karta ktora mam jest ok bo gdy znalazłem komputer była 512 a dokładnie Karta graficzna MSI GeForce 7900 7900GS 512MB 256BIT DDR3 TV DVI

Zalezy do czego. Do wyświetlenia pulpitu OK, ale dzisiaj najsłabsze procesory mają taka kartę wbudowaną i jest ona że 2-3x mocniejsza.

Z Internetem jest szasna, ze posłuzy on, ale uzytkownik musi być wyrozumiały i musisz go “rozbudować”, bo obecnie to wrak. :wink:

Musiałbyś wspomniany RAM/SSD dodać, a dodatkowo Twoja płyta powinna obsłużyć Core Quady, czyli wymiana procka i chłodzenia. Koszt Q8200 to jakieś 25 zł, Cooler podobnie. Wtedy osiągniesz poziom “laptopa za 100” z Media Expertu, czyli czegoś co względnie działa.

gdy znalazłem ten komputer procesor był taki Intel Pentium Dual-Core E2160 wiec i tak jest duzy skok przy obecnym

Może, ale E to niskonapięciowe, więc chłodzenie też do Quada nie będzie pasowało, dodatkowo 2 rdzenie. Do starego Office wystarczy, ale na Internet nie licz, tam jest potrzebny 4 rdzeniowy Quad, żeby to możliwie płynnie działało. :wink:

Co do wystawienia na aukcje, czy do ogłsozenia, to miej świadomosć, że obecna wartośc ww pacjenta wynosi do 100 zł, a po “rozbudowie” wzrośnie do 150-200. Czyli pewnie tyle, co złom w skupie. :wink:

do 300 stówek jestem w stanie w niego wrzucic tym bardziej ze to bedzie to pc korzytystany od czasu do czasu.ok czyli procek do wymiany ramy i ssd . ok dzieki za info czas na zakupy

150 max. :wink:

Procek i cooler, oboy nie zasialcz jeszcze :wink:
Oczywiscie kieruj się ceną, czyli procek najtańszy Tobie naprawdę obojetne, czt 8200, czy 6600. Ramu, zobacz ile masz wolnych slotów, tylko dodaj 2GB kości w wolne i wsio, do 8 GB niekoniecznie musisz “dozbierać”.

Najpierw wymien dysk na ssd, moze po takiej wymianie bedziesz juz zadowolony. Ja sam mam pc z dwoma rdzeniami, 4gb pamieci ram i dyskiem ssd i wszystko smiga az milo na windowsie 10.

Mnie też śmiga w dodatku na 2GB ram, ale nie na W10.

@kaspers2 Trzeba było zostawić tego Win98 lub wgrać WinXP. Pograłoby się w retro gry :smiley:

Co kto lubi. Ja bym nie inwestował (ewentualnie dysk nowy), a zainstalował tam lżejszy system np.:
https://www.linuxliteos.com/download.php
Do internetu myślę, że mógłby spokojnie służyć. Tym bardziej, że wymagania stawiane nie są zbyt wygórowane i win10 raczej jest przerostem formy nad treścią.
Zastanawia mnie tylko, czy zainwestowałeś w ten system (win10) 500zł z normalnej, legalnej dystrybucji, czy jakiś klucz za dwie dychy z allegro :stuck_out_tongue:, bo inwestycja w system do takiego złomka jest wątpliwa z punktu ekonomicznego.

Mam podobny sprzęt u rodziców E8400 podkręcony do 3.7GHz 6GB ram 800MHz i dysk ssd 128GB. Na Windows 7 śmiga aż miło. Służy rodzicom do przegladania internetu, komunikatorów i czasami do obejrzenia jakiegoś filmiku na YT w 720p lub 1080p.

1 polubienie