Plik wymiany na ile ustawić?

Witam posiadam system operacyjny Vista HP 32 bit i chciałbym się dowiedzieć jaką liczbę mogę wpisać przy 3 GB pamięci Ram :).Dodam,że nie gram w żadne gry korzystam tylko z internetu :wink:

obecnie mi się wyświetla:

Dopuszczalne minimum 16 MB

Zalecane 4591 MB

Aktualnie przydzielono 3361

PS.Jeśli ktoś ma jakieś rady dotyczące pliku wymiany bądź uwagi proszę podpowiedzieć dziękuję pozdrawiam :slight_smile:

Przy takiej ilości RAM i nie robieniu żadnych bardziej skomplikowanych, ramożernych czynności, możesz sobie darować swap’a.

tak tylko wyczytałem że całkowite wyłaczenie pliku wymiany może spowodować szkody w systemie wolałbym odpowiednio zmniejszyć :wink:

Wyłączenie SWAP nie spowoduje żadnych szkód w systemie. Jedyna niedogodność jaką możesz zauważyć to problem z uruchomieniem aplikacji przy braku wolnej pamięci - mi się osobiście w GIMPie to zdażyło.

Jak dla mnie (mam 4GB) ustawiam minimum i maksimum jeszcze raz tyle co mam czyli 4GB. Tobie radzę to samo, tj 3GB

Z tego co się orientuję to windows zawsze trzyma coś w pliku stronicowaniai wyłączenie tego nic nie da, nie zwiększy wydajności tylko ewentualnie ją zmniejszy. Osobiście zmniejszam na 512-1024 i ma wystarczyć, choć to i tak sporo…

Ja bym bardzo prosił o udzielenie mi odpowiedzi na ile mogę ustawić plik wymiany u siebie posiadając pamięć 3GB może koledzy semtex,deFco coś podpowiedzą? :wink:

Pozdrawiam

niektóre programy rzeczywiście mogą mieć problemy jeśli całkowicie wyłączy się plik wymiany, np. photoshop może się w ogóle nie uruchamiać, dla świętego spokoju lepiej nie wyłączać ale ustawić na stałe jakąś rozsądną wartość np. 256 albo 512mb - przy 3gb ramu spokojnie wystarczy

Ustaw na sztywno 512 mb ja tak mam i wystarcza :smiley:

Czyli tam w tych dwóch pustych polach gdzie jest rozmiar początkowy i rozmiar maxymalny wpisać 512 i zatwierdzić?

ja mam 4gb ramu zostawić na automatycznym czy jakoś ustawić

bo wiem że plik wymiany powinno się ustawiać x 2

ale 8 gb to nie za dużo hehe

Powinno się ustawiać 1.5 x pamięć fizyczna,osobiście jestem zwolennikiem pozostawienia tego pliku takim jaki jest,bez zmian,wydajności to nie podnosi,może czasem sypnąć durnym komunikatem o braku pamięci lub pliku stronicowania.W mojej opinii przy wielkości dzisiejszych dysków i ich cenach strata kilku GB na rzecz tego pliku jest stratą niewielką.Zapewnia stabilną pracę systemu,jak zaznaczyłem jest to moje indywidualne zdanie,opinii co do pliku wymiany jest tyle ilu Userów zainteresowanych tematem ;] .

ok ale słyszałem o czymś takim jak jest pamięc na stała wartość ustalona

to wtedy dysk jakoś lepiej zarządza fragmentacją dysku

przy ram-ach większych od 1gb te przeliczniki “razy cośtam” nie mają zastosowania, pomysł z 512mb na stałe (czyli min 512 i maks 512 i zatwierdzić) jest moim zdaniem najlepszy, możesz sprawdzić doświadczalnie ale 512mb powinno być ok,

plik swap o stałej wielkości po prostu się nie defragmentuje podcas pracy systemu więc dane są zapisywane mniej więcej w jednym miejscu, a plik ustawiany automatycznie ciągle sprawdza ile go potrzeba i gdzie jest miejsce żeby zapisać dane, stąd taki plik jest ciągle pofragmentowany,

Dzięki wszystkim za odp.sam nie wiem co robić jedni odradzają jedni zachęcają :-D,aż zgłupiałem :P.Podobno odpowiednie ustawienie pliku wymiany sprawia,że się nie rozrasta.

Jeśli plik wymiany jest ustawiony na sztywno , komputer uruchamia się szybciej .

Problem występuje jeśli otwierasz duże pliki , uruchamianiu 2-3 programy z dużymi plikami , wtedy komputer zawiesza się .

Lepszym rozwiązaniem jest ustawienie aby pamięć wirtualna była kontrolowana przez programy i była na innej partycji [dysku] .

[u mnie przekracza czasami 14GB]

Jest takie coś jeszcze jak czyszczenie pliku wymiany można to ustawić w rejestrze jest jakiś sens się w to bawić czy zostawić ten plik wymiany w spokoju? Pozdrawiam :slight_smile:

Ma to sens jeżeli zależy ci na bezpieczeństwie danych :stuck_out_tongue:

Proces ten kasuje dane z pliku wymiany, dzięki czemu są trudniej odczytywalne np. dla hakera :smiley:

Ale za to system zamyka się o wiele wolniej :wink:

Z czystej ciekawości ustawiłem stronicowanie na “sztywno” przydzieliłem mu połowę swojego Ram,mam 4 GB,odpaliłem VirtualBox,na którym mam Kubuntu i przydzielone dla niego 1,5 GB Ram,włączyłem w tym czasie skanowanie pełne Nortonem,Firefox-20 otwartych kart,Winamp z uruchomionym radiem :wink: i kilka innych programów,wszystko w tym samym czasie,system pracował stabilnie i normalnie bez przycinek,pracuję na Win 7.Uruchomianie bez zmian.Jutro zjadę o połowę z wielkością obecnej wartości pliku stronicowania,zobaczymy co z tego wyjdzie.

semtex a pomożesz mi w razie czego ustawić dla 3 Gb? pod Vista HP :smiley: jest sens?

Pozdrawiam :slight_smile:

Co do sensu to jeszcze nie wiem,popracuję,poobserwuję i wyciągnę wnioski.Już zjechałem do 1024 MB i zrobiłem ten sam test co powyżej,wnioski te same,praca systemu stabilna,żadnych dziwnych sytuacji.Możesz spróbować ustawić “sztywne” 1024 MB i sprawdź jak system pracuje i jakie masz odczucia.Jeżeli coś się będzie działo to przywrócisz wartości domyślne i po kłopocie.;]