Plik wymiany, na ile ustawić?

Posiadam system Windows 8.1 i mam 6Ggb ramu chciałbym zwiększyć wydajność i ustawić niestandardową ilość pamięci RAM pliku stronicowania i tutaj pytanie do was ile moge lub musze jej wpisać

Jeśli niestandardowo, to zarówno początkowy jak i maksymalny taki sam i równy np. 4096/4096 MB w Twoim przypadku. Wartość ta (zawsze jednakowa) może być też inna, p. 3072/3072 itp. Warto potem sprawdzić jak plik stronicowania jest wykorzystywany, w ilu procentach.
PS. W przypadku dysków SSD radzę zaznaczyć: “Automatycznie zarządzaj…”

to dysk hdd więc spróbuje najpierw 3072 a potem 4096

9216/9216 MB (1,5xRAM)

nawet tyle ramu nie mam

Dawno i nieprawda :wink:

1 polubienie

Jeśli brakuje pamięci to pora zastanowić się nad jej rozbudową. Zwiększając plik stronicowania tylko spowolnisz sobie pracę.

Mity z gazetek komputerowych, z czasów 98/XP możemy sobie darować.

1 polubienie

Mam w planach rozbudowe ale narazie próbuje umilić sobie prace na konputerze z tym co mam

Ustaw na sztywno nie więcej niż 4 GB.

Ustawiłem 3072Mb

to chyba dobrze?

Pytanie - do czego używasz komputera? Co Ci zjada RAM?

1 polubienie

Zaznacz opcję: “automatycznie zarządzaj rozmiarem pliku stronicowania dla wszystkich dysków”. Teraz ustawianie plików wymiany jest bez znaczenia…

1 polubienie

Pamietaj że system zżera ram, np. Jesli masz 2gb to na system bedzie brał z 1 gb, a jak masz 10 to bedzie brał 5 razy tyle, akurat mam 10 gb i w razie jak mu brakuje to sobie zwolni troche, 6gb do normalnej pracy na pewno ci styka, a jesli masz gorsza wtdajnosc w grach te pewnie przez stary procek/grafike dołozenie ramu tu nie pomoże panie pomidorze.

Wszystkie te porady są wyssane z palca (i głupich poradników). Rozmiar pamięci RAM dobiera się do potrzeb. Jeśli korzystasz z zasobożernych programów to kupujesz większe kości RAM, aby wystarczyły. Jeśli nie wystarcza pamięci i nie stać cię na dokupienie kolejnych, to ustawiasz rozmiar pliku stronicowania na taki rozmiar żeby programy się nie wywalały z jego braku. Jeśli nie wiesz ile pamięci potrzebują programy z których korzystasz to ustawiasz rozmiar pliku stronicowania na automatyczny (ryzyko fragmentacji tego pliku, ale to i tak nie ma dużego znaczenia, bo dysk twardy jest o tyle wolniejszy od RAM że spadek wydajności będzie kolosalny).
Plik stronicowania jest jeszcze wykorzystywany do hibernacji systemu. W takim wypadku jego minimalny rozmiar jest taki jaka jest ilość RAM. Tyle że w dzisiejszych czasach i obecności dysków SSD, nikt już chyba nie korzysta z hibernacji.

nowy procek i5 4460
i półroczna karta 1050ti gaming X

Spróbuj odpowiedzieć na pytanie: do czego używasz komputera?

do pracy okazjonalnie gier

ale musze powiedzieć że ustawienie pamięci na 3gb pomogło niesamowicie komputer chodzi jak nowy