Pliki tekstowe nie zapisują się na karcie SD

Problem dot. Androida 6.0.1, MIUI 8 Global.

Problem polega na tym, iż pliki tekstowe nie zapisują się na karcie SD - można je tylko odczytywać. Zapis jest możliwy natomiast w przypadku plików zlokalizowanych w pamięci wewnętrznej urządzenia (mogą to być również pliki skopiowane uprzednio z karty SD).

Nie pomogło odmontowanie karty, restarty, reinstalacja edytora tekstu (Coastline) z uprzednim wyczyszczeniem danych. Aplikacja posiada odpowiednie uprawnienia względem zapisu/odczytu plików na karcie SD. Inne pliki na karcie widocznie się zapisują (np. zdjęcia z aparatu).

Inna sprawa, iż telefon po podłączeniu do komputera w ogóle nie ukazuje możliwości podłączenia jako pamięć masową (model telefonu Xiaomi Redmi 4A). Dostęp do karty SD uzyskiwałem dotąd za pomocą wbudowanego serwera FTP, bez problemów z transferem plików w obie strony.

Jeśli masz TWRP na tym foniku, to wejdź sobie tam i skorzystaj z opcji “naprawa uprawnień”, czy jakoś tak podobnie będzie. Coś “siekło” po tej karcie pewnie i stąd problem z dostępem.
Co do podłączania… Miui ma taki upierdliwy błąd… Jak nie daj boże w “traju” wyłączysz mtp/ptp to go już potem normalnie nie włączysz i PC nie rozpozna urządzenia, albo będzie miał z tym problemy.
Akurat wczoraj o tym czytałam w necie. Jest w sklepie gugla apka, którą można to ogarnąć. Poszukaj: “MIUI USB Settings” i nią powinieneś móc włączyć te tryby połączenia na nowo.

Jako pamięć masowa nie będzie widoczny - opcja niedostępna jest ze względu na możliwość szyfrowania danych. Zasoby są podmontowywane jako “emulated” storage.
Możesz łączyć się po kablu via MTP/PTP.
Jeżeli nic nie wyskakuje to opcje możesz zmienić w ustawieniach programisty (tam gdzie się włącza debugowanie usb).

Odnośnie plików tekstowych to nie mam jak sprawdzić, bo Mi5 nie ma slotu na kartę pamięci :stuck_out_tongue:
W każdym razie możesz przez TWRP uruchomić terminal i przejść poleceniem “cd” to lokalizacji karty i zobaczyć jakie są uprawnienia “ls -lh”

Racja… szyfrowanie może przeszkadzać w tym. To fakt :slight_smile:

“Jeśli masz TWRP na tym foniku”

Niestety nie orientuje się, chciałbym móc to naprawić w możliwie najmniej skomplikowany sposób.

“Coś “siekło” po tej karcie pewnie i stąd problem z dostępem”

Czy mogłabyś proszę napisać co masz na myśli?

“Poszukaj: “MIUI USB Settings” i nią powinieneś móc włączyć te tryby
połączenia na nowo”

Dziękuję za poradę - dla ciekawości: u Mnie brak komunikatu o podłączeniu telefonu do komputera jest obecny od samego początku.

A root’a masz na nim?
Weź jakiś terminal i sprawdź sobie tak… Odpal terminal i wpisz:
su [enter]
powinien się zmienić tzw kursor prompt
i teraz:
reboot recovery [enter]
I urządzenie powinno się zrestartować to trybu recovery. Tam będzie widać jakie jest.
Jeśli nie jest TWRP, to może być, że to normalne także ma tą w/w opcję. Gdybam, bo nie mam nic z miui na podorędziu, żeby sprawdzić.

No siekło w sensie mogła jakaś aplikacja coś namieszać z ogólnymi uprawnieniami systemowymi do karty sd.
System (android) ma swoje własne prawa dostępu do całej karty oraz poszczególnych jej części - folderów, plików itp. Nie tylko aplikacje.

Mogło się stać przez np. zanik zasilania, odpięcie od kompa, czy cokolwiek innego. Tu akurat jest loteryjka i na dobrą sprawę piernik wie dlaczego?

Od początku? A to też dziwne i nieco niepokojące. Tak być nie powinno, nawet jeśli pod windowsami nie ma zainstalowanych sterowników do tego urządzenia. Komunikat z zapytaniem o tryb pracy połączenia wywala zawsze na ekran po podłączeniu fona do pc/urządzenia. To jest sprzętowo realizowane głównie.

To jest nowy telefon, czy kupiłeś używany jakiś?
Może po prostu on jest uszkodzony? Bo tak również może być.

Edit: A’propo podłączania… zerknij na to, właśnie znalazłam:


Zrób tak jak ten gość, może akurat załapie?

Do recovery można uruchomić używając Aktualizatora MIUI ( “trzy kropki” > “Uruchom w recovery” )

Aaa… no widzisz…
Pewnie można jeszcze też przez jakąś kombinację przycisków sprzętowych.
Bo to powinno być w każdym urządzeniu.
Mówię, nie mam urządzenia to i nie powiem dokładnie :wink:

A no można - Power+Volume UP. (trzymany, aż do uruchomienia recovery)
Dodam tylko, że użytkownicy na miui forum czasami zgłaszają problem z niewykrywaniem telefonu po kablu USB (MTP/PTP), ale zazwyczaj to problem albo systemu Windows, albo aktualizacji MIUI.
Na lapku siostry np. mojego Mi5 mi nie wykrywało po kablu, ale poczyściłem jej sterowniki od niepodłączonych urządzeń USB i się naprawiło.

A czy da się to naprawić bez terminali, recovery, przywracania ustawień fabrycznych, itp.? Możliwość edycji plików tekstowych wydaje się jedną z absolutnie elementarnych rzeczy, które powinny działać “out of the box”. Owszem mogę przenieść pliki na pamięć wewnętrzną, konieczność takiej potrzeby wydaje Mi się jednak absurdalna.

Szczerze mówiąc zaszokowało Mnie to. Nie miałem takich problemów na Marshmallow.

Chciałabym napisać, że tak, ale coś mi mówi, że jednak nie bardzo.
Problem w tym, że w andku 6.x zmieniono obsługę kart. Sama miałam nieco zachodu, by w moim D855 zmusić apki do zapisu na sd. Bo się burkały, że niby to ograniczenia systemowe i takie tam…
Ale w końcu dałam radę. Dziś żadna się nie burzy. Co najwyżej jakaś nowa zapyta o zezwolenie, a po potwierdzeniu już spokojnie działa.

A tak z ciekawości… Co z innymi typami plików? Jakieś jpg, mp3 i reszta? Zapisują się na karcie sd, czy też nie?

A w jaki sposób zmusiłaś aplikacje do zapisu na karcie?

Z innych plików poza tekstowymi: aparat na ustawione zapisywanie zdjęć na karcie i faktycznie tak czyni…

Może inaczej. Pobierz ten explorator plików:

I pokaż mi screena z głównego katalogu karty SD i 1 katalog wcześniej też screen.
Zobaczę jakie są ustawione prawa dostępu.

Z twoich relacji wynika, że aparat normalnie zapisuje na karcie SD - być może folder DCIM ma inne prawa dostępu pozwalające na to.

Zmusiłam cały system… apki już jego zaczęły “słuchać” :wink:
Chodzi o jeden wpis w konfigach.
Opis problemu jest tu:
https://metactrl.com/docs/sdcard-on-kitkat/
A rozwiązanie (jedno z wielu) tutaj:
https://metactrl.com/docs/sdcard-on-lollipop/

Normalnie nowsze androidy już tego problemu mieć nie powinny, bo gugiel zrezygnował z tych ograniczeń.
Ale często bywa i tak - i tak właśnie było u mnie - że ustawienia, konfiguracje zostają z poprzedniej wersji systemu, po jego uaktualnieniu.
To właśnie ja miałam, bo mi się nie chciało robić “wipe” gdy flaszowałam sobie nową wersję romu :wink:
No i zostało i nabruździło…
Ale nie groźnie na szczęście i prędko to ogarnęłam.

Hmm… No to tym bardziej dziwne to jest, że inne apki zapisują, a ta jedna nie.
Może po prostu ona nie ma opcji obsługi zapisu na SD?
Muszę poszperać za jakimś info, bo nie zrobiłam tego wcześniej.

Edit: Ha! No właśnie… Chyba w tym jest problem.
Jak sam autor pisze na stronie sklepu gugla:

“Known issues:
• There is no access to external microSD card on Asus and Sony devices”

Czyli może być, że i Twoje urządzenie się do tej grupy zalicza.

@Domker: Dziękuję, niestety nie mam roota i wolałbym nie rootować.

Lol… sprawdziłam u siebie na LG G3 D855 i jest to samo, co u Ciebie. Apka nie zapisuje plików na karcie SD, ani w żadnym z jej folderów. Zgłosiłam już błąd autorowi. Także póki on tego jakoś nie naprawi, nie ma raczej co wymyślać i kombinować. Jedyne co, to zmiana na inny edytorek. Nic rozsądniejszego mi na myśl nie przychodzi :wink:

Oznacza to że problem dotyczy konkretnej aplikacji i np. inne edytory tekstu powinny działać w tej materii poprawnie?

Tak, tak sądzę. U siebie nawet spod edytorków zawartych w filemanagerach mogę zapisywać pliki .txt na karcie sd, czy w dowolnym innym miejscu.

@Domker: “Jeżeli nic nie wyskakuje to opcje możesz zmienić w ustawieniach programisty (tam gdzie się włącza debugowanie usb).”

Niestety, nie pomogło (restartowałem po włączeniu tej opcji). Kolejna fundamentalna rzecz która nie działa “z pudełka”.

“poczyściłem jej sterowniki od niepodłączonych urządzeń USB i się naprawiło.”

Czy możesz proszę podpowiedzieć, jak to zrobić w Windows 7? W menedżerze urządzeń może?

@Martina, dziękuję za chęć pomocy i zaangażowanie. Sprawdziłem na początek preinstalowany na urządzeniu WPS Office - ten potrafił edytować pliki tekstowe z karty SD, wymagając (domyślam się iż jednorazowo) osobliwej procedury (wskazania co jest kartą SD oraz przyznania odpowiednich uprawnień).

Mam jednak dość konkretne potrzeby jeśli chodzi o edytor tekstu (bez reklam + ciemny interfejs + szybki), stąd potrzebuję znaleźć coś innego (chyba że autorzy poprawią, choć Mój ulubiony Coastline nie był aktualizowany od wielu miesięcy). Liczyłem awaryjnie na Jotę (choć jakieś reklamy niby się w niej pojawiły) - skoro jest świeżo aktualizowana i na swój sposób sławna, postanowiłem dać jej szansę bez wczytywania się w komentarze. Niestety, ku dużemu zaskoczeniu i Jota nie potrafi poradzić sobie z tym problemem :frowning: .

Póki autorzy programów tego nie naprawią (o ile dobrze zrozumiałem, teraz zależy to od nich - a nie stricte od Google/Androida), z uczuciem rezygnacji przeniosłem wszystkie pliki tekstowe na pamięć wewnętrzną urządzenia.

Ciągle czuję się w szoku: 2017 rok i takie issues. Wołam w przestrzeń: dlaczego :wink: ?

Co do kwestii podłączenia przez USB…:

“To jest nowy telefon, czy kupiłeś używany jakiś?”

Nowy.

“A’propo podłączania… zerknij na to, właśnie znalazłam:”

Sprawdzę przy większej ilości czasu, dziękuję Ci bardzo.