Płyta Asus M2N4-Sli - problem z biosem

Witam, mam następujący problem:

Chciałem przywrócić do użytku stary komputer, w którym popsuła się karta graficzna. Dokładnie go odkurzyłem, kupiłem nową kartę i po dopaleniu wyskakuję mi na czarnym ekranie następujący tekst:

Award BootBlock Bios v 1.0

Copywright © 2000, Award Software, Inc

BIOS ROM checksum error

Keyboard error or no keyboard present

Detecting IDE ATAPI DEVICE …

Found CDROM, try do boot from it … Pass

Automatic load AWDFLASH.EXE …

!!

awdflash - to program do flashowania bios’ów award’a,

masz podpiętą klawiaturę na usb i pewnie dlatego wyrzuca błąd odnośnie klawiaturki, najpierw musisz podpiąc taką na ps/2 a dopiero później w biosie ustawić usb.

bios rom checksum error - to może byc wina rozładowanej baterii na płycie.

na pewno masz w biosie ustawione botowanie z hdd??

No fakt mam klawiaturę na usb i to może być problem.

A do biosu nie wiem jak mam wejść, gdy włączam komputer wyskakuje mi tylko to co jest napisane.

A tą baterię co może być rozładowana to rozumiem, że można wymienić tak?

nie wejdziesz do biosu na klawiaturze usb - dopóki tego nie ustawisz przy użyciu takiej na ps/2.

baterie można wymienić (koszt ok 3-5zł w sklepach z zegarkami :wink: ) znajdziesz ja na płycie jest trochę mniejsza od monety 1zł

Podłączenie klawiatury nic nie dało, zniknęła tylko ta informacja o klawiaturze. Co mam zrobić?

ale co miało dać???

resztę musisz ustawić w biosie.

sprawdź jeszcze czy na pewno masz dobrze HDD podłączony i czy bios go widzi, później ustaw kolejnośc botowania i możliwość używania klawiatury na usb.

pamiętaj tylko, że jesli bateria jest padnięta, to będziesz musiał to ustawiać co każde dłuższe wyłączenie kompa.

Ale ja nie mogę wejść do biosa. Ten komunikat pojawia mi się na od razu po włączeniu kompa

a resetowałeś bios???

jak poszukasz na googlach - to znajdziesz info, żeby wrzucić też oryginalną płytę od płyty głównej.

Uszkodzony BIOS

Zapoznaj się proszę z tą stroną i zmień tytuł na

konkretny. Inaczej temat poleci do śmietnika.

Zmieniłem tytuł tematu - myślę że teraz będzie odpowiedni.

A co do mojego problemu to spróbowałem odpalić komputer z włożoną płytą ze sterownikiem od płyty głównej i pojawił mi się następująca wiadomość:


AwardBIOS Flash Utility for ASUS V1.18

© Phoenix Technologies Ltd. All Rights Reserved

Flash Type -

File name to program: 0201.BIN

Massage: Please Wait


To Please Wait mruga. Czekałem 10 min i nic. Czy muszę teraz ściągnąć i nagrać na CD to co sugerował aTaSerwis ?

  1. Zresetuj bios przez wyjęcie bateri lub zworką

  2. Wgraj najnowszy http://asus.com.pl/product.aspx?P_ID=Tiqsh7TlDIG7JbO3

  3. Poustawiaj w nim opcje.

  4. Nagraj system

Bios nagrasz z dyskietki startowej lub spreparowanego pendriva z bootloaderem.

Ściągnąłem z strony którą podał FXJ biosa wersje 1002. I teraz mam jeszcze pytanie czy mogę wgrać go z płyty CD bo nie mam napędu dyskietek. A jeśli tak to czy muszę ten plik jakoś specjalnie nazwać i rozumiem,że mam go przed nagraniem wypakować?

Możesz to zrobić z pod systemu Asus Live Update, lub przez spreparowany pendrive z bootloaderem (np. program od HP).

pomyłka

Nagrałem ten plik 0201.BIN na dyskietkę. Jednak gdy zaczęło ją czytać komputer w kółko zaczął wyrzucać error że nie znalazło AWDFLASH.EXE.

Czy to znaczy, że to też muszę nagrać na tą dyskietkę jeszcze AWDFLASH.EXE ? A jeśli tak to skąd mam go ściągnąć?

Tak wgrywasz nowy BIOS wraz z programem flashującym na dyskietkę:

http://www.vista.pl/download/1531_awdflash_8_82.html

Zapozaj się dobrze z tematem aktualizcji biosu, gdyż nieumiejętna aktalizacja doprowadzi do tego że komputer nic nie bedzię pokazywał, a wtedy pomóc może tylko programator.

http://asus.com.pl/product.aspx?P_ID=Tiqsh7TlDIG7JbO3

Download -> BIOS Utilities

Próbowałem zrobić tak jak pisaliście. Nagrałem na dyskietkę AWDFLASH.EXE i bios (plik nazwałem 0201 i odpliłem kompa. Włączył się ten AWDFLASH i pojawiło się coś takiego

AwardBIOS Flash Utility for ASUS V1.18

© Phoenix Technologies Ltd. All Rights Reserved

Flash Type -

File name to program: 0201 .BIN

Czytało dyskietkę ok. pół minuty, a następnie po krótkim piknięciu speakera po .BIN pojawiły się dwwa wykrzykniki, a później nic.

CZy zrobiłem coś źle?

Wszystko.