Płyta Asus P5B-E

Witam od niedawna posiadam płytę główną od Asusa a dokładniej Model P5B-E i wszystko śmiga zainstalowałem na niej 4 gb ramu dysk twardy na jakieś filmy i zainstalowałem system do tego czasu szło wszystko okej do czasu gdy przyszło wyłączyć system czekam 5 min/10 min/15 min i nic dalej chodzi w biosie sprawdzałem ,resetowałem po przez wyjęcie baterii oraz zworkę i nic pod innymi częściami to samo i przychodzę do was z pytaniem co może być z tą płytą ? z góry dziękuje za odpowiedz :slight_smile:

Mogła zwyczajnie wyzionąć ducha, w końcu to sprzęt sprzed 10 lat. Popatrz czy kondensatory nie są spuchnięte.

kondensatory są całe tylko jak by wyzioneła ducha to by się nie odpalała tak przynajmniej myślę a pod windowsem wszystko działa

To jest problem z systemem. Może jakieś procesy ma w tle, związane z nowym sprzętem i nie chce się do tego “przyznać”. A, i skoro to tak stara płyta, to może jest wyłaczona funkcja ACPI :smiley::wink:

System instalowany od nowa czy dysk z systemem przełożony z innego kompa?

Autora napisał…

Co napisał to jedno, a jak jest w rzeczywistości to drugie. Skoro z wypowiedzi jednoznacznie nie wynika, że płyta jest sprawna, to można spodziewać się innych kwiatków.

instalowałem od nowa

próbowałem włączyć i nic

Sprawdź, skoro się nie włącza, czy jest dopięty przycisk power “i te inne wtyczki”.

System nie reaguje na wybranie opcji wyłączenia systemu czy na guzik na obudowie?
Bo jeśli to drugie, to sprawdź, czy poprawnie podłączyłeś POWER_SW na płycie.

Yyy… to napisałem.

Startuje jest tylko problem z wyłączeniem bo system się wyłączy a komputer działa i nie wyłącza się muszę go odciąć z sieci albo przytrzymać gozik power

Skoro to tak stara płyta, to może być jeszcze takie coś jak wyłączone ACPI… może po reinstalacji systemu się to wyłączyło. ACPI tj. Advanced Configuration and Power Interface właśnie zarządza tym, czy po wciśnięciu zamknij komputer się wyłącza.
Oblukaj to:
https://www.driverguide.com/driver/detail.php?driverid=1201779

Jak nie zadziała, to może ACPI jest wyłączone w biosie.
P.S. na tamtej stronie kliknij w to:
image

Okej spróbuję jak przyjdę do domu i dam znać

Po wszystkim sprawdź w menadżerze urządzeń czy nie masz czegoś świecącego się na żółto, albo jakiegoś niezainstalowanego urządzenia, lub z błędem.
Pomimo wszystko z tego co kiedyś brakowało mi takiego sterownika, to jego brak nie powodował u mnie jednak takich problemów.
Przestawianie w BIOSIe opcji od ACPI i S3 only I innych powodowało tylko możliwość upośledzenia stanu wstrzymania w PC. Gasł ekran, ale wszystko nadal chodziło.

Jak się wie, co się robi, to się nigdy tak nie stanie. Poza tym istnieje takie coś jak przywracanie ustawień domyślnych BIOSu.

O ile win 10 i HDD, to będzie rył z 2 dni, i nic nie zrobisz. defender, aktualizacje itd, system zajęty. PO prostu odpal i idź na piwo. Bo sprzęt starożytny.

Każesz mu przestawiać różne opcje w BIOSie, to mówię co to może wywołać, bo na ogół domyślne ustawienia w tej kwestii są prawidłowe.
Mało tego, za czasów XP, i prawdopodobnie trochę starszych płyt przestawienie ACPI mogło spowodować nawet uniemożliwienie automatycznego wyłączenia komputera po zamknięciu systemu. Wyświetla się wtedy słynny komunikat można bezpiecznie wyłączyć komputer. XP jeszcze go miał. Może ME też. Nie wiem jak reszta.

ten sterownik wysypuje całkowicie system w biosie też zmieniałem i wyłączyłem i włączałęm ACPI i nic to nie dało jeszcze spróbuję przywrócić go do poprzedniej wersji