Płyta główna

Doradźcie jakąś płytę główną.

Podzespoły.

  • AMD Ryzen 7 2700x (wymiana w nieokreślonej przyszłości)
  • 4 x G.Skill 8GB 3,2 GHz
  • Nvidia RTX 2070 Super
  • W planie NVMe
  • 4 x SATA zajęte, potrzebuję zapas.

Wstępne wymagania.

  • 3 x wewnętrzne USB (przynajmniej jedno v3)
  • Wyjście cyfrowe audio, ale też przyzwoita zintegrowana karta dźwiękowa
  • Przyzwoita zintegrowana karta WiFi
  • Mam dongielek bluetooth, ale czy są płyty ze wbudowanym modułem? 5.0? :open_mouth:
  • ATX
  • Wydajna sekcja zasilania umożliwiająca jakiś OC
  • Obsługa RAID0
  • Czy jest sens pchać się w x570?

Nie wiem, czy o wszystkim pomyślałem, jestem otwarty na sugestie.

Cena oczywiście BAJECZNIE NISKA! :wink:

Zamiast podawać konkretny model podam Ci producentów
AsRock - nie słynie z rewelacyjnych sekcji zasilania, zwłaszcza jeśli chcesz robić OC
MSI - nie lubię, mimo to mam ich płytę MSI Z370 TOMAHAWK i nie mam do niej zarzutów
GIGABYTE - tańszy od ASUSa i niekoniecznie gorszy
ASUS - droższy od GB i niekoniecznie lepszy…

Bierz ASUSa/GB ale nie najnisze modele.

1 polubienie

Dzięki za opinię

Musisz iść na kompromisy,jak chcesz kupić tanio to wszystkiego co chcesz nie dostaniesz.
Płyty na chipsecie posiadają
2x USB 2.0 + 1x3.0
Audio przeważnie układ RealtekALC892
RAID 0

Natomiast Lepiej dokupić kartę WiFi,OC również zrobisz.

Wstępnie wybrałem taką płytę:


Nie znalazłem jej testów, a wersja GAMING PLUS wypadła słabo jeśli chodzi o grzanie się sekcji zasilania i teraz nie wiem, czy może lepiej dopłacić AORUSa?

@LORDEK Czy ty przypadkiem nie masz tego AORUSa?

@LORDEK ma Asusa (TUF Gaming Plus).

Tutaj wyniki wyglądają dobrze, ale to blog producenta, więc taki średnio wiarygodny :smiley:

Łysy testował:


Temperatury nie wyglądają tak kolorowo.

“Tanich” :joy:

Widziałem ten test i właśnie dlatego się trochę boję MSI, bo ich GAMING PLUS wypadł cienko (ponad 100 stopni C), a ten GAMING EDGE WIFI wydaje się bliźniaczą konstrukcją.

Kup Asusa, będzie nas trzech :smiley:

Największy minus tej płyty (z mojej perspektywy) to brak portu USB 3.1 (front panel):

obraz

USB3.1 potrzebuję na przedni panel obudowy, bo do tyłu nie będę miał praktycznie dostępu.
Dodatkowo PCIe wzmacniane usytuowane jest pod samym procesorem, w przeciwieństwie do MSI. Ze względu na temperatury i kulturę pracy przy chłodzeniu powietrzem procka to też może mieć znaczenie.

Ale “zwykłe” 3.1 czy usb-c? Bo port, który jest na obrazku, dotyczy usb-c. “Zwykłe” (19 PIN) jest.

Aha, to ok. W tej chwili nie korzystam z usb-c

No ja właśnie chcę zacząć i trochę się zmarszczyłem :wink:

Poza tym brak WiFi. Wersja z WiFi jest droższa o dwie stówki.

No właśnie, a pchać kolejną kartę do obudowy przez brak wbudowanego wifi… :confused: Tak średnio to widzę.

Jaki target cenowy?

Co do tego MPG to nie jestem pewien, ale to chyba kolejna konstrukcja ze źle wychłodzoną sekcją zasilania.

Problem w tym, że jest mało testów temperatury sekcji zasilania. Jest tylko kilka popularnych modeli.

Za 1000 złociszy masz TUFa z WI-Fi

Co do Gigabyte to chciałem mieć Aorusa, ale jak już miałem kupować to wszędzie podnieśli ceny. To są akurat dobre płyty w przeciwieństwie do GAMING X.

Oglądałem tego TUFa. @anon17641694 właśnie wspominał, że je kupiliście, ale obawiam się tego PCIe przy samym procesorze :confused: Planuję chłodzenie powietrzem i lepiej, żeby miał czym pooddychać.
Rozważę w takim razie jeszcze AUROSa, tylko trochę 5 stówek szkoda :smiley:

Chodzi Ci o port NVMe?

Na dole masz drugi z radiatorem. Jeżeli nie planujesz mieć dwóch dysków NVMe to wystarczy.

Tu masz test tego EDGE. No pupska to to nie urywa:

Nie, chodziło mi o ten wzmocniony port na kartę graficzną.

edit.
114 stopni :confused: Czyli tak jak GAMING PLUS :confused: Tak żem czuł, że to bliźniacza konstrukcja.

Ale czego się boisz? Że chłodzenie się nie zmieści? To co Ty za kloca chcesz dać? U mnie Grandis na luzie się mieści - znaczy położyłem go dla testu na procku, bo zapinek dalej nie mam…