Płyta Intela + Procek Intela = Intelowski Problem

Cześc mam kłopot ze swoim nowym prockiem ( P4 3 Gz 800fsb 1mb L2 HT)> Mianowicie mam płytę główną Intel D865PREL od 1,5 roku dotej pory śmigałem na celku 2,4 ghz ale zmieniłem go dziś na ww P4. Niestety komp nie rusza z nowym prockiem, w ogóle nie włancza się windows tylko czarny ekran. Bios aktualizowałem od p9 do p21 ale nic to niedało nadal to samo. Procesor jest dobry bo u mojego kuzyna rusza bez problemu. :mellow: Proszę o pomoc i dziękuje z góry.

Dodam jeszcze, że dioda czerwona jak i zielona swiecą się cały czas nieprzerwanie, a gdy wkładam z powrotem celka to działa ok komp

Jaki masz zasilacz? Może nie wyrabia.

Ewidentnie twoja płyta nie obsługuje tego procesora!!

Według Intela płyta D865PERL obsługuje ten procesor na versji p13 juz ja mialem p 17, p19,p21 i dalej to samo.

Co do zasilacza to mam zasilacz firm IBOX 350 W 10A 50~`60Hz Model 330U

Obsługuje

http://developer.intel.com/design/mothe … l_proc.htm

na 99% to jego wina, 350W nie wygeneruje (może 200-250W), bo możliwie najgorsze podzespoły w tym ‘‘zasilaczu’’ na to nie pozwalają. Wstaw coś lepszego np Amacroxa 400W.

http://allegro.pl/item170705390_amacrox … a_vat.html

Coś takiego tak?

A jesteście pewni bo nie chciałbym wywalać tyle pieniędzy w błoto.

Dzięki Tobi za odp

nawet jak nie zasilacz to i tak trzeba kupić nowy zasilacz, bo ten Twój obecny to szajs jakich dużo ;/

tak amarcox dobry, bierz :slight_smile:

Ten zasilacz to wer 350W, 400W ma oznaczenie AX450-PNF

Jak niechcesz wywalac nie potrzebnie pieniedzy to pozycz se od kumpla zasilacz i sprawdz czy na nim procek bedzie działał.

Kupno nowej zasiłki jest potrzebne.

Jedno mie zastanawia mój kuzyn ma zasilacz 300W i procek wstał wykryło go jako P4 3 gzh ale działał jak 1,5 ghz a mi nawet niechce wstać :cry:

Zapewno u kumpla wystarczyło przestawić mnożnik/FSB.

U Ciebie zasilacz może miec problemy z utrzymaniem odpowiedniego napięcia.

Zmierz mu tak napięcia a przekonasz się:

http://overclock.pl/index.php/artykul,felietony,111,0

Sprawź jeszcze zworki na płycie gł odnośnie FSB (zgodnie ze specyfikacją w instrukcji) możliwe że zworki są ustawione pod celerona czyli na FSB 400 lub na default czyli 400/533 a na FSB 800 zworka ma być na innych pinach.

“Kręcenie” w drugą storne raczej nie powinno doprowadzać do niestabilności. Raczej podoszenie zegarów może do tego doprowadzić.

tyle tylko ze niektóre płyty gł na “gnieździe” 478 tylko opcjonalnie miały możliwość pracy z prockami z wewnetrznym FSB 800 , zazwyczaj zworka ustawiona na default pozwalała na prace z prockami z FSB 400/533 dopiero przestawienie zworki na FSB 800 “aktywowało” płyte gł do pracy z prockami z takim FSB wiązało się to rownież z dostosowaniem sie płyty z odpowiednim napięciem do takiego procka , druga sprawa że komp się nie uruchamia na tym procku to mogą być nieodpowiednie pamiątki np. DDR 200 czy nawet 266 do tego pentiuma wymagane są pamiątki DDR400 tak mi się wydaje. ok. co do zworek pomyłka , poczytałem i płyta nie ma regulacji FSB na zworkach(bezzworkowa)

Wow… nie wiedziałem jak to zacytować… zero ortografi :stuck_out_tongue:

Jeśli było by coś nie tak ze zworkami, które blokowały by obsługę proca wogóle nic by nie poszło. A sygnał BIOsu zaczął by wariowac.

Pamiątki poprostu by zwolniły. Dzielnik ustawiony odpowiednio i po sprawie. Ewnetulnie FSB by spadło.

Więc zostaje sprawdzić zasilacz.

Dziękuje bardzo za rozwiązanie mojego problemu nijakiemu Secendowi .

Wielkie ThX

Dla potomnych podaj rozwiązanie problemu.

Problemem jest płyta, a właściwie jej wydanie (revision). Aby owy procek na niej zadziałał (w tym przypadku P4 3E GHz), jej wersja musi być wyższa od C27648-208. Niestety płyta ptasiorex’a miała niższe numery.

Całość opisana jest na podawanej już w tym temacie stronie.

http://developer.intel.com/design/mothe … l_proc.htm

Dokładnie tak jak wyżej :slight_smile:

Muszę wymienić płytę i proc.

Kolega RalLab doradził mi P4 D PENTIUM D 915 2,8 GHz 2x2M, LGA775 + płyteęz agp i ddr1

A mam pytanie jesxcze co sądzicie o procesorach typu Athlon 64 AM2 (2 rdzeniowe) czy są lepsze od Pentium D ?