Po instalacji Ubuntu 16.04 LTS

Aktualizacja systemu do najnowszej wersji

Adobe Flash, kodeki i własnościowe oprogramowanie

Nowa wersja apt-a pozwala na nieco inną składnię poleceń:

sudo apt update  - sprawdzi zawartość repozytoriów i w przypadku obecności nowszych wersji pakietów o tym poinformuje - wcześniej trzeba było wykonać sudo apt-get update aby uzyskać informację o istnieniu aktualizacji.

Polecenie sudo apt list --upgradable  wyświetli informacje o nowych wersjach pakietów

Polecenie sudo apt upgrade  zaktualizuje system

Polecenie sudo apt install zazwa_pakietu  zainstaluje pakiet

 

Polecenie:

gsettings set com.canonical.Unity.Launcher launcher-position Bottom

przeniesie launcher z lewej strony na dół. Aby powrócić na lewo trzeba użyć:

gsettings set com.canonical.Unity.Launcher launcher-position Left

 

Wygląda to tak:

https://naforum.zapodaj.net/7aae6fe7ab78.png.html

Robienie lanchera na dole to czysta głupota…

Dla Ciebie może i głupota, dla innych pożądana funkcja.

Żeby zainstalować steam wystarczy

apt install -y steam

@ kkowalewskichcesz powiedzieć że nie trzeba mieć unity ?

Proszę powiedz że tak.Wtedy mam szansę na powrót do ubu a jeszcze jak się da samemu zainstalować plasmę to by było już super.

po co samemu instalować plasnę jak jest kubuntu czyli Ubuntu na KDE plasma 5

!. to nie było pytanie do Ciebie.

2.Pytanie dotyczyło ubuntu a nie kubuntu

3.Jest możliwość wywalenia unity i wrzucenia plazmy i  tego dotyczyło moje pytanie.

Myslłem że pomagamy na tym forum a nie bijemy pianę.

Pozdrawiam

@christ0

Pisząc w ten sposób nazywasz głupimi wszystkich, którzy to robią. Ja podałem tę informację ponieważ na różnych forach widziałem wiele pytań typu “czy można ten pasek przenieść z lewej strony na dół?” 

chyba kompletnie nie zrozumiałeś co napisałem może inaczej

mamy już Ubuntu z KDE Plasma nazywa się Kubuntu, po co robić samemu coś co jest już zrobione?

Ad.1. To co? Piszesz na forum a nie PW i każdy ma prawo dowolnie zabrać głos.

Ad.2. Kubutnu to jest Ubutnu tylko ma inne środowisko graficzne, tak jak pozostałe systemy *buntu, jest też Lubuntu czyli Ubutnu ale na LXDE, Xubuntu, Mubuntu itd i wszystkie to są Ubuntu tylko mają inne GUI.

Ad.3. Tak jest. W każdym linuksie możesz samemu instalować dowolne środowisko graficzne, możesz nawet je pograć ze strony projektu i samemu skompilować, w Linuksie nikt ci niczego nie broni

W Ubuntu instalujesz pakiet kubuntu-desktop.

Nie zwracając uwagi na posty moich poprzedników powiem tak: jeśli chcesz dobre KDE z Plasmą 5, to wybierz Netrunner

@kkowalewski

Oparty na archu czy kubuntu?

rolling release jest na archu

Ściślej mówiąc na Manjaro. W mojej ocenie: czy na Manjaro, czy na Kubuntu - obie te dystrybucje są strasznie mułowate, nabite dziesiątkami programów.

Podaj mi distro bez zainstalowanych aplikacji oprócz Debiana, co według ciebie będzie lepsze? Aplikacje można usunąć.

część repozytoriów nie działa na ubuntu w wersji 16.04

A ja lubię dystrybucje nabitą po brzegi kodekami i programami - instaluje i od razu wszystko mi działa :slight_smile:

Nie wiedziałem, że istnieje już taki prosty tip do ustawienia Launchera Unity na dole ekranu. Korzysta ktoś? Kiedyś pewnie bym się tym zainteresował, ale szczerze mówiąc przyzwyczaiłem się już do tej lewej pozycji ;p