Po podkręceniu procesora muszę wybierać tryb uruchomienia OS

Witam. Podkręciłem ponownie procesor, najpierw CPU Frequency podnosiłem o 10, później 5, a na końcu o 2, aż doszedłem do 250. Za każdym razem jednak, wyświetlały mi się różne tryby uruchomienia systemu, były tam: Tryb awaryjny, Tryb awaryjny z obsługą sieci, Włącz tryb VGA, Tryb debugowania, Wykonaj ponowny rozruch, Uruchom system Windows normalnie i wiele innych. Następnie gdy wybrałem już Uruchom system Windows normalnie, musiałem wybrać system, który chcę uruchomić, co bardzo mnie zdziwiło bo posiadam tylko jeden system, a na liście też był tylko jeden, Windows XP Home Edition. Taki ekran wyboru pojawia mi się także teraz.

Dodatkowo mam pytanie, czy mogę być spokojny o swój procesor i RAM, które uległy podkręcenia. Procesor podkręciłem do 2625 MHz i aktualnie najwyższą temperaturą, jaką udało mi się uzyskać, było 51°C (chłodzenia mam zabrudzone, trzeba będzie oczyścić), napięć nie tykałem. Pamięć RAM to dwie kości GoodRam, jedna 1GB 800 MHz CL5, druga 2GB 800 MHz CL6. Obecnie DRAM Frequency wynosi 375 MHz, domyślnie było jakieś 310 MHz.

Kilka screenów z CPU-Z:

rcony1.th.png

rcony2.th.png

rcony3.th.png

rcony4.th.png

Tak więc jak pozbyć się ekrany wyboru trybu uruchomienia systemu i czy mam powody, by obawiać się o swój sprzęt?

Temperatura bardzo dobra, nawet możesz ustawić timingi na 6-6-6-18 i podkręcić jeszcze.

Ściągnij sobie Prime95 i zapuść przynajmniej na godzinkę, aby zbadać stabilność. Kontroluj w tym czasie temperaturę procesora.

Warto też po podkręceniu zrobić test pamięci programem Memtest86 (trzeba wypalić na płytkę i zabootować z niej). Czasem komputer może się wydawać stabilny, a pamięci mogą sypać błędami.

Witam.

Prawy klik na “Mój komputer”, “właściwości”, “zaawansowane”, w sekcji “uruchamianie i odzyskiwanie” wejdz w ustawienia. W oknie na górze powinieneś mieć “domyślny system operacjny”. Wybierz opis zgodny z Winowsem, którego teraz używasz. Możesz też odptaszkować :smiley: opcje “czas wyświetlania systemów operacynych”.

Jak nie przesadzisz z podkęcaniem to nie musisz się obawiać o sprzęt. Zasilacz masz dobry.

Kijkowi wyświetla się komunikat o odzyskiwaniu systemu (tryb awaryjny, ostatnia znana dobra konfiguracja itd.).

Wyświetla się to po nieudanym uruchomieniu systemu, ale powinno tylko raz się pojawić.

A pojawia się ciągle, gdy mam podkręcony procesor, teraz ustawiłem go domyślnie i tego nie ma.

Dziwne, nie spotkałem się z takim problemem.

Wykonaj testy, o których pisałem wyżej, być może komputer nie jest stabilny.

Ok, wykonam te testy. Przed tym chciałbym jednak wiedzieć ile taki test programem memtest86+ może trwać, dodatkowo też przydałaby mi się informacja o tym, w jaki sposób on działa i jak zorientować się, że występują błędy w pamięci. Co do Prime95, to ten test wykonam już po sprawdzeniu pamięci memtestem86+.

Lepiej najpierw Prime95 zapuścić, chyba że chcesz na noc zostawić.

Memtest86 może potrwać około 2 godziny, nie pamiętam dokładnie, dawno nie testowałem. Nie pamiętam także czym objawiał się błąd, ale nie miałem nigdy problemu ze zorientowaniem się.

Aha, ok. Uruchomię jednak najpierw memtesta na niekręconym sprzęcie, bo niestety system działa dosyć niestabilnie. Następnie, gdy nie będzie błędów, podkręcę procesor, dam memtesta.

Czy podczas sprawdzania memtestem można go bez żadnych przeszkód wyłączyć?

PS. Ile sprawdzeń wykonać?

Go czyli komputer? Można.

Jedno pełne sprawdzenie powinno wystarczyć.

Co do Prime95, to tu są różnie się mówi. Generalnie jak godzinę wytrzyma, to inne aplikacje powinny być stabilne. Niemniej niektórzy nawet kilkanaście godzin trzymają. :smiley:

Zmniejsz HT link.

Słuszna uwaga.

Dobra, na nie kręconym sprzecie po pierwszym teście memtestem nie ma błędów. Teraz nam pytanie, czy mogę od razu zwiększyć cpu frequency na 250 MHz, czy może lepiej zwiększyć 2 razy o 10, następnie 4 razy o 5 i na koniec 5 razy o 2 i przy każdym podnoszeniu sprawdzać temperatury w stresie, jak to zwykle robię? A HT Link do ilu obniżyć?

HT link ustaw na x4 800MHz lub x3 600MHz.

Ok, ale co z procesorem, od razu dać mu 2625 mhz, czy stopniowo zwiększać częstotliwość taktowania?

Daj mu od razu. Myślę, że stać go na więcej, tylko za wysoko już szły pamięci i HT link, o którym mi przypomniał Scorpio.

Mnożnik HT link ustaw na x4 i z pamięciami też być może będzie trzeba coś zrobić.

Miałem ten procesor, na co dzień chodził na 2,9 GHz.

Procesor podkręciłem, HT Link zmniejszyłem do x4 i zapuściłem prime95 (In-place large FFT s). Niestety, po paru minutach działania, gdy drugi rdzeń procesora osiąga temperaturę 52°C, ten przestaje być torturowany. Tutaj screen:

ehhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh.th.png

Jak już się obudzę, to wyczyszczę dokładnie wszystko w środku.

Jak już wcześniej wspomniałeś masz jedną pamięć 800MHz CL6, jednak twoje pamięci chodzą teraz na 750 MHz CL5, więc myślę, że ta słabsza może już sypać błędami.

Możesz albo podwyższyć napięcie na pamięciach (tylko zależy jakie teraz jest ustawione), albo obniżyć timingi na 6-6-6-18 reszta auto. Albo zwiększyć dzielnik pamięci, aby pracowały z mniejszą częstotliwością.

Myślę, że to powinno pomóc. Mi procesor pod primem grzał się na niecałe 70 stopni, a był stabilny. Chodził też pod domyślnym napięciem 1,3V.

Dobra, po wyczyszczeniu chłodzenia temperatura procesora obniżyła się o jakieś 4-5°C. Podczas testowania prime95 doszło do trzeciego testu, wtedy przestał być torturowany pierwszy rdzeń. Co do tych pamięci, to szkoda, że wtedy, gdy dokupywałem tą 2GB, myślałem że jedynymi rzeczami, którymi pamięci mogą się różnić jest ich rodzaj, częstotliwość i producent. Może lepiej będzie, gdy wyjmę tą 1 GB 800 MHz CL5 i zostawię 2 GB 800 MHz CL5, bo 3 GB raczej nie na wiele mi się przydaje.

Teraz przeczytałem sobie trochę o timingach i chyba nie będę wyciągał kości 1 GB, zmienię tylko timingi na 6-6-6-18, bo to będzie chyba najlepsze rozwiązanie.

Doszedłem do odpowiedniej strony BIOSu:

p0506101424.th.jpg

I domyślam się, że:

Tcl- CAS Latency

Trcd- RAS to CAS Delay

Trp- RAS Precharge

Tras- Row Addres Strobe

Czyli po zmianie powinno wyglądać to tak:

Tcl 6

Trcd 6

Trp 6

Tras 18

Czy dobrze się domyślam?

Dobrze.

Co do pamięci to najlepiej mieć dwie albo cztery takie same, wtedy pracują w trybie dual channel i są szybsze. Ale w twoim przypadku, tak jak już zauważyłeś, najlepsze co można zrobić to podwyższyć timingi na 6-6-6-18.