Początkujący - jaki najlepszy język?

Znam komendy dosowe więc robiłem skrypty .bat, lecz mi się to zmudziło. Chciałbym znaleźć ciekawy język programowania, lecz nie wiem jaki. Chciałbym oprócz niego dostać linki do darmowych programów umożliwiających pisanie w tym języku.

Ważną dla mnie kwestią jest to, czy jest możliwość stworzenia takiego programu:

Losuj dowolne 5 liczb>Losuj wzór z ułamkami zwykłymi>Połącz liczby ze wzorem>oblicz wynik:

a) lokalnie

b) via Poolicz.pl (trzeba najpierw przetłumaczyć wzór na ‘język’ poolicz)

Jeśli lokalnie=wynik z poolicz program daję instrukcję: Poprawny (‘wynik’)

Jeśli lokalnie(x)wynik z poolicz program daję instrukcję: Niepoprawny(Poolicz:X, Lokalnie:X)

Dziękuję za odpowiedzi

A może byś tak skorzystał z funkcji “szukaj”? Ten temat był już kilkunastokrotnie(kilkudziesięciokrotnie) przewijany…

Polecam C++…

Nie istnieje ‘Najlepszy Język Programowania’, każdy programista ma swój ulubiony, ale nie ma języka bez wad. Jedne lepiej nadają się do jednych zadań, inne do drugich. Mogę doradzić wybór spośród: C++, Perl, Ruby, D, C, Java, Python. Ja sam zaczynałem od C++ i ogólnie mówi się, że jest to dobry język na początek.

Faktem jest że nie ma idealnego i najlepszego języka a jednocześńie języki tworzy się pod wykonanie okreśłonych zadań,

przy czym programista znający tylko jeden język to kaleka/inwalida, tak jak w życiu codziennym znajomość

tylko polskiego(najczęsciej co by nie powiedzieć kiepska) daleko nie zaprowadzi.

Wsród wielu języków: http://pl.wikipedia.org/wiki/J%C4%99zyk_programowania

wyróżnić należy jednak kilka które nadawały lub będą nadawć charakter całej dziedzinie i tak:

  • Pascal / Python jako języki o prostej i przejrzystej składni, materiałow na temat Pascala nie brakuje,

dostępność Pythona jest nieco gorsza, idealnie nadają się jako języki pierwszego kontaktu

i nabrania pewnych nawyków :wink:

  • C / C++ jako klasyka, bez komentarzy, jak nie na pierwszym to na drugim etapie życia programisty trzeba opanować :wink:

  • Java / Perl - używane dość powszechnie choć w sumie przerost formy nad trescią - ten kto robił naprawdę

duże projekty ten wie :roll:

  • języki niszowe, o wąskich zastosowaniach, -patrz m.in. odnośnik,

  • i jak zwykle kupa róznych śmieci które kiedyś istniały, dziś już porzucone, niektóre jescze rozwijane i forsowane

tak jak dzisiejsze pomysły i produkty M$ #-o a wszystko w walce o rynek i $$ 8)

PS

Tak naprawdę problem może stanowić nauka pierwszego języka , no może jeszcze drugiego

ale później wszystkie języki są Twoje :shock:

:smiley:

Trzeba być niemądrym, albo pijanym, żeby tak pisać… W czym masz problem? Czego nie rozumiesz?

Bo jak wnioskuję, o .NET Ci chodzi… I nie wiem co jest złego w ułatwianiu życia programistom i użytkownikom, bądź co bądź, najpopularniejszej platformy na rynku. Może rozjaśnisz?

Takie rozwiązania już były, także i w M$ -być może pamięcią nie sięgasz i dziś M$ się nawet do nich nie przyznaje :slight_smile:

To jest Twój problem i to być może już jutro …, a programowanie to nie składanie z dużych klocków

dla inteligentnych inaczej :olaboga: :placze:

Być może już niedługo Ci to przypomnę - w informatyce 3 lata to epoka :spoko:

i już niedługo możesz być programistą-dinozaurem z epoki M$ Vista :lol:

PS

A potem mamy takich programistów: baza danych to dla nich Excel, Access,

Microsoft SQL to niebotyczne osiągnięcie :wink:

Poprzednio była epoka IBM, aktualnie kończy sie epoka M$ i radzę patrzeć w przód i nie ograniczać pola widzenia :smiley:

Co do tematu - ja swoją przygodę z programowaniem zacząłem od Pascala, jest to wg mnie język bardzo prosty i przystępny. Dobry do poznawania podstaw. Jak już zrozumiesz “o co w tym wszystkim chodzi”, radziłbym przesiąść się na C++, który (pomimo powstania innych niezłych języków jak C# czy Java) pozostaje jednym z najlepszych, o ile nie najlepszym obecnie językiem programowania.

Dzięki Ci za uwagi :smiley: , choć dyskusja (OT) zbacza już poza temat wątku. Co do narzędzi -języków i ich używania

jak wykazała historia a i sam Microsoft :wink: , pierwsze odchodzą w zapomnienie języki przeznaczone wyłącznie

dla jednej platformy i środowiska, a MS wręcz porzuca bez dbania o końcowego użytkownika, co tworzy już

wyraźne odruchy niechęci do MS.

MS jest olbrzymią firmą, ale nie zapominaj że poprzedni dominator -IBM tez w dalszym ciągu istnieje, jest wielki

i ma się dobrze. Microsoft miał - bo już nie ma, pewną strategię biznesową, jak przypomnę - produkty, jak chwalono się

na początku, miały być tak proste że testowano to na Babci jednego z współpracowników, sprawdzając czy potrafi

je obsłuzyć.

W pogoni za pieniądzem MS przyjął strategię wypuszczania nowych nie tylko wersji ale wręcz - nowych

dla laika -całych systemów. O ile entuzjaści i profi spokojnie za tym nadążą, o tyle przeciętny zjadacz chleba

który gdy raz opanował kompa (liczy się sprzęt+soft) chciałby spokojnie na tym '“jechać”.

Właśnie stąd biorą się odruchy niechęci do przejścia z XP na Vistę. Przeciętny klient słyszy już od użytkownika Linuxa że on nie musi co ~ 3 lata porzucać swoje przyzwyczajenia i zaczynac od nowa. Zapotrzebowanie na Win nie zniknie nagle ale spirala poszukiwania jakiegoś stabilnego - przynajmniej w warstwie użytkownika systemu - rozkręca się.

Oprócz tego wszyscy już wyraźnie widzą jaki model działania przyjął MS - tzw 3 x S (sprzedać, skroić i spier… i to już

nie później niż po 3 latach!). Nie mam czasu na większe rozpisywanie się ale chciałem naświetlić swój punkt widzenia :roll:

PS

Z całą sympatią - Twój avatar jest akurat twarzą mojego ulubionego aktora -WS :slight_smile:

PS2

Armia amerykańska przechodzi na Linux #-o a jak trepy potrafią obsłużyć system to każdy to potrafi =D>

Tyle, że C# nie jest JUŻ dla jednej platformy. Powstało coś takiego jak Mono i jeśli się dobrze orientuje to MS wspiera ten projekt więc nie jest już przeznaczony na jeden system operacyjny.

Nie interesowałem się bardzo IBM, ale nie słyszałem żeby się jakoś rozwijał w tym samym kierunku co MS.

A jeśli użytkownikowi sprawia(ła) trudność w przejściu z Windowsa 98 na XP, to to musi być wielki laik. Nie zauważyłem większej różnicy w przejściu(nie używałem nigdy innych Windowsów oprócz 95, 98 i XP). Przyzwyczajeń nie musiałem zmieniać. Gdy zmieniłem system, nie byłem tak zaawansowanym użytkownikiem(nie mówię, że teraz jestem super pro tylko porównuje tamten poziom z tym). Komputera używałem tylko do gier. Jedyne co umiałem to włączyć komputer, zainstalować grę, pograć i wyłączyć. Użytkowanie było wręcz identyczne, więc jeśli ktoś nie potrafi zmienić przyzwyczajeń(w tym wypadku prawie wcale nie trzeba) to musi być kompletnym laikiem. IMO, z Linuksem jest więcej kłopotów niżeli korzyści. Ja zawsze miałem z nim multum problemów. I to na pewno nie z przyzwyczajeń.

Ja jakoś nie zauważyłem, żeby MS przyjął model 3xS. Przeważnie jak coś robi, to robi to dobrze.

A kto powiedział, że akurat w US Army będą tego systemu trepy(zwykli żołnierze) używać?

Podkreślam, to tylko moje zdanie.

Może zakończmy już ten OT?

PS. Też go lubię :wink:

Szukam ciekawego języka, w którym mógłbym dużo rzeczy zrobić.

Co powiecie o Delphi for Windows? Borlanda? Środowisko i komplikator mam, interesują mnie ciekawe kursy.

Mogą być także inne języki, np. Pascal, ale muszę mieć środowisko :confused:

Kiedyś próbowałem z C++, ale to był tylko raz i z ciekawości (instrukcja z gazety, bodajże KS Eksperta)

Ile razy trzeba mówić, żebyś zrozumiał? Poszukaj! Było już!

Dużo rzeczy możesz zrobić w każdym języku, tylko trzeba umieć.

Szukasz ciekawego języka? Polecam asembler. Ciekawszego nie widziałem.

etam, każdy ezoteryczny język programowania jest równie ciekawy co assembler :stuck_out_tongue: chociaż z możliwościami trochę gorzej

Ja bym radził tak: jeżeli chcesz zacząć od ‘klasycznego’ języka programowania to zacznij od C. Można by też zacząć od Pythona, jest uważany za całkiem prosty do nauczenia język.

Zapomniałem o nich!

@ mateuszcedro Polecam Malbolge, na pewno Ci do gustu przypadnie!

J#, który był totalną klapą został faktycznie porzucony. Ale z niego chyba nikt nie korzysta :stuck_out_tongue:

Ciągle nowe wersje .NET świadczą Twoim zdaniem o porzucaniu tej platformy przez MS?

Czyżbyś miał wujka w zarządzie MS? :smiley:

Chyba wszyscy pijący metanol lub z klapkami na oczach.

Ergo - ogólnie, to Ty nie masz pojęcia o czym piszesz, tworzysz jedynie jakieś swoje bzdurne i niczym nie poparte teorie.

Jemu chodziło o przejście z XP na Vistę. Faktycznie trzeba poświęcić jeden wieczór, żeby oswoić się z kilkoma zmianami w interfejsie, klikalnym paskiem adresu, przearanżowanym panelem sterowania oraz nauczyć zmieniać wielkość ikon przy użyciu kółka myszy i przycisku control. Bez doktoratu ani rusz :slight_smile:

Jak to kto? Użytkownik Gina.

Co do ezoterycznych języków programowania, to jest ich dużo, można sobie wybrać http://pl.wikipedia.org/wiki/Ezoteryczny_j%C4%99zyk_programowania

Patrząc na poziom niektórych postów, optymalnym wyborem wydaje się ten: http://pl.wikipedia.org/wiki/Ook :slight_smile:

Wiem :wink: Ale IMO różnica przy przejściu z 98 na XP i z XP na Vistę jest podobna.

Ajjj… Racja :stuck_out_tongue:

Ale i tak Malbolge jest najciekawszy. Co prawda nieoptymalny, ale ciekawy :slight_smile:

Choćby i DobreProgramy =D>

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=15 … li+Linuksa

Nie, ale nie mam klapek na oczach i nie wpadam w egzaltację bo Microsoft coś zrobił :wink:

Informatyka istniała przed Microsoftem, będzie istnieć i po =D>

i trzeba trochę więcej wiedzieć a nie zachłystywać sie jedynie słusznym

  • w danym momencie systemem :roll:- a za 2 lata już nie.

http://nt.interia.pl/komputery/news/pre … ku,1075899

Nie daję się robić w konia marketingowym cudotwórcom i nie pieję z zachwytu, bo dodano jeszcze jeden bzdet,

przejrzyj na oczy :shock:

http://interia360.pl/artykul/badz-glupi … ymaga,7487

i ostatnie zdanie powyższego linku: Człowiek myślący, to dziś gatunek wymierający.

No i z jednego starego wątku: viewtopic.php?f=6&t=226397&p=1494433#p1494433

Pozujesz na “góru” a i tak widać że jesteś z łapanki i brak Ci podstawowej wiedzy,

bo jako student informatyki jesteś dopiero w początkowym etapie zbierania wiedzy i doświadczenia,

w związku z czym mieszasz i usiłujesz w dyskusji obrażać innych jak wykazują twoje posty nie tylko w tym wątku.

Twoje przytyki Ad Personam są na twoim poziomie i świadczą tylko o braku

rzetelnych argumentów. EOT

zacznij od pascala, jak zrozumiesz na czym polega programowanie, w językach typu C, java będzie Ci łatwiej

Dobra. W ramach roztrzygnięcia, napiszcie program zgodnie z instrukcją, którą znajdziecie u samej góry. Ten program, który będzie miał najprostrzą składnię, wygrywa :P. Liczy się to żeby było mało kodu i mało linijek.

Czekam na propozycję :stuck_out_tongue: