Podatek cukrowy czyli danina za napoje

My dzisiaj ze sąsiadem kupiliśmy małpkę i dwa litry coli - impreza :smiley:

1 polubienie

Dobrze niech patrzą jak szlachta baluje :joy: i ich zawiść zjadać będzie od środka.

Bursztynowa komnata :wink:

1 polubienie

U mnie w robocie jest podobnie tylko że w transporterkach jest piwo…

Jak bardzo nieskuteczny jest podatek cukrowy?

Wyliczenia szczegółowe są dla podatku cukrowego bezlitosne. Oto przykłady:

Norwegia. Kiedy podatek wprowadzano, otyłość dotykała 9,8 proc. ludzi. Przez pierwszych 5 lat wskaźnik otyłości wzrósł o 1,6 proc. W kolejnych pięciu o 1,4 proc. Norwegów otyłych jest dziś 25 proc.

Łotwa. W momencie wprowadzenia podatku, otyłych było 21,7 proc. obywateli. Pięć lat po wprowadzeniu podatku otyłych było 23,2 proc. Łotyszy. Przed wprowadzeniem podatku otyłych przybywało o 1,1 proc. na 5 lat, o 1,5 pkt. proc.

Węgry. Kiedy podatek wprowadzono, otyłych Węgrów było 25,8 proc. Po pięciu latach było ich już 28,6 proc.

Francja. Przed wprowadzeniem podatku cukrowego wskaźnik otyłości rósł o1,6 proc. Po wprowadzeniu o… 1,6 proc.

Meksyk. W momencie wprowadzenia podatku otyłych było 27,2 proc. Meksykanów. Wskaźnik rósł o 1,2 proc. (na dwa lata). Po wprowadzeniu wrósł o 1,2 proc. w ciągu dwóch lat. Nic się nie zmieniło.

Chile. Identyczna sytuacja jak w Meksyku. Wskaźnik rósł o 1,1 proc. po czym wprowadzono podatek. Wskaźnik utrzymał się na poziomie 1,1 proc.

Nauru (liczba ludności ok. 10 tys.). Państwo z największą otyłością na świecie, 60,7 proc. (w 2016 roku). Wskaźnik otyłości rósł o 5,9 proc., a po opodatkowaniu o 5,7 proc.

Nieskuteczność podatku cukrowego. Gdzie się nie sprawdził i jak bardzo zawiódł? (msn.com)

No zgadza się.
Tylko czemu piszesz to w odpowiedzi na mój post, gdzie taka argumentacja (że niby rząd to robi “dla naszego dobra”) jest właśnie wyśmiana?
Powiem więcej - ten skecz sprzed wielu lat pokazuje, że czasy i rządy się zmieniają, ale wyciskanie pieniędzy jest niezmienne.
Tyle tylko, że wtedy to był program satyryczny i chyba nikt wtedy nawet nie przypuszczał, że obecny rząd naprawdę tak powie…

1 polubienie

No sama śmietanka - ale, chyba kaliska :wink:
Tałajno u mnie w rankingu zaufania jest gdzieś na poziomie 70 milionów i zera.

… pomyliłem odpowiedz z niebieskim przyciskiem odpowiedz. :slight_smile:

Lenie śmierdzące klikają w szary przycisk zamiast ten na samym dole niebieski.

Nie ma to jak skuteczna walka w celu ograniczenie spożycia cukru w napojach słodzonych…
Ale napoje słodzone stewią czy słodzikami już opodatkowane :smiley:

Plus smaczek z PRL

Jeszcze lepszy :smiley:

No chyba jednak NIE

To są wycinki z gazet czy innych mediów przedwojennych, z II RP.
Hasło „Cukier krzepi”, to przedwojenne słowa Melchiora Wańkowicza.
Od 1930 do 1933 roku pracował w roli doradcy do spraw promocji w Związku Cukrowników Polskich. Właśnie wtedy ukuł swoje najsłynniejsze hasło.

I wtedy, w 1931 roku, ruszyła największa akcja reklamowa w dziejach przedwojennej Polski. Krótkie i dosadne hasło – CUKIER KRZEPI – ozdobiło dworce i ulice niemal wszystkich miast w kraju.

Na kanwie tego hasła Monopol Tytoniowy ukuł swoje:
"Papieros rozjaśnia umysł, zaostrza dowcip, uspokaja nerwy!”

A złośliwi dodawali:
"Cukier krzepi. Wódka lepiej!”
:slight_smile:

To jeszcze lepiej, bo starsza wiedza :smiley: internet mnie okłamał jako, ze wyskoczyło mi przy plakatach PRL :confused:

Koniec z napojami do zestawów w fast foodach
https://finanse.wp.pl/napoje-slodzone-zniknely-z-zestawow-w-promocji-mcdonalds-potwierdza-przez-podatek-cukrowy-6599365121092480a?amp=1

W sumie to w lutym się dowiemy czy np. pizzerie nie zrezygnują z napojów, oferując tylko małe mineralki za 5 zł.

Pytanie czy cena zestawu z wodą MCdonalds została obniżona?

Chyba nie, ale ja kupuje bardzo okazyjnie raczej jak w drodze wiec nie wiem pod spodem daje screen z aplikacji jak ktoś pamięta ceny jak zwykle były.

Czyli skok na kasę konsumenta. Tańsza woda w miejsce droższego zamiennika

Dla nich cena detaliczna jest pewnie podobna. Skok na kasę to zrobił PIS.

W sklepach tez jak podnieśli ceny na colę z etykietami świątecznymi to tez to skok na kasę bo podatek odprowadza importer czy producent, a te były wyprodukowane przed zmiana prawa

Tak na prawdę to straci na tym producent napojów cukrowych, po prostu sprzeda ich mniej.

Dziwny jest ten świat gdzie wolny rynek jest regulowany przez państwo