Podczas grania wyłącza się monitor

Witam!

Posiadam nowy komputer jakieś 2 miesiące.

Dzisiaj zakupiłem sobie nową grę “Wiedźmin 3” , niestety ale po 5 - 8 minutach grania wyłącza się monitor, to znaczy, tak jakby nie dochodził sygnał z karty graficznej, bo na ekranie pojawia się standardowa informacja “brak sygnału”, ale komputer działa bo słyszę np. przez skype znajomych a oni mnie.

Wyłączenie i włączenie z powrotem monitora nic nie daje, jedyny sposób to reset komputera, ale za każdym razem gdy włączam “Wiedźmina 3” mam ten sam objaw.

Pomyślałem że to może być wina zainstalowanego .NET Frameworks, bo też ktoś miał taki problem ale z “Wiedźminem 2” i to mu pomogło, wiec też go odinstalowałem, niestety problem nie rozwiązał się, jedynie tyle mi to dało że objawy pojawiają się dopiero po 15-20 minutach grania.

W innych najnowszych tytułach problemu nie mam, tylko z tym tytułem. Proszę o porady.

 

Ps: Mój sprzęt

Płyta główna MSI B85-G43 Sc LGA1150 Intel B85, 4xDDR3, VGA, GbLAN, ATX HASWELL

Procesor Intel CORE i5-4460 3.20GHz LGA1150 BOX BX80646I54460 - Haswell Refresh

Karta graficzna Asus GeForce GTX 970 DC2 OC Black 4GB (256 Bit), DVI, HDMI, 3xDP (GTX970-DC2OC-4GD5-BL)

Pamieć GoodRam 1333Mhz  C9 ( 2GBx2; 4GB)= 8GB

Dysk Seagate 1TB, SATAIII, 7200RPM, 64MB cache

Zasilacz Chieftec CFT-600-14CS

Sterownik od karty graficznej ci się wywala. Jeśli masz najnowsze stery, to zainstaluj jakieś starsze, a jeśli jakieś stare to zaktualizuj.

Do wyczyszczenie systemu z obecnych sterowników użyj programu DDU, koniecznie w trybie awaryjnym, oryginalny deinstalator możesz pominąć, DDU wyczyści wszystko dokładnie samo.

Zainstalowałem najnowsze sterowniki, ale jednak to samo,chociaż grałem już godzinę i już byłem pewien że, problem naprawiony, ale po prawie 1.5 godzinie znów to samo.

Przy każdym wyłączeniu się monitora, słyszę jakiś dźwięk ostrzegawczy w systemie,ale też nie mam jak tego sprawdzić?

Od złożenia nowego komputera, zawsze miałem problem z tym sypaniem się sterowników, więc myślałem że faktycznie tak jak piszesz, może to wina sterowników. Być może dalej się one sypią, już sam nie wiem?

Czekam i proszę o dalsze wskazówki.

 

Ps. Teraz mam także dodatkowy  problem z uruchomieniem “GeForce Experience” przy uruchamianiu wyskakuje informacja - program napotkał błąd i musi zostać zamknięty.

  1. Monitorowałeś temperatury grafiki? np SpeedFanem

  2. Zainstalowałeś patche do gry?

  3. Nie podkręcałeś nic w BIOSie i grafice?

  1. Ściągnąłem SpeedFan, ale nie mam pojęcia jak go obsłużyć, od czego mam zacząć po jego uruchomieniu  ( mam uruchomić jakąś grę na kilka minut? )

  2. Wiedźmina 3, mam wersję pudełkową ale ściągałem i instalowałem za pomocą użytego z pudełka klucza, w kliencie GOG Galaxy , więc tam z automatu za aktualizował mi do najnowszej wersji, w menu gry pisze mi, że to, wersja 1.11.

  3. Nic nie zmieniałem  w biosie, jedynie to język zmieniłem na polski :wink: Procesora jak i grafiki nie podkręcałem.

Ps. Wczoraj kilka razy zmieniałem na różne wersje sterowników Nvidia i ciągle wyskakuje ten błąd że GeForce Experience zostanie zamknięty.

     Nadmieniam że sterowniki za każdym razem usuwam przez DDU w trybie awaryjnym a sterowniki instaluje ręcznie, po przez ściągnięcie ich bezpośrednio ze strony producenta.

Pss Uporałem się z tym Speed Fanem i w konfiguracji odznaczyłem mniej istotne opcje, poniżej obrazek:

http://www.fotosik.pl/zdjecie/3b90893b9a194c27

Hej,

Ewentualnie możesz użyć programu GPU-Z. Włączysz logowanie odczytów do pliku i przynajmniej przy zawieszeniu będziemy wiedzieli, przy jakiej temperaturze pojawia się problem. Zaznaczasz oba pola w zakładce Sensors. Oczywiście przy zaznaczeniu pierwszego podajesz ścieżkę, gdzie będzie zapisywany log.

44035a204232.jpg

Pozdrawiam,

Dimatheus uruchomiłem ten program, załączyłem Wieśka i zaś wywaliło mi go i wyłączył się monitor, podaje log z GPU-Z:

http://wklej.org/id/1875574/

Dzisiaj inaczej pojawiają się problemy: wcześniej wyłączał się monitor, przy graniu w Wiedźmina, w różnych odstępach czasowych a dziś kiedy kontynuuje grę, wyłącza się monitor, za każdym razem, kiedy ma się aktywować nowe zadnie do zrobienia.

Do tego jeszcze, pierwszy raz, po wymuszonym prze ze mnie restarcie komputera wyskakuje informacja że system odzyskał sprawność po nie oczekiwanym zamknięciu - BlueScreen.

Podaje także log z BluScreena:

http://wklej.org/id/1875597/

Wygląda mi to zaś, że sypią mi się ciągle te sterowniki z grafiki?? Tak mam właśnie od początku, kiedy pierwszy raz zainstalowałem sterowniki po zakupie nowych podzespołów do komputera.

Hej,

Jeśli chodzi o temperatury, to raczej ślepy zaułek. Problem wystąpił, gdy karta osiągnęła 67 stopni. Z testów w necie widzę, że modele GeForca potrafią rozgrzać się do ponad 75 stopni, więc tutaj źródła problemu bym nie szukał. Zastanawia mnie tylko sprawność zasilacza, ponieważ pod koniec testów karta osiągnęła około 97,2% swojej maksymalnej konsumpcji mocy. Pytanie, czy zasilacz daje radę zasilić kartę. Przydałoby się to sprawdzić przy pomocy miernika cyfrowego - oczywiście na linii 12V.

BSOD jasno informuje o błędzie komponentów DirectX. Gdzieś tutaj jest problem. Na początek doinstalowałbym pliki z wersji 9c: http://www.dobreprogramy.pl/DirectX,Program,Windows,12667.html

Pozdrawiam,

Hej,

Zainstalowałem DirectX 9c i dograł jeszcze kilkanaście plików, lecz dalej to samo.

Jeszcze jedno - tutaj cytuję “Zastanawia mnie tylko sprawność zasilacza, ponieważ pod koniec testów karta osiągnęła około 97,2% swojej maksymalnej konsumpcji mocy.” Więc po myślałem że, przetestuję ,jak, w czasie rzeczywistym zachowuje się grafika, podczas grania. Włączyłem program MSI Afterburner i podczas grania temperatura GPU maksymalnie doszła do 66 stopni (więc tak jak napisałeś jest dobrze) ale faktycznie kiedy już wchodzę w świat gdzie mam kontrolę nad Gerardem, karta osiąga stałe 99% swojej maksymalnej mocy.

Miernika nie mam, nawet nie znam się na tym, więc będę musiał w tygodniu popytać się, o jakiegoś fachowca  u znajomych, by mi sprawdził ten zasilacz.

Zasilacz nie jest nowy, bo mam go już z 5 lat, ale kiedyś pisałem tu na forum czy przy tych nowych podzespołach, wystarczy mi ten zasilacz i stwierdzili że tak, więc nie kupowałem nowego. :frowning:

Jak będę już wiedział coś w sprawie tego zasilacza - o ile kogoś znajdę :p, dam Ci tu znać.

faktycznie temperatury ok, może jakiś dobry kolega użyczy Ci swojego zasilacza

a dla świętego spokoju spróbuj jeszcze tak… (wydaje mi się, że sterowniki do grafiki powinny zawierać podstawowe biblioteki DirectXa, ale mogę się mylić)

  1. Pobierz najnowsze sterowniki od karty na nvidia.pl

  2. Jeżeli podczas instalacji niestandardowej jest możliwość wybrania “Czystej instalacji”  to ją zaznacz i kontynuuj instalację 

 

ewentualnie

w menadżerze urządzeń odinstaluj swoją kartę grafiki, następnie w dodaj/usun programy sprawdź czy coś nie zostało od nvidi i też odinstaluj i dopiero zainstaluj świeżo pobrane

 

Hej,

W kwestii zasilacza trzeba napisać tylko jedno - nawet najlepszej firmy zasilacze po czasie mogą się zepsuć. Może warto by choć na czas testów pożyczyć od kogoś sprawdzony, markowy zasilacz i wykonać testy sprawdzające?

Pozdrawiam,

Dzień Dobry.

Długo się nie odzywałem, ponieważ nadal nie mam jak sprawdzić tego mojego zasilacza jak również nie mam możliwości pożyczyć, innego do przetestowania :frowning:

Problem nadal nie rozwiązany i jeszcze bardziej się poszerzył po tej pierwszej akcji z Wiedźminem 3, na drugi dzień załączyłem “Battlefield 4”, by, sobie pograć na multiplayer i także wyłącza się monitor a z żadnymi grami w które grałem, przed “Wiedźminem 3” nie było tego problemu. Sprawdziłem gry które mi wyłączają monitor i są to gry, które raczej mają większe wymagania (tak sądzę?)

Przetestowałem kilka tytułów z którymi nie było problemów przed “Wiedźminem 3”

Inne tytuły w których wyłącza się po chwili monitor:

“Battlefield 4”, “Ryse Son of Rome”, " Tomb Raider 2013", “GTA 5”, “Metal Gear Solid V The Phantom Pain”

Zaś poniżej, przetestowane tytuły w których nie mam, powyższego problemu:

“Mass Effect 3”, " Injustice Gods Among Us", i inne starsze tytuły…

Może to w jakiś sposób pomoże - rozwieje wątpliwości, co do tego, że to wina zasilacza.

Pozdrawiam,

 

Hej,

To, co napisałeś może potwierdzać przypuszczenia o zasilaczu. Gry z większymi wymaganiami mocniej obciążają komponenty komputera i potrzebna jest większa moc do ich zasilenia. Stąd też pojawiają się problemy z wyłączającym się monitorem. Sprawdzenie zasilacza to pierwsza rzeczy, którą należy wykonać. Bez sensu od razu kupować nowy zasilacz, stąd sugestia, by na godzinę po prostu pożyczyć inny, sprawny i markowy produkt.

Ewentualnie możesz też sprawdzić, jak sytuacja wygląda na zintegrowanej karcie graficznej. Wyjmij dedykowaną, podłącz monitor do zintegrowanej, zainstaluj sterowniki i sprawdź, czy dalej monitor będzie się wyłączał przy większym obciążeniu. Generalnie karty zintegrowane potrzebują wiele mniejszej mocy do działania.

Pozdrawiam,

Hejka!

Wyciągnąłem kartę dedykowaną i podłączyłem monitor do zintegrowanej grafiki, sterowniki pobrałem i zainstalowałem przez program “Driver Booster 3”.

Na początek załączyłem grę “Tomb Raider 2013” i grałem przez 15 minut - monitor się nie wyłączył. Następnie włączyłem “Battlefield 4” i także nie było problemu. Dla pewności załączyłem "Wiedźmina 3 " od którego się to wszystko zaczęło, grałem w niego przez 2 godziny i także problemy nie występowały.

We wszystkich wymienionych grach, nie zmieniałem ustawień graficznych w opcjach, wszystko ustawione na pełnych detalach by, jak najmocniej obciążyć komputer.

Czekam na dalsze instrukcje.

Pozdrawiam,

Hej,

Wszystko potwierdza więc, że być może zestawowi brakuje mocy. I wracamy do punktu wyjścia - czyli sprawdzenia działania zestawu na innym zasilaczu bądź sprawdzenie napięć w czasie obciążenia przy pomocy miernika cyfrowego. Nic więcej chyba zrobić nie można, bo sterowniki też pamiętam, że instalowałeś w różnych wersjach, prawda?

Pozdrawiam,

 

 

Dzień Dobry.

Dzisiaj sprawdziłem sprawność zasilacza przy załączonym komputerze. Sprawdziłem na tej linii 12V i miernik pokazywał mi 4,9V.

Więc wychodzi na to że, wina leży po stronie zasilacza.

Ps: Proszę mi doradzić, czy 600WAT-owy kupić zasilacz do tych moich podzespołów, czy wystarczy jakaś mniejsza moc? Jeśli ma to znaczenie, to chcę nadmienić, że oprócz tego 1TB dysku twardego, mam podłączone jeszcze 2 kolejne dyski - 320GB i 500GB.

Pozdrawiam,

Hej,

A jesteś pewien, że to była linia 12V? Może to był pomiar z linii 5V? Trochę za niski ten wynik i na pewno komputer przy takim zasilaniu by nie działał.

Myślę, że do Twoich komponentów spokojnie wystarczy i 500W zasilacz. Oczywiście lepiej mieć jakiś zapas na ewentualne przyszłe rozbudowy. Najważniejsze jednak, by zasilacz był markowy.

Pozdrawiam,

Witam. Ostatnio przyszedł do mnie właściciel tego miernika cyfrowego, aby on sprawdził mi te napięcia bo się zna na tym, niestety ale jak zaczął sprawdzać, komputer się wyłączył i zaczęło z niego śmierdzięć, tak jakby zasilacz się spalił.

Przy ponownej próbie włączenia komputera w ogóle nie reagował, nawet kontrolki na obudowie nie zapaliły się, jedynie było widać że w karcie graficznej standardowo świecą się diody na biało.

 

Wczoraj zamówiłem nowy zasilacz Cooler Master G550M, dziś go podłączyłem i komputer też nie reaguje jedynie świecą się te diody w karcie graficznej. Co jest nie tak, proszę o porady. Pozdrawiam,

 

 

 

Witam.

Domyślam się że przy sprawdzaniu napięć, spaliła się płyta główna i może nawet procesor…

Podzespoły kupowałem przez stronę Morele.

Czy gwarancja mnie obejmuje w takim przypadku?

Pozdrawiam,

 

 

 

 

Spróbuj, jak serwis nie zauważy to będziesz miał nową płytę. A jak tak to obciążą cię kosztami diagnostyki :slight_smile:

Przez kabel nikt ci nie wywróży czy to zasilacz spalił pc, czy to twój elektronik zrobił zwarcie (z twojego opisu wynika że to drugie)