Podkręcanie e2140 - pomoc krok po kroku

Prosze o pomoc przy podkręceniu e2140. Noob w tej dziedzinie jestem.

Sprzęt:

e2140

Gigabyte GA-P35-DS3L, P35+ICH9   

A-Data 1024MB DDR2 800MHz DDR Non-ECC DIMM

Amacrox Warrior 400-pnf

W biosie mam takie oto cuda (nic nie zmieniałem jeszcze):

Chłodzenie BOXowe, i nie zmieniam go. Chce wyciagac tylko tyle, ile da rade na Boxowym.

Co mam zmieniac ? Domyslam sie ze CPU HOST FREQ. zwiększyć ? Co z napięciami ?

Z góry dzięki za pomoc :slight_smile:

ps. tak tak, szukałem na forum i w google, ale uwierzcie ze dla kogos kto sie na tym nie zna, duzo prosciej jest jak ktos tlumaczy mu to na wlasnym przykladzie.

Z tego co wiedzę, to ty masz już podkręcony procek do 2128Mhz, mogę się oczywiście mylić :wink:

raczej tak :slight_smile:

Dajesz więcej tylko wtedy kiedy będzie niestabilny, gdy dasz więcej niż potrzeba procek będzie sie bardziej grzał.

Nie no, typie ja nic nie grzebałem przy podkręcaniu Suszę zęby

Do ilu zwiększyć to Host Frequency no i jak obliczyć/sprwadzic ile udało się MHz wyciągnać po OC ?

Złączono Posta : 07.12.2007 (Pią) 22:22

prosze o jeszcze jakieś opinie

http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=3426

Programem CPU-Z

Ustawiłem 270, co dalo o ile sie nie myle 2.16 MHz. Kręcić dalej ? Musze cos ruszać przy Ramie ?

Złączono Posta : 07.12.2007 (Pią) 22:47

temperatura 37* , niewiem jak w stresie.

btw, jak to sie ma do gier ? ma jakies znaczenie, czy nic nie da ?

Tego proca nawet do 3.2Ghz można “bezpiecznie” kręcić na Box’owym chłodzeniu, a co zrobisz to już twój wybór.

Przy 2.2 Ghz wyskakuje co kilka minut bluescreen. Rozumiem że dodać mu troche prądu :smiley: ? jesli tak to jakie wartości dodawać, no i czy aby nie będzie bum jak dodam za duże napięcie ? :slight_smile:

Arek-1233 Wszystko masz opisane w linku ;]

rafal92

Za link dzięki, ale miło by mi było gdybys czytał dokladniej moje posty.

To czytaj dokładniej, ten artykuł on właśnie jest napisany dla laików ;]

1.Na początek żeby pamięci nie blokowały to zmień dzielnik pamięci tak żeby pamięci chodziły wolniej i poustawiaj luźne timmingi (myślę że wiesz co to tymmingi?)

  1. Podnosisz FSB stopniowo na początek co 30mhz i sprawdzaj orthosem przynajmniej 10minut przy większy częstotliwościach znacznie dłużej np. całą noc

  2. Kiedy komp staje się niestabilny podnosisz napięcia CPU/Mostek północny/RAM o jedno oczko jeśli nie pomaga to jeszcze podnieś i pilnuj temperaturę.

4 I dalej jedź z FSB na co dzień spokojnie możesz mieć FSB na poziomie 350mhz

Myśle że Ci dokładnie to wytłumaczyłem z grubsza

Reszta ok, gorzej z tym punktem. Timingi znam, ale na jakie je ustawić ? Dzielnik pamięci ? na ile go ustawić ?

Dzielnik na najniższy czyli 1:1 i timingi 5-5-5-15 żeby pamięci nie stresować

Jak komp nie wstaje to więcej Vcore i jedziesz dalej

A jeśli komp niestabilny, to podnosze napięcie TYLKO procka, czy inne także ?

procka na początek ale jeśli nie pomaga to także inne

Ale takie podnoszenie napiecia o 1 oczko to chyba dosyc czasochlonne, bo tam jest bardzo maly przeskok. Nie mozna odrazu dać 1.45v i 3Ghz :smiley: ? Co sie stanie jak sie da za duże napiecie ?

To daj te 1.45v i z fsb jedz co paredziesąt fsb

W końcu będzie niestabilne to będziesz wiedział żeby podwyższyć voltarz

A za duże napięcie nie uszkodzi procka ?

I czy po tej całej operacji przywrocić timingi ramu do poprzedniego stanu, czy mają już tak pozostać ? Nie obniża to wydajności pamięci ?

Jak dasz te 1.45v procek prawdopodobnie pójdzie na 3,0 Ghz :wink: Jednak możesz trafić na tak zwanego fsb walla (ściana fsb) i wtedy np. nie podniesiesz więcej niż 350 (nie jest to regułą) staraj się nie przekraczać 1.5v na procku i pamiętaj o monitoringu temperatury programami typu Everest czy SpeedFan. Po każdym podniesieniu napięcia czy fsb sprawdzaj temp. Powyżej 65 stopni przy obciążeniu to dużo, ale nie aż tak (staraj się nie przekraczać 70 stopni okej?). Po całej operacji nie przywracaj timingów. Obniża to wydajność pamięci ale ty tego nie odczujesz zwłaszcza jeżeli grasz w gry. Jak podkręcisz procka to powiedz jestem ciekaw ile wyciągniesz. POZDROWIENIA.

PS. Jeżeli się gdzieś pomyliłem to mnie poprawcie :stuck_out_tongue:

Więc tak:

na 1.45v wyciągałem tylko 2.24 Ghz , jak daje więcej to system się nie włącza lub resetuje sie po 2-3 minutach. Temperatura ~43*.

ALE nie ruszalem nic z ramem, nie zmieniałem timingów (nie wiem jak w moim biosie to zrobić). Czy to może mnie tak ograniczać ?