Podkręcanie GeForce 7300 GT Sonic 256 DDR3

A więc tak na początek chciałem się przywitać ze wszystkimi :stuck_out_tongue: jako że jestem nowy na forum :slight_smile: Więc Witam…

Więc zaczynajmy… :slight_smile:

Podkręciłem swoją grafe 7300 GT Sonic na 600Mhz clock / 800 Mhz memory… W dodatku dałem nowe stery i przy tym uzyskałem zaskakujące wyniki!

Przy grze Clive Barker’s Jericho podniosły mi się FPS`y z 10-15 na 25-35! Przy rozdziałce 1024 x 768 i wsio low, ale to jest nie ważne, że ‘LOW’ gra na low detalach i tak dobrze wygląda…

Przy grze nfsmw przed podkręceniem miałem na rozdziałce 1024 x 768 około 25fps na detalach średnich! Po podkręceniu uzyskuje wyniki na rozdziałce 1024 x 768 przy max detalach 70-80FPS! Przy włączeniu AA i ta sama rozdziałka i max detale uzyskuje 37FPS!

Teraz gra Tomb Raider - Anniversary - przed podkręceniem grafiki i na średnich detalach uzyskiwałem 80-110FPS i przy rozdziałce na 1024 x 768, po podkręceniu mam 200-220FPS i na max detale! Na średnich już nie sprawdzałem ile byłoby :stuck_out_tongue:

Dobra więc zaczynajmy jak to zjeść :slight_smile:

Pobieramy sterowniki XTreme: http://kk.com.pl/~jacek/xtreme/XTreme-G%20163.76%20XP%2032bit.exe

Jeśli będziecie mieli problem z instalacją tych sterowników, to ręcznie :slight_smile:

Mój Komputer / Właściwości / Menadżer urządzeń -> wybieracie grafe / akutalizacja stronika / podaje katalog w jakim znajdują się stery (czyli: C:\nVidia Forceware\XTreme-G 163.76 XP 32bit domyślnie.

Po instalacji sterowników program instalacyjny może nas pytać czy nadmienić nowsze pliki na straszę, więc kilkakrotnie będziemy musieli klikać “TAK”. Po instalacji sterowników restartujemy swój komputer.

Ta wersja sterowników jest z dnia wczorajszego czyli: 28.10.2007.

Teraz pobieramy program do podkręcenia RivaTuner 2.05 Finalna wersja:

http://kk.com.pl/~jacek/overclock/rivatuner.zip

I ustawienia RivaTuner 1:

1.JPG

Ustawienia RivaTuner 2:

bl02.JPG

Ustawienia RivaTuner 3:

3.JPG

Po czym robimy Test / Save / Zastosowanie / OK :slight_smile:

Ustawienia RiveTuner prędkość wiatraka:

8.JPG

Dajemy restart

Teraz przechodzimy do programu VTune, który zapewne macie zainstalowane, bo on jest standardowo ze sterownikami na płytce dodanej do tej grafiki.

Ustawienia VTune:

4.JPG

Teraz podkręcenie memory na 800Mhz

5.JPG

Po czym robimy Test / Apply / OK.


Teraz wracamy do programu RivaTuner:

7.JPG

Jeśli będą ustawienia zgodne tak jak na obrazku, restartujemy komputer i cieszymy się ustawieniami 600Mhz / 800 Mhz… ;]

Na moim komputerze czyli:

Intel® Pentium® Dual CPU E2180 @ 2.00GHz

1GB Ram

GeForce 7300 GT Sonic 256 DDR3

uzyskuje około 13800Pkt w 3DMark 2003 z CPU TEST, przedtem miałem około 7800+ różnie to bywało. :slight_smile:

Temperatura grafiki na standardowym chłodzeniu nie przekracza mi 42 stopni, a w krytyku 51C, ważne jest to by nie przekraczało 60C nawet może być 60C, ale lepiej żeby nie było…

W dodatku nie odpowiadam za uszkodzenia, które mogą wywołać te ustawienia i przyznam się że jestem początkującym w tej dziedzinie. :slight_smile:

Proszę o opinie i inne, ale proszę za dużo nie krytykować :slight_smile: bo naprawdę dopiero zacząłem w tym się bawić. :slight_smile:

Jeśli macie jakieś zastrzeżenia nie ustawiajcie tej karty tak jak na moich ustawieniach. :slight_smile: Ale wątpię, że komukolwiek się ta grafa spali. :slight_smile:

A jeśli chodzi o artefakty, to godzinami gram w Clive Barker’s Jericho i nic się nie dzieje. :slight_smile:

TESTY:

Ustawienia standardowe - nic nie zmieniałem

ust3dm.JPG

Wynik testu bez CPU Test

wynik.JPG

Na moje to i tak dużooo lepszy wynik niż miałem poprzednio o 40% lepiej!

Test w Aquamark.

Ustawienia maksymalne rozdziałka 1024 x 768:

51083927he7.jpg

Ładowanie:

71893496qo6.jpg

Zakończenie testu i pkt: 78, 062 czasami mam 81k pkt różnie to bywa czasami teraz akurat tak wyszło, może przez firefox`a odpalonego ;]

79189016af1.jpg

Wyniki FPS:

86678640sm3.jpg

Nie wiem czy to dobry wynik czy zły, wiem jedno że ten AquaMark3 jest dupny. :stuck_out_tongue: Ale za to szybciej testy się robi. :

Wyniki FPS w Crisis

Ustawienia gry Crisis detale low rozdziałka 1024 x 768

Przediał fps od 25-70. :slight_smile:

cris2yx0.th.jpgcris3rh0.th.jpg

cris4lx8.th.jpgcris5jm7.th.jpg

Ustawienia gry Crisis rozdzielczość 1080 x 1024 / AA-Wył / Ustawienia grafiki średnie - niske.

Przediał fps od 25-30

crissred1ji5.th.jpgcrissred2pz0.th.jpg

crissred3ae4.th.jpgcrissred4tu5.th.jpg

Testy na sprzęcie:

WindowsXT :slight_smile: (Windows XP Pro), ale po małej zmianie i wywaleniu dupereli i innych tam optymizacjach. - polecam pobrać i zainstalować. :

Procesor: Intel® Pentium® Dual CPU E2180 @ 2.00GHz

Grafika: NVIDIA GeForce 7300 GT (256 MB) 600 MHz

Low-Power 3D Procesor graficzny: 600 MHz, Pamięć: 800 MHz

Performance 3D Procesor graficzny: 600 MHz, Pamięć: 800 MHz

Dysk: SAMSUNG HD321KJ (320 GB, 7200 RPM, SATA-II)

Płyta: Gigabyte 945GCMX-S2

Pamięć: Kingston 9905316-005.A04LF 1024 MB

Dźwięk: Realtek ALC888 @ Intel 82801GB ICH7 - High Definition Audio Controller [A-1] PCI

wszystko pięknie tylko jeszcze pokaż AtiTool po minimum 30min pracy (test na obecność artefaktów).

bardzo przyzwoity wynik.

procesor podkręca wynik 3dmarków, powinieneś na potrzeby testów wył CPU TEST :P.

Na moje to i tak dużooo lepszy wynik niż miałem poprzednio o 40% lepiej.

A jeśli chodzi o artefakty, to godzinami gram w Clive Barker’s Jericho i nic się nie dzieje. :slight_smile:

A ustawień grafiki naprawdę testowałem różne i te są najbardziej optymalne i najlepsze, więcej nie ma co kręcić.

w stosunku do tego co miałeś w standardzie to ładny wynik. po wył cpu test i tak wynik jest porządny, ściągnij teraz demo Crysis-a :).

Ok na potrzeby testu zlookam :slight_smile:

1.77 GB (1,902,019,901 bytes)

hehehe, to może co innego?:smiley:

Ok, ściaga się za 4h będzie :stuck_out_tongue:

Jeszcze jedno ustawienie przetestuje 501 / 850Mhz :slight_smile: ale to wieczorem :>

a radiatory na pamięciach i dodatkowe chłodzenie w budzie (1 wiatrak na przedzie jeden na tylnej ściance ??)

Jedynie co jest dodatkowy wiatrak to na budzie w tyle pod zasilaczem.

Dla jasności nie daje on na grafe, a daję bardziej na procka…

Chodź zapewne na grafikę pewnie też w małym stopniu wieje, ale niewiele.

ustaw go tak by wdmuchiwał powietrze… :slight_smile:

Wdmuchuje :slight_smile:

Dobra tego dema nie ściągam :stuck_out_tongue: za długo, może coś innego? Jak mam ściagać 1,5GB to wole jakiś full zassać :stuck_out_tongue:

Jestem ciekaw jak na tej grafie będzie NFS PS chodzić… ;] Na pewno o niebo lepiej niż na standardzie. :>

warto zassać demo crysisa, możesz tesz fifę 08, lub wiedźmina jeśli jest jakieś oficjalne demo :P. a jak się ma wydajność w markach na standardowych detonatorach ??

jeśli chodzi o wiedźmina, to tego akurat na tą grafę nie będę wewalać tam są za duże wymagania, więc nawet po tym podkręceniu byłoby słabo, a 6 czy 7 GB ściągać na darmo, bo to i tak bym nie grał nie opłaca się. Fifa 08, ten typ nie dla mnie wolę PES6 :slight_smile: tam na maxa śmiga też aż miło, ale PES jest tak grą zrobioną, że ona ma śmigać na wszystkim.

Jeśli chodzi Ci o standardowe detonatory, to nie wiem o co nawet chodzi :smiley: pisałem, że jestem początkującym. :slight_smile: Więc napisz prostym rozumnym dla mnie myśleniem. :slight_smile:

Jedynie co jeszcze nie testowałem po podkręceniu to grę Stranglehold, a teraz właśnie ją instaluje.

Wiem, że było kiepsko przed podkręceniem, teraz spróbuje zobaczyć jak będzie aktualnie. :wink: Pewnie lepiej, wtedy miałem 5-10FPS na 800x600 low wsio :), zobaczymy teraz.

Dobra zlookałem stangehold`a na sterach XTreme-G 163.76 XP

I znów zdziwienie :smiley: 20-40FPS niżej nie spada (najniższy spadek jaki zauważyłem to 17FPS). Jak na tą grafę, to fiuuu ;]

sterowniki oficjalne ze wsparciem WHQL - http://www.nvidia.com :P. w sterownikach masz poziom jakości grafiki, jakie masz ustawienia w kontekście oc i wyników w 3dmarq ??

Chodzi Ci o testy na sterach od NVIDIA ta? Tego jeszcze nie sprawdzałem, ale postaram się dziś to zrobić, teraz jadę na sterach XTreme. Po instalacji i sprawdzeniu stangehold`a sprawdzę.

163.71_forceware_winxp_32bit_international_whql

ok stery już mam :slight_smile: ale zlookam pierw na tych giere, a później sprawdzę w 3dmarku jak będzie na tych sterownikach.

Po tych sterach system nie chciał mi się uruchomić błedy niebieskie tło itp :slight_smile: musiałby być świeżo zainstalowany system - za dużo namieszane w sterach i pewnie dlatego… Może kiedy indziej sprawdzę. :>

wyniki gry Crisis - up Po edycji dodane tam. :>

Zapomniałem dodać, że mam WindowsXT przeróbkę Windows XP PRO ;>


sorry za edycję moich postów, ale wolałem połączyć to w całość :smiley:

Jacek ja mam kartę Palita GF 7300 265 Mb no i właśnie kupiłem ją wczoraj i chcę ją podkręcić ale jak czytam Twojego posta to jestem pełen podziwu i zaskoczenia… ja myślałem że jak już się zacznę w to bawić a jestem totalnym noobem jeżeli o to chodzi to będę podnosił o jakieś 20 może 10 Mhz a Ty od razu o 200 :smiley: Stary powiedz mi czy masz Galaxy czy palita, ja w sumie też mam sonica ale Palita i moje chłodzenie jest Zallamnowskie tak mi gwarantował kumpel ze sklepu gdzie kupiłem kartę, pytam bo skoro masz Galaxy to na bank masz Zallmana więc może i ja się podejmę tak szybko ciara bach i sobie tak jak Ty podkręce… ale musze się rozeznać bo na weekend bez karty zostanę :stuck_out_tongue:

jacek_l

hej jak ty podkrecasz na 800 pamięć jak w GF 7300 GT DDR 3 pamiec jest ba poziomie 1000mhz?? mozesz mi to wytłumaczyc bo tez bym pokręcił

a jeszcze powiedz masz od palita z sonikiem czy galaxy??z zelmanem??

a i ps jakie są najlepsze stery pod 7300 GT ??

kolega podkręcił na 800MHz co jest rzeczywistą częstotliwością, efektywnie to 1600MHz :slight_smile:

a co do sterów to ja używam wersji 93.71 i nie narzekam

witam kolegów:)

Dwa tygodnie temu kupiłem Palita GF 7300 GT Sonic 256 DDR3 z myślą o podkręcaniu. Chłodzenie na karcie jest oznaczone jako Palit, de fakto nie wiem czy to Palita czy jakieś innej firmy ze znakiem Palit. Cały bajer polega na tym ze standartowo mam 50 -56 stopni w vdotool a w stresie do 60. Zachęcony postami kolegów próbowałem kręcić ale przy wartościach jakie uzyskał kolega dostałem blue screen i restart. Tak od razu sie nie nie zniechęciłem i kupiłem chłodzenie Pentagram HP-60AL, niby na wszystkie karty GF, ale pomijając długi montaż problem na tej karcie polega na podziale chipów 3D i 2D na osobne kości co nijak nie pasuje do bloku Pentagrama - 2D zostaje odsłonięty. Po 3 godzinach walki z nowym chłodzeniem postanowiłem obciąć jeden blok ( w zestawie są dwa) i założyć osobno na chip 2D - mówię sobie bedzię zaje… Wpinam kartę i co temperatura rośnie do 58 stopni a blok który założyłem na 2D gorący jak smok reszta karty okay (macanka ręką). Tak więc wygląda to na to, że grzeje się 2D tylko, no i tu jest problem jak z tego badziewia dobrze odprowadzić nadmiar gorączki??? Może ktoś miał podobny problem i rozwiązał go innym chłodzeniem?

Pozdrawiam

skoro masz 50-56 stopni w “spoczynku” to coś jest nie tak, u mnie ta temp. jest w granicach 38-41 stopni

ja bym zadbał o dobry obieg powietrza w obudowie (z przodu wiatrak wdmuchujący powietrze a z tyłu obudowy wydmuchujący)

Wszystko jasne;). Rozkręciłem obudowę, dotykam karty - gorąca jak smok, wentyl stoi. Restart kompa wentyl działa, start vdtool wentyl stop. Może to była kwestia grzebania w rivatuner. Po odinstalowaniu wszystkiego (drivery xtreme, rivatuner, vdotool) ventyl działa temp w spoczynku 44 po zmianie z pasty nieszczęsnego chłodzenia Pentagrama które nijak nie pasuje (a niby na wszystkie karty GF), na solidną białą - w spoczynku 41. Ktoś chciał fotki karty bez chłodzenia, przy wymianie pasty zrobiłem co prawda telefonem ale widać osobne chipy 3d i 2d, do końca tygodnia wrzucę. I teraz znowu powalczę z driverami i rivatuner :slight_smile:

Pozdro

Ja rowniez jestem ciekaw jakie sterowniki lepsze sa do tej karty? oraz czy nie lepiej do podkrecania uzywac programu ATItool? Jak myslicie?