Podkręcanie komputera (procesor, karta graficzna)

(Wetcouch46wojtek) #1

Witam, chciałbym was poprosić o pomoc.

Czy taki sprzęt jest sens podkręcać? Da się w ogóle? Będzie jakiś wzrost wydajności?

Jeśli tak, to możecie polecić jakieś konkretniejsze poradniki jak to robić? Jestem zielony jeśli chodzi o OC.

Procesor: AMD Athlon II X2 280 3,6GHz

Karta graficzna: Nvidia GTX 550 Ti

Zasilacz: Modecom Feel 520W

Ram: Good Ram DDR3 4GB 1333MHz CL9 DIMM

Płyta Główna: GA-78LMT-S2PT

Z góry dzięki za pomoc ;]

(JNJN) #2

A co się dzieje?

CPU wysoko taktowany, więc moim zdaniem nie warto go ruszać, bo raczej za wiele nie zyskasz na ogólnej wydajności.

Lepiej wymienić kartę grafiki na coś nowszego?

Jak grasz dołożyć z 2 do 4 GB ramu.

Może pomyśleć nad 4-ro rdzeniowym CPU?

(bart86) #3

a co daje nowsze, liczy się wydajność

Proca nie opłaca się kręcić musiał byś go wymienić na coś mocniejszego bez tego grafiki nawet nie masz co ruszać nie zobaczysz różnicy

i pod OC przydał by się stabilniejszy zasilacz niż ■■■■ z czarnej listy

(Wetcouch46wojtek) #4

Na razie nie będę kupował nowego sprzętu, bo ten jest właściwie nowy, ewentualnie dołożę za jakiś czas dodatkowe 4gb ramu.

Ok, CPU nie warto podkręcać. A co z kartą graficzną? Da się coś zrobić?

@Edit: ten post zacząłem pisać przed postem barta D:

(JNJN) #5

Oj przejęzyczenie, miało być mocniejszego.

(Wetcouch46wojtek) #6

Ok, czyli dobrze rozumiem, że CPU za bardzo nie podkręcę, a bez tego po podkręceniu grafiki, nie zobaczę zbytniej różnicy?

(JNJN) #7
  1. CPU nie ma sensu kręcić przy tej karcie grafiki, bo praktycznie nic nie zyskasz na wydajności.

2. Karta grafiki, trzeba czytać w necie jak z OC, nie wiem.

3, Zasilacz Fell, to już III i przynajmniej ma zabezpieczenia, ale do OC się nie nadaje.

1. Realny wzrost wydajności napisałem, co spowoduje.

(Wetcouch46wojtek) #8

Karta (podobno) nadaje się do kręcenia.

Ale według tego co pisaliście, OC przy tym zasilaczu to niepotrzebne ryzyko, tak?

(JNJN) #9

No Twoje ryzyko, to zasilacz do komputerów biurowych.

Edit:

Do karty i poczytania:

http://www.purepc.pl/karty_graficzne/test_geforce_gtx_550_ti_asus_leadtek_zotac_i_palit?page=0,15

(bart86) #10

przy tym procku podkręcenie grafiki nie wiele ci da myślę że w tym momencie to procesor jest wąskim gardłem i ogranicza liczbę fps w grach

(JNJN) #11

A tam, strzelam w ciemno, ten CPU + HD7770 OC i jest dużo lepiej, jasne,że przydałby się np: CPU czterordzeniowy.

(bart86) #12

jakoś wątpię żeby było lepiej a wymiana tej grafiki na 7700 nie jest opłacalna ja bym postawił na CPU 4 rdzeniowy

żeby zobaczyć wyraźna różnice trzeba by kupić GTX560, GTX 650 lub nawet coś lepszego

(JNJN) #13

Ty wątpisz, a ja wiem, bo to przerabiałem na CPU dwurdzeniowych 5200@3.75 GHz i karta ATI 5750, E8400@3.6 GHz i karta GF450, a później jak to działało na karcie HD7770 i tych CPU, a później jak to działało na CPU Q6600@3.2 GHz  i karcie HD7770 - więc wiem co piszę.

(Wetcouch46wojtek) #14

Ech, nowego sprzętu teraz nie będę na pewno kupował, bo ten jest właściwie nowy (wszystko po za dyskiem twardym). A więc OC na tym sprzęcie nie ma sensu. Hm, a przeglądając różne strony i artykuły o OC natknąłem się na ReadyBoost. To coś wgl. daje? I czy są jakieś inne tego typu fukncje powodujące przyśpieszenie komputera?

@Edit: w linku który podesłałeś rzeczywiście piszą że mały wzrost wydajności przy podkręcaniu, ale dlaczego w wersjach niżej w dwóch kartach w plusach jest OC, a w jednej w minusach?

A karta graficzna to dokładniej Gigabyte GeForce GTX 550Ti, ale wydawało mi się, że to czy jest Gigabyte’a nie ma znaczenia.

(igrek) #15

Leciałem na Athlonie II x 2 255 3.1GHz z HD 7770 i dawał radę. Wzrost fpsów był zauważalny (poprzednia karta HD 4850)

(Wetcouch46wojtek) #16

Więc jak to wygląda? Wersję od Gigabyte’a da się “podrasować”? W końcu jest nawet model Gigabyte GTX 550 Ti OC który jest fabrycznie podkręcony.

(JNJN) #17

Trzeba sprawdzić, ale z tego co napisano, mimo OC są mierne lub małe efekty w grach.

Czyli nie zawsze OC sprzętu przynosi efekty, a można sobie zrobić krzywdę - ale spróbuj, jak to robić masz napisane w necie.

(Wetcouch46wojtek) #18

Ok, zaraz spróbuję się za to zabrać.

Btw. Tak właściwie czym różni się wersja “oryginalna” od wersji od innych producentów? Dlaczego np. w linku który podałeś w plusach lub minusach poszczególnych “wersji” jest OC?

(JNJN) #19

Oryginał produktu (referent) ma zdefiniowane parametry techniczne dla danego modelu.

Ale wielu producentów modyfikuje dany produkt i zamiast np: GPU ma mieć 900 MHz, ma 950 i już  wtedy model występuje jako OC.

(Wetcouch46wojtek) #20

Hm, trochę źle się wyraziłem :stuck_out_tongue: Dlaczego w dwóch kartach tam, jest w plusach że dobrze się podkręca, a w jednej w minusach, że źle się podkręca? Przecież to ta sama karta, tylko od innych producentów, nie? o.O

Jeśli te pytania są głupie, to sorry :stuck_out_tongue: