Podkręcanie RAM, procesora + właściwe temperatury oraz napięcia

Witam. Jakieś 6 miesięcy temu zakupiłem komputer w zestawie z MSI B450-A PRO MAX z procesorem AMD Ryzen 5 3600 z chłodzeniem, które zakupiłem dodatkowo a mianowicie SilentiumPC Fera 3 120mm oraz RAM Crucial 16GB (2x8GB) 3000MHz CL15 Ballistix Sport LT Red i wszystko było dobrze do niedawna, kiedy zacząłem monitorować temperaturę procesora przy użyciu programu HWMonitor. Okazało się bowiem, że produkt czerwonych lubi sobie temperaturę wskoczyć aż na 93 C, przy czym jego max to 95 C. Grałem już w dużo gier “wymagających”, lecz dopiero tak jak wspomniałem dopiero ostatnio zacząłem się tym interesować i dostrzegłem, że tak wysokie C pojawia się tylko w grze, Rainbow Six Siege i to na ustawieniach wysokich-średnich. Dostrzegłem jeszcze wcześniej, że komputer się nagrzewa, ale miałem nadzieję, że to po prostu AMD, dlatego tak się dzieje. Pragnę zaznaczyć, że nie bawiłem się nigdy w OC albo cokolwiek w BIOS związane z procesorem i tym podobne. Można powiedzieć, że jest to mój pierwszy PC, dotychczas korzystałem z laptopa. Martwi mnie również, skoki GHz na procesorze, bo podobno Ryzen 5 3600 ma TURBO 4.2 GHz, a mi sobie tak skacze w stanie spoczynku, jak nic nie chodzi i nie jest odpalone. W tym wszystkich pojawia się mój drugi problem a dokładniej, po sprawdzeniu RAM wyszło mi, że mam tylko 2400 MHz, a moje kości mają 3000 MHz.


z
c

Proszę o pomoc w ustawieniu prawidłowych napięć i MHz RAM i jakoś zbicie tych temperatur procesora i jego randomowych skoków od 3.6 GHz do 4.2 GHz.

Z góry zaznaczam, że jest to mój pierwszy post na tego typu forach o pomoc i jeśli jest w złym dziale, to przepraszam moderację. Również, jeśli zabrakło informacji o specyfikacji lub potrzebujecie dodatkowej informacji, której mogę dostarczyć to proszę napisać, postaram się tu wrzucić to czym dysponuje a jest pomocne.

Możliwie przydatne linki:

  1. CPU https://www.x-kom.pl/p/500085-procesor-amd-ryzen-5-amd-ryzen-5-3600.html
  2. RAM https://www.x-kom.pl/p/509888-pamiec-ram-ddr4-crucial-16gb-2x8gb-3000mhz-cl15-ballistix-sport-lt-red.html
  3. Płyta główna https://www.x-kom.pl/p/508076-plyta-glowna-socket-am4-msi-b450-a-pro-max.html
  4. Chłodzenie https://www.x-kom.pl/p/291318-chlodzenie-procesora-silentiumpc-fera-3-120mm.html

Z RAM’em jest prosta piłka. Nie włączyłeś odpowiedniego profilu XMP w BIOS.

Z temperaturami gorzej. Same skoki mogą wynikać z tego, że coś działa w tle, ale rozgrzewanie do takich wartości, to albo nieprawidłowo zamontowane chłodzenie (nieodpowiednio dolega, wyschnięta pasta), albo rozszczelnione ciepłowody w radiatorze, a może po prostu zapchał się już kurzem? Nie podałeś jaką masz obudowę, czy jest w miarę przewiewna.

Nie zaszkodzi też zaktualizować BIOS.

Przy okazji, jeśli sam montowałeś pamięci, to sprawdź w jakie banki je wsadziłeś, bo widzę, że ludzie często popełniają przy tym błąd.

Ten typ tak ma. Oszczędność energii (elektrycznej) w spoczynku. 3,6GHz to minimum jakie widziałeś, czy zjeżdża też dużo niżej?

Sprawdź to chłodzenie, bo 93 stopnie podczas obciążenia to dramat i porażka. Takie wyniki powinien wykręcać wyłącznie Prime95 (benchmark), a nie zwykła gra.

A potem aktualizacja BIOS. Nowe wersje poprawiają napięcia, bo domyślnie płyty ustawiają bardzo wysokie wartości.

Obudowa to https://www.x-kom.pl/p/488140-obudowa-do-komputera-silentiumpc-signum-sg1x-tg-rgb.html

W tle nic mi nie działa, prócz Ustawienia NVIDIA oraz CCleaner. Myślę, że RAM jest dobrze zamontowany oraz chłodzenie. Wzorowałem się ludziach składających komputery, m.in. Lipton, BlackWhite etc. Ostatnio go czyściłem, więc opcja z kurzem raczej odpada. Pasty której użyłem na procesor to Thermal Grizzly Kryonaut, chyba nie powinna się tak szybko zużyć ?

Zacznij od aktualizacji BIOS, ale dziwne, że to chłodzenie w tej obudowie pozwala w ogóle prockowi osiągać takie temperatury.
Wentylator na radiatorze procesora zamontowałeś zgodnie z przepływem powietrza w obudowie?

Dotychczas myślałem, że 3599 MHz to minimum, bo nigdy nie zauważyłem niższych, ale dla testu odpaliłem znów HWMonitor i o dziwo spadły mocno bo do 224 MHz, pierwszy raz doświadczyłem czegoś takiego. v

Zamiast HWMonitor sprawdź HWiNFO.

Jak wszędzie pokaże wysokie temperatury to zaryzykuj i sprawdź organoleptycznie czy faktycznie temperatura wrzątku na radiatorze czy po prostu ciepły. Komp by chyba musiał w kabinie być zamknięty, żeby z ferą takie temperatury były.

Zrobiłem parę zdjęć wentylatorów czy na pewno dobrze podłączyłem. Po zrobieniu paru fotek troche go odkurzyłem.

Jak można dopuścić do takiego syfu w budzie? Komputer do rozbiórki i gruntownego czyszczenia. I to od zaraz (akurat idzie weekend). Potem możemy zacząć bawić się w ustabilizowanie temperatur.

Masz fajną obudowę, a “cable management” leży i kwiczy. To też do poprawki.

No zabiorę się za to. Trochę mi to zajmie bo nie jestem bardzo dobry w tej dziedzinie. Czy RAM może być na tych slotach?

Nie tylko może, ale i powinien.

Screenshot_20200703_172553

A wentylator który zamontowałem na procesorze jest prawidłowo umieszczony?

Tak, jest ok.

Zależy. :wink:
Dobrze jeszcze sprawdzić, czy aby na 100% wszystkie wentylatory w linii wieją w tym samym kierunku i masz przeciąg. Jeden odwrócony i robi sie piekarnik w obudowie. :wink:

Podsumowanie

(frontowy pcha do środka, ten na chłodzeniu zbiera i pcha na tył obudowy, ten z tyły wypycha na zewnątrz)

Akurat wentyle są dobrze :slight_smile:

Ja bym wsadził ram w banki 2 i 4 :stuck_out_tongue_winking_eye: dalej od proca :wink:
Instrukcja mojej płyty nawet to zaleca.

Obróć sobie fotkę :wink:

Cholercia, wyczyściłem go, wypiąłem wszystko, zrobiłem co miałem zrobić, i zabierałem się za poskładanie z powrotem, ale zapomniałem gdzie kable podpinać. Teraz męczę się z tym

Ktoś pomoże? <3