Podkręcanie RAM, procesora + właściwe temperatury oraz napięcia

Każdy z wentylatorów obudowy ma dwa kabelki: jeden służy do zasilania i regulowania obrotów (PWM), drugi odpowiada za oświetlenie (RGB). Na plecach obudowy masz rozgałęziacz, pod który podłączasz PWM i RGB od każdego wentylatora. I teraz:

  • wpinasz rozgałęziacz do płyty głównej: PWM (dowolny SYS_FAN) oraz RGB
    lub
  • wpinasz PWM rozgałęziacza do płyty głównej (SYS_FAN), a RGB do pilota (nano controler, widoczny na pierwszej fotce). Pilot zaś podłączasz do SATA (zasilanie) oraz pod przycisk RESET od obudowy

W pierwszym przypadku oświetleniem sterujesz za pomocą oprogramowania, w drugim - naciskając RESET na obudowie.

Nie otrzymałem pilota do obudowy a dysku SATA też nie mam. Sprawdzałem czy taką koncówke podepne do zasilacza ale tam mam tylko wejścia na piny i nie wiem gdzie to podłączyć

Przecież nawet pokazałeś go na pierwszym zdjęciu.

Nie podłączasz do dysku tylko do kabla z zasilacza ze złączem SATA.

Dobra, jakoś poskładałem. Co teraz robić szefie ? z

Najpierw zaktualizuj BIOS.

Potem ściągnij AIDA64 i HWiNFO. W pierwszym programie włącz obciążanie systemu, drugim monitoruj temperatury. Pokaż wyniki po 30 minutach.

Bios zaktualizowany. x

A którą wersje AIDY wybrać ?

Pierwszy link będzie wystarczający.

Co teraz powinien tutaj zrobić ?

I jakie zakładki śledzić w HWiNFO ? Jakie informację wyciągać ?

W AIDA wybierasz “Narzędzia” -> “Test stabilności systemu” (czy jakoś tak, przedostatnia opcja). A w HWiNFO klikasz na “Sensors” i obserwujesz temperatury procesora (zaznaczyłem na czerwono). AIDA też pokazuje temp CPU, ale HWiNFO jest dokładniejsze i pokazuje wiele różnych parametrów.

Przy okazji możesz zobaczyć jak wysoko boostuje Twój proc pod obciążeniem.

1 polubienie

Dobra, test 30 minutowy zrobiony. Szczerze powiedziawszy, myślałem, że napięcia wskoczą 1.4 V+, tak miałem przynajmniej na grze Rainbow Six Siege przed czyszczeniem jak grałem 30 min +. Tym razem wykręciło nieco mniej, może przez czyszczenie i zmianę pasty, może nie.

Wyniki załączam niżej.

b c

Ładnie boostuje do 4GHz, temp CPU też w porządku (jak na Ferę), napięcie CPU w bezpiecznym zakresie. Możesz teraz powalczyć z tym ostatnim, czyli CPU Vcore. Na początek ustawiłbym napięcie CPU Core Voltage na offset ujemny i odjąłbym 0,1V.

1 polubienie

Który offset?

“Offset Mode”.

I co dalej bo wyskoczyło mi to ?

“CPU Offset Mode Mark” -> ustaw minus (powinna być taka opcja do wyboru)
“CPU Offset Voltage” -> wpisz z palca 0.1

Zapisz BIOS, zrób reset, wejdź z powrotem w to miejsce i wrzuć jeszcze jedno zdjęcie.

1 polubienie

Włączyłem PC i pojawiło się to, wyłączyłem XMP i dalej to samo.

To zamiast 0.1 ustaw 0.05.

1 polubienie

Pokazało to

Ale po wszystkim odpaliło mi pulpit

To teraz odpal AIDA i zobacz jakie dostaniesz temperatury.

1 polubienie