Podkręcanie RAM, procesora + właściwe temperatury oraz napięcia

Nie zmieniło nic a pisało że trwa naprawa?

Parę podpunktów miałem na czerwono chociażby:

  • Power Reporting Devation
    oraz
  • Physical Memory Load

Wyniki załączam poniżej:

image

image

Jeśli system działa stabilnie, to teraz pozostaje obserwować temperatury w codziennych czynnościach (czyt. grach). Gdyby nadal procek dobijał do 90 stopni to daj znać.

1 polubienie

Okej, a profil XMP dać na 1 czy 2 ? Bo mam 3000 MHz a mi pokazuję, że pracuję na 2400 MHz.

Postaram się pograć w te bardziej wymagające gierki i jak przekroczy te 85-90 stopni to napiszę :slight_smile:

XMP ustaw tak, żeby wykorzystać maksymalne możliwe taktowanie pamięci. Sprawdź oba ustawienia i wybierz ten, który daje 3000MHz.

1 polubienie

Mam podobny zestaw z tym samym procesorem oraz pamięciami. Chłodzenie również FERA 3 RGB HE1224. Temperatury minimalne to 37 stopni przy 40% obrotów wiatraka, max 84 stopnie podczas testów obciążających. W grach jest jakieś 65 - 70 stopni. Buda dobrze chłodzona, bo Zalman Z9 neo z dwoma wiatrakami z przodu, dwoma od góry oraz jednym z tyłu. Ogólnie ten procesor to mała grzałka. Na fabrycznym coolerze bez problemu osiągał 95 stopni. Napisałem to tak dla porównania. Co do pamięci, to one bardzo ładnie potrafią się podkręcić, co w wypadku Ryzena daje zauważalnie lepszą wydajność. Mi poszły na 3600Mhz przy standardowym napięciu 1,35V i timingach 16-18-16-16-35, także polecam Ci ustawić na początku luźniejsze timingi - 16-17-17-17-36 i ustawienie na początek pamięci na 3400Mhz. Jeśli wszystko będzie działać bezbłędnie, ustawiać taktowanie oczko wyżej. Napięcie musisz wbić na stałe 1,35V.

1 polubienie

Każdą grzałkę można schłodzić :wink: Dziś za oknem kilkanaście stopni, w budzie 25 - poniżej obciążenie w Prime95 (PBO + undervolting -0,1V):

3600 z pierwszych partii, więc słabo boostuje :frowning:

Mi też słabo boostuje, ale to na ostatnim biosie, gdzie poprawili pracę pamięci i faktycznie to widać. Natomiast popsuli boost, gdyż na poprzednim biosie miałem wyższe wyniki w benchmarkach. Widzę to też po zegarach. Moje 3600 również jest jednym z pierwszych partii, w dodatku lubiący spore papu - 1.335 - 1.385V. Poniżej nie chce współpracować. Może sprawdzę jeszcze opcję undervoltingu, bo tego jeszcze nie próbowałem.
Ps. U mnie undervolting wyłącza boost, dlatego tego nie używałem…

Witam znowu. Mam problem w GTA V, bo moja karta graficzna, ma obciążenie około 85-90%

Rozumiem, że wysokie-ultra mogą wymagać, ale tak obciążać RTX’a ?

To pokazuję MSI Afterburner

Przez to obciążenie RTX 2070 + RYZEN 5 3600 czasem daje mi tylko 30-40 fps jak szybko jeżdżę autem. Powinno tak być ?

Z tego zrzutu MSI Afterburner nic nie wynika. Ogólnie to nic dziwnego, że karta jest tak obciążona w czasie gry. W jakiejś starej mało wymagającej grze by się bardziej nudziła. Ale FPS masz jakoś dziwnie mało. U mnie na tym samym procesorze i GTX 1070i miałem przynajmniej 70 FPS i często ponad 100 - dokładnie teraz nie pamiętam, bo już dawno tej gry nie mam. W jakiej rozdzielczości grasz?