Podłaczenie telefonu do routera


(Rafooo3) #1

Witam. Kupiłem dzisiaj router ASUS DSL-N12E_C1. mam juz połaczanie z internetem, tylko że nie mam pojęcia jak zrobić by telefon działał, przedtem miałem liveboxa i był on wpięty do modemu ale w tym routerze nie ma wejścia na telefon i nie mam pojęcia jak temu zaradzić.


(Longhorn2009) #2

Razem z routerem powinien być też splitter adsl tego typu  TD-S101A_0.jpg


(Rafooo3) #3

rozgaleznik-telefoniczny-wtyk-2-gniazda-

Mam tylko coś takiego.


(Veers) #4

… co pomoże tylko wtedy, kiedy nie masz usług telefonicznych hostowanych przez Orange przez protokół VoIP. Jeśli jednak jak podejrzewam ją masz - wówczas albo musisz wrócić do Liveboxa, albo zaopatrzyć się w router z bramką VoIP.


(bachus) #5

Rozwiń temat czemu zmieniasz router, jaki jest jego cel.


(Rafooo3) #6

Nie da się jakoś połaczyć liveboxa podłączonego do telefonu z tym routerem?


(Veers) #7

Pewnie się da, tylko cytując za bachusem: jaki ma być tego cel ?


(Rafooo3) #8

Potrzebuje funkcji QoS by porozdzielać priortety łacza a livebox go nie posiada, no kupiłem ten router i niewiem jak zrobić by działał mi telefon z orange oraz tv na nim.


(Longhorn2009) #9

Jeśli tv ma działać to livebox musi zostać. Na swoim routerze nie skonfigurujesz vlan. Routery łączysz portami lan, na asusie wyłączasz rozdawanie adresów z dhcp.

Router z modelem adsl wtedy zbędny generalnie.


(Rafooo3) #10

A jak wymienilbym tego asusa na router z bramką voip to działało by wszystko?


(Longhorn2009) #11

Jeśli masz wiedzę jak to wszystko skonfigurować (odpowiednie vpi/vci dla konkretnych portów Ethernet, klonowanie MAC z livebox) i znajdziesz router z obsługą vdsl oraz bramką voip w rozsądnej cenie to może to działać http://www.orange.pl/portal/fid,4002278347,id,3582000001,title,funbox-2-0-voip-orange-tv-zamiana-routeru-na-inny-,forumthread.html?_DARGS=/ocp/gear/forum/portlets/forum_message_box/message_box_content.jsp_A&_DAV=true&_dynSessConf=7456811379695311238&_requestid=522120


(Veers) #12

… aczkolwiek - QoS (czy też priorytetyzacja ruchu - bo to jednak w sumie dwie różne sprawy są), ma prawo nie zadziałać.


(bachus) #13

To czemu nie kupiłeś routera z wbudowanym AP  z ethernetowym WANem i po prostu nie wpiąłeś do jednego z portów LAN Livebox? 


(Rafooo3) #14

Bo nie znam się za bardzo. Poleciłbyś w takim razie jakiś konkretny router?


(bachus) #15

Przeglądnę… Nie masz jakiś większych wymagań - w sensie przekierowania portów z zewnątrz (np. łączysz się do sieci domowej będąc poza domem, etc.)?


(Rafooo3) #16

Raczej nie, zależy mi aby wszytsko działalo tak jak teraz z liveboxem czyli internet, telefon i tv, ale chciałbym tą funkcję QoS i niewiem jak to wszystko zgrać.


(Rafooo3) #17

Podpiąłem router pod liveboxa i można powiedzieć że problem rozwiazałem bo internet działa. Lecz jest jeszcze jeden problem ponieważ nie działa mi funkcja QoS na routerze, więc prosze o pomoc w tej sprawie.


(bachus) #18

Nie zadziała i nie ma prawa zadziałać - ten router działa w tej konfiguracji jako AP (wifi) + dodatkowy switch. 


(Rafooo3) #19

więc nie ma szans żeby ten QoS działał?


(bachus) #20

Przy obecnej konfiguracji - nie. Żeby zadziałał - potrzebujesz dość drogiego urządzenia. Ewentualnie tanie urządzenie i wgranie alternatywnego oprogramowania (DD-WRT i podobne). QoS na urządzeniach za 200zł dość cienko działa.