Podłączenie wentylatorów - kontroler/płyta gł

Składam dla znajomego komputer i zażyczył sobie aby zamieścić jak najwięcej wentylatorów w obudowie Fractal Design Define R4. Zakupiłem więc i rozmieściłem wg poniższego schematu:

Beztytu%C5%82u.jpg

Zastanawiam się teraz czy sposób podłączenia ma jakieś znaczenie tzn. do płyty głównej mogę podłączyć max 3 wentylatory a do kontrolera obrotów wbudowanego w obudowie również max 3. Czy wg Was podłączyć w dowolnej kolejności czy np. 1 górny, tylny i przedni do panela w obudowie a pozostałe do płyty głównej?

Ja podłączyłbym te 3 wentylatory , wyciągające powietrze do płyty,

a te 2 z przodu i 1 od dołu wciągające powietrze do kontrolera.

Najważniejsze jest to, żeby wentylacja w kompie była typu pozytywnego, a nie negatywnego:

Przy takiej wentylacji należy “zestroić” regulatorami (fizycznymi i w biosie) tak obroty wentylatorów, żeby uzyskać przewagę tłoczonego do obudowy powietrza nad odprowadzanym przy czym tylny wentylator powinien chodzić na maxa.

A jeszcze takie pytanie. Czy jest to technicznie możliwe aby wszystkie 6 wentylatorów podłączyć do płyty za pomocą jakichś rozgałęźników (o ile coś takiego istnieje), dzięki temu mógłbym płynnie regulować prędkość za pomocą UEFI.

Kolego bardzo dobry efekt “schłodzenia” wnętrza komputera uzyskasz stosując wentylatory ENERMAX z regulatorami obrotów.

Bez podświetlania LED ale ciche:

  • UCTB12A (12cm) - 3pin, 800-1500 obr., wydajność ~121 m³/h, przełącznik ustawiania obr.,

  • UCTB12P (12cm) - 4/3pin, 800-1500 obr., wydajność ~117 m³/h, PWM

  • UCTB14A (14cm) - 3pin, 800-1300 obr., wydajność ~131 m³/h, przełącznik ustawiania obr.,

Z podświetlaniem LED, trochę głośniejsze:

  • UCTVT12P (12cm) - 4/3pin, 500-1600 obr., wydajność ~115 m³/h, PWM, przełącznik LED,
  • UCTVD14A (14cm) - 3/4pin, 700-1500 obr., wydajność ~154 m³/h, przełączniki obr. i LED.

Przeczytaj ten wątek:

jakie-wentylatory-140mm-obudowa-zamlan-t535052.html