Podłączenie wentylatorów - kontroler/płyta gł

(juh) #1

Składam dla znajomego komputer i zażyczył sobie aby zamieścić jak najwięcej wentylatorów w obudowie Fractal Design Define R4. Zakupiłem więc i rozmieściłem wg poniższego schematu:

Beztytu%C5%82u.jpg

Zastanawiam się teraz czy sposób podłączenia ma jakieś znaczenie tzn. do płyty głównej mogę podłączyć max 3 wentylatory a do kontrolera obrotów wbudowanego w obudowie również max 3. Czy wg Was podłączyć w dowolnej kolejności czy np. 1 górny, tylny i przedni do panela w obudowie a pozostałe do płyty głównej?

(system) #2

Ja podłączyłbym te 3 wentylatory , wyciągające powietrze do płyty,

a te 2 z przodu i 1 od dołu wciągające powietrze do kontrolera.

(Ja$) #3

Najważniejsze jest to, żeby wentylacja w kompie była typu pozytywnego, a nie negatywnego:

Przy takiej wentylacji należy "zestroić" regulatorami (fizycznymi i w biosie) tak obroty wentylatorów, żeby uzyskać przewagę tłoczonego do obudowy powietrza nad odprowadzanym przy czym tylny wentylator powinien chodzić na maxa.

(juh) #4

A jeszcze takie pytanie. Czy jest to technicznie możliwe aby wszystkie 6 wentylatorów podłączyć do płyty za pomocą jakichś rozgałęźników (o ile coś takiego istnieje), dzięki temu mógłbym płynnie regulować prędkość za pomocą UEFI.

(Ja$) #5

Kolego bardzo dobry efekt "schłodzenia" wnętrza komputera uzyskasz stosując wentylatory ENERMAX z regulatorami obrotów.

Bez podświetlania LED ale ciche:

• UCTB12A (12cm) - 3pin, 800-1500 obr., wydajność ~121 m³/h, przełącznik ustawiania obr.,

• UCTB12P (12cm) - 4/3pin, 800-1500 obr., wydajność ~117 m³/h, PWM

• UCTB14A (14cm) - 3pin, 800-1300 obr., wydajność ~131 m³/h, przełącznik ustawiania obr.,

Z podświetlaniem LED, trochę głośniejsze:

• UCTVT12P (12cm) - 4/3pin, 500-1600 obr., wydajność ~115 m³/h, PWM, przełącznik LED,
  • UCTVD14A (14cm) - 3/4pin, 700-1500 obr., wydajność ~154 m³/h, przełączniki obr. i LED.

Przeczytaj ten wątek:

jakie-wentylatory-140mm-obudowa-zamlan-t535052.html