Podstawy

Zaczynam sobie ściagać ten system i jest bardziej satysfakcjonujący z obsługi niż Windows. W widowsie jest się prowadzonym za rączke i wszystko jest pokazane i takie proste. Chciałbym się nauczyc obsługi Linux’a, bo jest w nim dużo zabawy.

Mam takie pytanie. Czy ktoś z was ma majakieś podstawy do Linux’a?. Ewentualnie strone, gdzie mógłbym sobie o tym poczytać. Dzięki z góry.

Zerknij tutaj :

http://gnulinux.w.interia.pl/pliki/html/linux.html

http://www.xlin.hg.pl/podstawy.html

Jeszcze jedna sprawa. W przyklejonym temacie “Ściągnij sobie Linux’a” czy coś takiego, było podane dwa linki. Ściągam sobie z ftp.task.gda.pl/pub/linux/Mandrakelinux/official/iso/10.0/i586 i mam pytanie o co chodzi na tej stronce z pozostałymi linkami, które nie przekierowują na ściaganie CD, tylko te dwa.

Pozdrawiam Logan

Bardzo dobre wprowadzenie znajduje się na stronie Gery.pl

Najfajniejsze jest to, że mając Linuksa, uczysz się cały czas :slight_smile:

Bo kolega zachęca Cię do pobrania Mandrake’a, a inni dają Ci większy

wybór.

Poza tym dostępny jest już Mandrake 10.1

CO to jest ten Mandrake 10.1 (Wieszzz jak narazie jestem bardzo zielony w tych sprawach, ale do czasu :D)

Mandrake to jedna z dystrybucji Linuksa.

Dzięki :wink:

DObra jest problem: Ściagnołem sobie te płytki wypaliłem i jak odpalam pierwszą cd, klikam Instal Mandrakelinux i wychodzi mi komunikay "Your machine will be rebooted now and Mandrakelinux will be instaled on your computer. This operation can be dangerous for your data. So, if not already done, Click on cancel, beckup your data and then restart the instalation.

Znaczy to:

Twoja maszyna odbędzie restart teraz i Mandrakelinux będzie instalował się na twoim komputerze. Ta operacja może być niebezpieczna dla twoich danych. Tak, że jeżeli nie zabezpieczyłeś swoich danych, Kliknij odwołaj, zapisz swoje dane i wtedy wznowić instalacje.

Restartuje się komp i z powrotem wchodzi do Windowsa, zmieniłem nawet kolejność w biosie, żeby odczytywał płyte jako pierwsza, ale też lipa. Co jest grane?

No i kliknąłeś Cancel, tak? KLiknij OK - od razu powinna rozpocząć się instalacja.

Przeczytaj

Tłumaczenie niczego sobie :smiley:

Oczywiście instalator musi wystartować z płyty. A gdzie wyświetla

Ci się ten komunikat, o którym piszesz na początku (bo chyba nie w Windowsie ??)

DObra doszedłem do momentu instalacji trzeba było włożyć CD2, gdyby CD1 nie odpaliła w MS-Dosie. Zrobiłem sobie też dyskietke startową. (w razie “w”). Odpaliłem cd2 w dosie i pokazał się powitalny obrazek F1 jeśli chcesz pomoc jeśli chcesz rozpocząć instalacje Enter. Coś sie tam wczytuje i wychodiz mi komunikat, że płyta w napędzie nie jeste instalacyjną włóż prawidłową. Kazdą wkładałem i niic.

Instalacja powinna ruszyć z pierwszej płyty.

pierwsze primo) Czy Twój BIOS obsługuje uruchamianie komputera z napędu CD-ROM? Zdaje się, że tak skoro uruchomiłeś go z CD2.

drugie primo) Masz płyty pobrane z Internetu, które sam wypalałeś, tak? Czy w takim razie

pierwsze płyta jest dobrze nagrana jako płyta bootująca?

trzecie primo) Obrazy ISO można otwierać w programie WinRAR - sprawdź może, czy dane

na pierwszej płycie nie są uszkodzone.

Jak to nie pomoże, będziemy bawić się dalej :slight_smile: Fun, fun, fun!

Dostałem w swoje łapy 9,2 zainstalował się bez problemu. Wszystko hasało, tylko ze szukałem dysku D: przez 40 min, ale to normalne na początku. Tak naprawde chciałem mieć dwa systemy, a jak zobaczyłem, że Linux mi zrobił formata na całym C: (możliwe, że coś sknociłem przy instalacji. Normalne, bo to moja pierwsza.) to miałem lipe. Bo Linuxem nie umiem sie posługiwac. Pobawiłem się nim troche i postanowiłem przejśc na Winde. Wczytałem dyskietki do 2k i tam przy ustawianiu partycji coś mnie zdziwiło. Normalnie jak się usówa partycje to ładuje wolne miejsce z partycji na jedność np: C; 2gb D:5gb po usunięciu mamy 7gb miejsca nie podzielonego na partycje. Usunołem wszystkie dyski i ujrzałem coś takeigo:

2Gb obszar nie podzielony na partycje

8Gb obszar nie podzielony na partycje

D: 65Gb (9G wolnego miejsca)

Wcześniejszy Dysk C: miał 10GB, a teraz podzieliło się na takie coś. Hmmm dziwne. Dobra pomyslałem na 2Gb zrobie sobie C: i walne 2k, a 8 g bede miał Linux’a. Jak pomyślałem tak zrobiłem. Wczoraj wieczorem zainstalowałem tylko 2k i poszedłem spać. Rano się budzę, włączam kompa CD-ROM padł. Zaniosłem go do sklepiku bo jeszcze na gwarancji i okazało się, że jest martwy. Także zostałem bez sterowników do MOBO i inne ■■■■■ółki, ale to można jeszcze ściągnać, bez obawy. Natomiast moje ulubione gierki będą czekać. Pozostało mi czekać na następną katastrofe. A termi do odbioru mojego CD-ROMA wyznaczony został na 31.12.2004r. No to 3e.

Widzisz - pożądny system od razu rozpoznaje problemy ze sprzętem! :smiley:

Szanowny Panie Jasno widzę Trza wiedzieć że Mandrke uszkadzała fizycznie napędy CD -rom dotyczy LG (napędów) O inych nie słyszłem ale nie można wykluczyć…

Oficjalne Stanowisko MandrakeSoft

I zapewne mamy tu podobny przypek ??

POzdro…

Zapewne. Ale czy to ĸłóci się z tym, co napisałem ??

To problem sprzętowy , a nie wina systemu.

Proponuję poczytać.

Gratuluję wiedzy i taktu.

W Podanym linku Oficjalne stanowisko brzmi Mandrake Linux 9.2 w swoim kernelu posiada opcję packet writing support, która uszkadza napędy CD firmy LG. Z przeprowadzonych jak narazie doświadczeń modele: COMPAQ i wymienione są napędy

Oraz dodano dalej cytuje strone _ posiadają podatność na fizyczne uszkodzenie urządzenia. _ Czyli napędy LG są podatne na uszkodzenie przez Mandrake

Na to czarno widzę mądrzejszy od dystrybutora pyta

Wcześniej To Wysłany: 14.12.2004 (Wto) 18:22

Napisałeś

A jaki to porządny system uszkadza sprzęt .???. że trzeba wydąć łatę by likwidowała ten problem… Czyli Twoja wypowiedź mija się z prawdą!!

Dalej piszesz

Zapewne gdy byś przeczytał podany przez siebie link to byś tego postu nie napisał…

Zapewne takt i zrozumienie to dla Ciebie pojęcia nad wyraz obce i niedostepne!!!

Baw się dobrze!!

W Komunikacie Mandrake dalej czytamy Wydano nowe jądro (2.4.22-21mdk), które rozwiązuje ten problem, pomimo że napędy LG wciąż są na bakier ze specyfikacją. Nowe obrazy ISO i CD zostaną udostępnione wktórce; zostaną one dostarczone z nowym jądrem.

Nie jako przyznanie się do błędu swojego softu Mandrake wydajac łatę . Faktem jest że napędy LG nie są z górnej półki .

Ale inne dystrybucje Linuxa nie miały problemu z tymi samymi napędami . Dlaczego ?

Nie miały też problemu inne systemy operacyjne …W tym i systemy operacyjne Microsoftu z wymienionymi przez Mandrake napędami…

Dla tego osobiście nie mam przekonania do tej dystrybucji linuxa. . Raczej nikomu jej nie polecam… Jak i też nie polecam nikomu napędów LG

Pozdro…i

Wracając do mandrake 9.2. Mam Pytanko zainstalowałem sobie opere 7,54 (Opera to Opera chodzi pod każdym systemem) i jak wchodze na stronki, czy nawet na forum to mam takie dziwne literki. Prawdopodobnie to jest taka czcoinka beznadziejna :/, ale dobra kto zna jakąć taką fajną? Chodzi mi cały czas o przeglądarke.

Opera ma jakieś problemy z wygładzaniem czcionek. Co prawda firma oficjalnie twierdzi, że problem nie występuje od wersji 6.1, ale (jak widać) nie do końca jest to chyba prawda.

W KDE możesz zainstalować czcionki windowsowe, a potem w Preferencjach Opery wskazać np. Arial albo Verdanę.