Podszywanie się na Facebooku, dochodzenie w sprawie oraz udzielenie informacji przez portal

Podejrzewam, że dobrze, bo kolega @souler chyba relaksacyjnie…

No i to w/g mnie to na tyle. Pan Dzielnicowy (któremu user zgłosił zawiadomienie) podejmie stosowne decyzje procesowe ( hihi), cokolwiek to znaczy (hihi)…

To komputerowe forum, więc piszcie czy Wam wiadomo coś na temat przechowywania danych przez Facebooka. Chyba o dużo nie proszę, prawda? W innych przypadkach nic lepiej już nie piszcie.

Ten wpis został oflagowany przez społeczność i został tymczasowo ukryty.

3 polubienia

1 polubienie
  • Nie w tym przypadku, gdyż Zenonów Kowalskich może być 800 w Polsce, jeżeli natomiast umieścisz moje zdjęcie / adres emailowy, napiszesz, ze uczę się w 3 klasie szkoły podstawowej imienia Koziołka Matołka, to złożę, bo na podstawie tych danych można ustalić o którego Zenka chodzi i można się ze mną skontaktować.

Co do portali: od momentu kiedy są administratorami danych osobowych.

Pamiętaj, ze w momencie rejestracji akceptujesz zgodę na ich przetwarzanie i udostępnianie “partnerom”.
Jeżeli dane pana X znalazły się w bazie firmy / portalu Y bez zgody pana X to były w tym miejscu bezprawnie.
Portale nie maja obowiązku prosić o skan dowodu, maja tylko obowiązek posiadać ważną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, a zgody takiej NIE MOŻE udzielić nikt inny poza osobą zainteresowaną.

Od polityki firmy zależą procedury pozyskiwania zgody i sposób ich ochrony, ale “weryfikacja emailem, że nazywam się Jarosław Kaczyński” nie zabezpiecza interesów pana X. To nie on ma “szukać kto wszedł w posiadanie jego danych”, to obowiązkiem administratora jest pilnowanie legalności.

Wreszcie w temacie “polubownego” usunięcia profilu z FB, to niezupełnie tak. FB miał zasrany obowiązek zakończyć przetwarzanie jego danych w momencie otrzymania takiej dyspozycji, to akurat wynika z ustawy :wink:

Tyle ze FB usunął konto po monicie autora, a ten jeśli chce kogoś oskarżyć o bezprawne posługiwanie się jego danymi to nie portal tylko oszusta.
Ludzie biorą kredyty na lewe dane, a tu burza o konto na portalu społecznościowym.

Do administratora:
Szanowny Panie, postanowiłem rozpocząć temat tutaj ze względu na jego charakterystykę. Jest to portal o o komputerach, programach i internecie. Przyzna Pan, że z tematem trafiłem odpowiednio. Dział czy Bezpieczeństwo czy Na luzie nie jest dla mnie aż tak istotny jak uzyskanie pomocy. Żeby ją uzyskać staram się cały czas pisać logicznie. Żeby nie marnować czasu użytkowników na niepotrzebne rozważania, zawęziłem cały temat do trzech istotnych dla mnie kwestii. Oczywiście są to kwestie komputerowe. Zachęciłem również do komentowania przez specjalistów wypowiedzi w której omówiłem kwestie przechowywania danych przez portal Facebook. Moim zdaniem też to się nadaje do omówienia na tym forum. Miałem duże oczekiwania i nadzieję na faktyczną pomoc.
W rezultacie niektóre osoby próbowały komentować ogólną sytuację, poszczególne fragmenty mojej wypowiedzi, rzeczy nieistotne dla sprawy, później poszczególne wyrazy, styl pisania, następnie moją osobę, a na samym końcu każdy chyba stał się jakimś komentatorem sportowym gdy piłką był jakikolwiek post.
Tak też miałem duże oczekiwania a zawiodłem się bardzo. Starałem się nieustannie wydobywać w moich wypowiedziach te wspomniane trzy punkty, przypominać o nich i nawoływać do ich komentowania a w rezultacie nie dostałem żadnej pomocy, co najwyżej rokowania ogólnej sytuacji, sytuacji pokrewnych, przypuszczenia i doszło do tego, że zrobił się śmietnik - bezsensowne komentarze, bezsensowne kłótnie i niedojrzała wymiana zdań. Zaczynam dochodzić do wniosku, że w ogóle bezsensu jest to, że zgłosiłem się do tego portalu o pomoc.
Panie administratorze, decyzja zależy już od Pana, ale Pan lepiej zna użytkowników tego forum i Pan lepiej będzie wiedział czy rzeczywiście mogą się znaleźć na tym forum osoby, które po przeczytaniu tego co napisałem, będą w stanie wyodrębnić te wymienione przeze mnie trzy interesujące i ważne w temacie podpunkty i ewentualnie w jakiś sposób się do nich profesjonalnie odnieść. Na prawdę nie chcę nikogo teraz obrazić, ale wydaje mi się, że niektóre osoby mogły nie zrozumieć tego co napisałem, co wymieniłem i o co prosiłem, a zamiast tego pisały to co w moim rozumieniu było tylko tym, co im się wydawało, że mogą tu napisać. A chodziło mi raczej o dokładne zapoznanie się z tematem i rzetelną odpowiedź na precyzyjnie wymienione wątki, które są odpowiednio wyszczególnione dla dobrej orientacji w tekście.
Dlatego chciałbym, żeby Pan przemyślał to co napisałem, zastanowił się, czy w ogóle na tym forum istnieją tacy fachowcy/specjaliści informatycy lub osoby generalnie kompetentne w sprawach internetu/bezpieczeństwa skłonne udzielić mi pomocy i czy warto na nie poczekać. Jeżeli Pan dojdzie do wniosku, że jednak źle trafiłem, że tu nie znajdą się takie osoby i raczej nie mam co liczyć na pomoc to proszę o zamknięcie tematu i usunięcie go, bo innego sensu nie widzę. Ludzie piszą tu już różne rzeczy i czasem nie warto dawać im pola do popisu do niektórych zachowań. Smutnym faktem jest to, że zdaję sobie tylko sprawę dlaczego tak jest i takie są reakcje. Ludzie posiadając swoje konto na Facebooku gdy czują się z nim bezpiecznie, nie mając podobnych problemów i mając inne ustosunkowanie się do tego portalu, nie tyle co nie traktują mojego problemu na poważnie, ale wręcz nie traktują mnie i mojej osoby na poważnie. Spotykam się z ignorancją, złośliwością i młodzieżowymi pyskówkami. Proszę o reakcję w postaci ewentualnej selekcji postów lub wspomnianego całkowitego usunięcia tematu. To by było najrozsądniejsze rozwiązanie dla dobra użytkowników forum i internautów, którzy również mają podobny problem i szukają pomocy a zamiast tego rozczarują się samym poziomem dyskusji i wypowiedziami.

**Dziękuję za pomoc. **
Pozdrawiam

Zgadza się, pierwszym targetem powinien być oszust. Jednakże w przypadku kiedy portal odmówi, a prawie na 100% odmówi podania IP, to mimo usunięcia i zachowania się jak powinien, portal jest odpowiedzialny za to, ze bezprawnie się one tam znalazły na serwerze i na www :wink: Analogicznie jak telemarketerzy, łowią numery w necie, bez zgody przetwarzają, ale twierdzą “automat wyszukał”, my nic nie przetwarzamy :slight_smile: Dziwne, że w całej rodzinie najwięcej telemarketerów (90%) dzwoni na nr. przez który sprzedawaliśmy m4 po babci i były oferty na www. :stuck_out_tongue:

Jak mamy rozważać czy i kogo mogę w tej sprawie oskarżyć to powiem, że i portal i tego oszusta.

Portal:

  1. Bezprawne żądanie mojego dowodu osobistego bez którego nie mógłbym w ogóle się skontaktować z portalem(można tylko i wyłącznie przez formularz) i dochodzić sprawiedliwości. W takich przypadkach się działa od razu i nie miałem wyboru, musiałem go przesłać by ktoś w ogóle przeczytał wiadomość.
  2. Brak reakcji ze strony portalu po zgłoszeniu przestępstwa. Portal tylko przesłał mi wiadomość, że według nich nikt się nie podszywa opisując przypuszczenia i prawdopodobieństwa, ale w rezultacie nie wykonali swoich obowiązków związanych z zapewnieniem mi bezpieczeństwa, moim danym oraz mojemu wizerunkowi.

Oszust:

  1. Bezprawne podszywanie się z użyciem moich dokładnych danych osobowych na portalu Facebook
  2. Naruszenie wizerunku mojej osoby w internecie

Czy doszło do jeszcze jakiś przestępstw nie wiem, bo nie wiadomo mi tego, czy z tego konta zostały wysyłane do kogoś jakieś wiadomości lub czy dochodziło do innych operacji.

Teoretycznie nie bezprawnie, a wręcz za późno, weryfikacja powinna mieć miejsce przy zakładaniu konta, nie jak ktoś zrobi fejka Ty masz odkręcać. W kwestii braku reakcji lub powolnej , nie czytałem wszystkiego dokładnie, masz rację. Osoba - Bezprawne podszywanie się tutaj Ci będzie ciężko, jeżeli nie dokonał np. wyłudzenia, wykorzystanie Twojego zdjęcia , to prostsze.

Ogólnie, to najprościej byłoby :slight_smile:1. 1. zgłoszenie o zdjęcię na policję, 2. Giodo - brak weryfikacji uprawnienia osoby zapisującej się do dysponowania danymi osobowymi, co w rezultacie doprowadziło do bezprawnego przetwarzania ich i upublicznienia innym użytkownikom.

Oczywiście możesz kombinować bardziej i pozywać, ale te dwa zgłoszenia powinny ograniczyć się do 2 stron A4 (12, odstęp 1,5) , czyli nie zmarnujesz 5 lat życia i 50 tysięcy, a tylko jedno popołudnie i 20 złotych na znaczki/wydruki.

Bardziej się w temat nie wkręcaj, bo nie warto :wink:

Generalnie z tego co się dowiadywałem to według polskiego prawa skan lub zdjęcie dowodu mogą poprosić tylko banki. W innych przypadkach jest to właśnie bezprawne.
Tu masz rację, bo też o tym z kimś rozmawiałem, że żeby faktycznie zapewnić bezpieczeństwo to Facebook by musiał z samego początku żądać dowodu. No i pytanie teraz czy może, skoro prawo tego zabrania. Prawo by się musiało zmienić pod Facebooka, żeby doszło do zgody na autoryzację przez dowód osobisty. Gdyby tak się stało to ten portal by się stał ważniejszy od urzędu i ludzie by się do niego modlili, bo dane o użytkownikach by były potwierdzone.
W przeciwnym razie jest jak jest czyli: Facebook już z założenia jest niebezpieczny, administratorzy nie potrafią zapewnić bezpieczeństwa, przy próbach zgłaszania przestępstwa powołują się na prawdopodobieństwa i przypuszczenia zamiast na pewne fakty, nie dochodzą do tego czy zgłaszający ma racje, bo nie dokonują ich weryfikacji w żaden sposób.

Tak czy inaczej jest to zgłoszone na policję. Jakieś godzinę temu policjant mi napisał, żebym jeszcze raz wysłał emaila, więc się tym zainteresowali, więc raczej zrobią co mogą. Będę Wam dawał znać na bieżąco co się z tego urodziło.

Niezupełnie, teraz pani Krysia jak będziesz kupował karte SIM ma obowiązek wylegitymować i zarejestrować :wink:
Co w praktyce oznacza, że “wystarczyłoby” żeby w procesie aktywacji na telefon przychodził sms, a po wpisaniu kodu, imię i nazwisko z numerm byłoby porównywane z istniejącą bazą. Od strony technicznej jest to łatwe do zrobienia, od strony prawnej ( i marketingowej dla FB- wyparowanie fikcyjnych kont) niemożliwe pewnikiem. Alternatywą byłby przelew weryfikacyjny (“opłata za rejestrację”) 1 grosz, tak jak kiedyś zakładało się konta bankowe przez internet.

Zdarzyło mi się przez chwilę pracować i rejestrować właśnie świeżo zakupione karty SIM. Polegało to na spisaniu imienia i nazwiska, nr pesel i numeru karty SIM. I wsio, to wszystko. Mogłem oddać dokument i było już po sprawie.
Dodam, że zdarzyło się, że ktoś przez przypadek zostawił u nas dowód. To zwracano nam na to uwagę. Nie mogliśmy przechowywać u siebie takiego dowodu, nawet jak ktoś zostawił go przez przypadek, mógł sobie po czasie przypomnieć i po niego przyjść - nie. Musieliśmy od razu załadować go w kopertę i wysłać do właściciela.
To co napisałeś nie jest głupie. Jest to jakieś rozwiązanie problemu. Można podrzucić ten pomysł do Ministerstwa Cyfryzacji. Oni by mieli tę bazę.
Ewentualnie każdy chętny który chce mieć konto na fejsie mógłby iść do jego biura z dokumentem, żeby mu takie konto założyli. Tak jak pisałem, w tej sytuacji stałby się ważniejszy od urzędu. Jak poczytasz więcej moich wypowiedzi - władza światowa, globalna i centralna. Ludzie mówią, że jej nie chcą, ale robią wszystko żeby była, rozwijała się i wprowadzała nowe metody i narzędzia. Większość ludzi to jednak głupie stworzenia i nie dostrzegają problemu i daleko idących konsekwencji. Kiedyś wszyscy się bali, że Google do tego dąży a w rezultacie Facebook już to zrobił.
Z tym przelewem to nie jest też głupie, ale przy okazji jest lepsze rozwiązanie. Może kiedyś tak było jak mówiłeś, ale jak ja zakładałem konto przez internet to było inaczej. Przyjechał kurier, musiałeś mu pokazać dowód, rozpakowywał dokumenty i można było podpisać. Dlaczego w tym przypadku byłoby inaczej? Niech Facebook zrobi to tą samą drogą. Czy to konta z prawdziwymi danymi czy konta fikcyjne, przygotują odpowiednią do nich umowę i przyjedzie kurier, któremu trzeba pokazać ten dowód.

Widzisz, tylko to nie przejdzie. :wink: Masy musza mieć swoje igrzyska gladiatorów, dzięki poczuciu anonimowości każdy Janusz z cebulstanu może poczuć się hirołsem i zbluzgać anonimowo sąsiada na fejsbuku. To pomaga rządzącym w kontrolowaniu nastrojów społecznych, podobnie jak i armia fejkowych kont w rękach speców od PR (ostatnio było nawet o opłaceniu tego środkami na kampanię wyborczą przez PiS). Jednym słowem Januszowi zależy żeby pozostał anonimowy, rządzącym zależy żeby na każdy anonimowy post przeciwko nim mieć 3 pozytywne od trolli.

Gdyby FB istniał w czasach dr Goebelsa to i dzisiaj byśmy wierzyli, że Adolf był tym dobrym i dlatego w mediach będą politycy kląć na “ruskich hakerów”, a cebulackich praczy umysłu będą zatrudniać na “wolnym” FB :wink:

Halo policja?
Proszę przyjechać na fejsbuka xd

Hahaha co za typ…

Skończył już? W końcu. Książkę mógłby pisać nt. swoich wypocin.

Wypociny i rozwlekły styl to jedno, ale problem tzn. gieroje korzystający z anonimowości i robiący cos “dla jaj”, to jednak uciążliwość w nece :wink:

Ludzie nie dyskutują na forum? Źle.
Ludzie aktualnie dyskutują na forum? “Skończył już? W końcu.”

XD

Musiałeś. :laughing:

dyskusja «ustna lub pisemna wymiana zdań na jakiś temat mająca prowadzić do wspólnych wniosków»

Tu nie było żadnej dyskusji. Nie mówiąc o dyskusji na temat.
Wszystko się kończy na www.souler.pl i tyle.