Podzespoły pod wydajny ale tani PC :) s1151

Sprawa ma się tak, mam zamiar powolutku składać komputerek z myślą o grach, budżet jest ograniczony ale też mi się nie spieszy a trochę podzespołów mam.

Aktualnie posiadam:

  • dysk SSD oraz HDD
  • zasilacz
  • obudowę
  • grafikę GTS 450 (wiem, że do wymiany ale na rozruch i przypływ pieniążków starczy)

Potrzebował będę:

  • płytkę (zależy mi na sockecie 1151)
  • pamięć DDR4
  • procesor (myślałem, żeby zacząć od G4560/G4600 a w przyszłości wymienić)

Chciałbym żebyście podesłali modele potrzebnych podzespołów, które po prostu według was opłaca się kupić i dlaczego.

Nie wytaniałbym na płycie. Ram kupiłbym taki, żeby nie blokować sobie możliwości rozbudowy do maksymalnej obsługiwanej przez płytę. Dlatego:


Rozumiem, powiedz mi dlaczego akurat taka płyta a nie jedna z tych do 300zł.

Jeśli chodzi o pamięć to raczej wybrałbym jedną kość 8gb, oczywiście ze względu na fundusze.

To co podałeś, jak najbardziej mi się podoba, ale tak jak napisalem budżet jest ograniczony

Dlaczego ta płyta? Bo ma najnowszy chipset do platformy 1151, to seria TUF (The Ultimate Force) czyli użyto wyższej klasy komponentów elektronicznych, producent udziela 5 lat gwarancji. Moim zdaniem to płyta, która może być kręgosłupem komputera przez najbliższe 10 lat - przy założeniu, że będziesz robił upgrade procesora, dodawał ram, zmieniał grafikę i ssd na szybsze - w tym okresie.

Wszystko ładnie pięknie, masz rację ale jednak jakby zejść półkę cenową niżej, to co myślisz o czymś takim: B150A GAMING PRO cena ~330zł / 3 lata gwarancji

Jak napisałem: nie wytaniłbym na płycie głównej :slight_smile: Gdybym już musiał to szukałbym jakiejś używanej, żeby nie wydać więcej niż 150 zł :slight_smile:

Swoją drogą do 30 września trwa akcja cashback Asusa. Ta płyta, którą poleciłem chyba jest na liście (update: najwyraźniej trzeba kupić i płytę główną i kartę graficzną). Sprawdź sam:
https://www.asus-promotion.com/mb_vga/pl-pl/

Faktycznie promocja całkiem kusząca, zawsze te 2 stówki do przodu.

Powiem szczerze, że rozważę też opcję z używką bo na dany moment po prostu nie jestem w stanie wyrzucić tyle kasy, a wiem że przypływ gotówki za jakiś czas będzie, także może wtedy pomyślę o jakiejś naprawdę mocnej płycie.

Powiedz mi jeszcze, procesor pod to wszystko. Wybrałem tak na szybko G4560/G4600, co o nich myślisz i sam co byś włożył

Brałbym najtańszego Pentium, z myślą, że i tak go wymienię na coś lepszego :slight_smile:

Jednak w tym czasie chciałbym coś tam sobie popykać, różnica w wydajności na papierze jest, jednak jak jest naprawdę ? Procesor i tak brałbym używany na pewno. Jak Ci się wydaje stosunek G4400 do G4600 w grach ?

Przypuszczam, że w obu przypadkach wąskim gardłem będzie GTS 450 a nie CPU :slight_smile:

Nie kupuj tego Pentiuma! Tylko G4560, Morele podniosły ceny, ale na pewno ktoś jeszcze go ma w normalnej cenie.
Wolałbym szukać używki G4560, niż kupować G4400. Ten procesor ma dwa razy mniej wątków.

Poza tym możesz zaoszczędzić na płycie głównej.
Podobno Asrocki H110 rev.3 wychodziły już fabrycznie z BIOSem pod Kaby Lake, zawsze byłbyś 50zł do przodu względem B250. Ale to tylko zasłyszana opinia, musisz dopytać sprzedawców czy dadzą ci gwarancje na to.

Jasne, wiem że grafika tutaj kuleje, ale to jest coś co mogę wymienić w każdej chwili bez zastanowienia.

A różnica między G4560 a G4600 ? cenowo niewielka, parametrami niby ciut lepszy

G4560 jest 80% droższy i 20-30% szybszy w niektórych zastosowaniach (na wydajność gier z GTS 450 to się nie przełoży bo nie będziesz miał 20% więcej klatek). Moim zdaniem te 150 zł warto dołożyć do lepszej płyty bo płyta to jest coś czego zwykle się nie upgraduje. Z moich doświadczeń wynika, że płyta i monitor to są dwa najdłużej funkcjonujące elementy komputera bo wszystko inne, czasem kilka razy, wymieniałem.

Ok, wybór padł na używkę g4560 (można dorwać za 260) z gwarancja i wszystkim. Co do płyty po prostu postaram się wyhaczyc coś w dobrej cenie. Zostaje pamięć :slight_smile: No to wracamy do tematu, myśle o jedej kości 8gb, ewentualnie jak płyta będzie miała 4 sloty to 2x4 (o ile taka konfiguracja jest tańsza) co polecacie panowie ?

Musisz sprawdzić czy płyta jaką wybierzesz poprawnie obsługuje jeden moduł pamięci. Zdarza się, że nie :slight_smile:

Płyta, która działa tylko z dwoma kościami? Chyba wadliwa.

Przede wszystkim róźnią się zintegrowaną grafiką.
G4560 - nadaje się do internetu i wideo
G4600 - po ograniczeniu detali spokojnie można pograć na integrze w LOLa, CSGO itp.
Nawet w minimalnych wymaganiach Forzy 7 dla 720p znajduje się ta integra.

Czyli przy zewnętrznej grafice G4600 nie ma jakiegoś większego uzasadnienia.

Teraz chciałbym prosić o propozycję pamięci. Co według Was jest najbardziej opłacalne w stosunku cena/jakość na ten moment :slight_smile: konfiguracja obojętna czy to 2x4 czy 1x8

edit

co myślicie o płycie MSI H270M BAZOOKA - mam możliwość dorwania takiej za 240zł

Do tego jaka karta graficzna teraz jest stosunkowo dobra cenowo/wydajnościowo ?

Zależy w jak bardzo wymagające gry i w jakiej rozdzielczości planujesz grać :slight_smile:

hmm, w szczególności nastawiam się na grę Battalion1944

wymagania: http://www.game-debate.com/games/index.php?g_id=23683&game=Battalion%201944

ale wiadomo, może coś innego się napatoczyć. tak +/- patrzyłem na gtx1060

Powiedz jeszcze co myślisz o tej płycie MSI H270M BAZOOKA