Podzespoły pod wydajny ale tani PC :) s1151

(kacperor) #1

Sprawa ma się tak, mam zamiar powolutku składać komputerek z myślą o grach, budżet jest ograniczony ale też mi się nie spieszy a trochę podzespołów mam.

Aktualnie posiadam:

• dysk SSD oraz HDD
  • zasilacz
  • obudowę
  • grafikę GTS 450 (wiem, że do wymiany ale na rozruch i przypływ pieniążków starczy)

Potrzebował będę:

• płytkę (zależy mi na sockecie 1151)
  • pamięć DDR4
  • procesor (myślałem, żeby zacząć od G4560/G4600 a w przyszłości wymienić)

Chciałbym żebyście podesłali modele potrzebnych podzespołów, które po prostu według was opłaca się kupić i dlaczego.

(januszek) #2

Nie wytaniałbym na płycie. Ram kupiłbym taki, żeby nie blokować sobie możliwości rozbudowy do maksymalnej obsługiwanej przez płytę. Dlatego:

(kacperor) #3

Rozumiem, powiedz mi dlaczego akurat taka płyta a nie jedna z tych do 300zł.

Jeśli chodzi o pamięć to raczej wybrałbym jedną kość 8gb, oczywiście ze względu na fundusze.

To co podałeś, jak najbardziej mi się podoba, ale tak jak napisalem budżet jest ograniczony

(januszek) #4

Dlaczego ta płyta? Bo ma najnowszy chipset do platformy 1151, to seria TUF (The Ultimate Force) czyli użyto wyższej klasy komponentów elektronicznych, producent udziela 5 lat gwarancji. Moim zdaniem to płyta, która może być kręgosłupem komputera przez najbliższe 10 lat - przy założeniu, że będziesz robił upgrade procesora, dodawał ram, zmieniał grafikę i ssd na szybsze - w tym okresie.

(kacperor) #5

Wszystko ładnie pięknie, masz rację ale jednak jakby zejść półkę cenową niżej, to co myślisz o czymś takim: B150A GAMING PRO cena ~330zł / 3 lata gwarancji

(januszek) #6

Jak napisałem: nie wytaniłbym na płycie głównej :slight_smile: Gdybym już musiał to szukałbym jakiejś używanej, żeby nie wydać więcej niż 150 zł :slight_smile:

Swoją drogą do 30 września trwa akcja cashback Asusa. Ta płyta, którą poleciłem chyba jest na liście (update: najwyraźniej trzeba kupić i płytę główną i kartę graficzną). Sprawdź sam:
https://www.asus-promotion.com/mb_vga/pl-pl/

(kacperor) #7

Faktycznie promocja całkiem kusząca, zawsze te 2 stówki do przodu.

Powiem szczerze, że rozważę też opcję z używką bo na dany moment po prostu nie jestem w stanie wyrzucić tyle kasy, a wiem że przypływ gotówki za jakiś czas będzie, także może wtedy pomyślę o jakiejś naprawdę mocnej płycie.

Powiedz mi jeszcze, procesor pod to wszystko. Wybrałem tak na szybko G4560/G4600, co o nich myślisz i sam co byś włożył

(januszek) #8

Brałbym najtańszego Pentium, z myślą, że i tak go wymienię na coś lepszego :slight_smile:

(kacperor) #9

Jednak w tym czasie chciałbym coś tam sobie popykać, różnica w wydajności na papierze jest, jednak jak jest naprawdę ? Procesor i tak brałbym używany na pewno. Jak Ci się wydaje stosunek G4400 do G4600 w grach ?

(januszek) #10

Przypuszczam, że w obu przypadkach wąskim gardłem będzie GTS 450 a nie CPU :slight_smile:

(maker3) #11

Nie kupuj tego Pentiuma! Tylko G4560, Morele podniosły ceny, ale na pewno ktoś jeszcze go ma w normalnej cenie.
Wolałbym szukać używki G4560, niż kupować G4400. Ten procesor ma dwa razy mniej wątków.

Poza tym możesz zaoszczędzić na płycie głównej.
Podobno Asrocki H110 rev.3 wychodziły już fabrycznie z BIOSem pod Kaby Lake, zawsze byłbyś 50zł do przodu względem B250. Ale to tylko zasłyszana opinia, musisz dopytać sprzedawców czy dadzą ci gwarancje na to.

(kacperor) #12

Jasne, wiem że grafika tutaj kuleje, ale to jest coś co mogę wymienić w każdej chwili bez zastanowienia.

A różnica między G4560 a G4600 ? cenowo niewielka, parametrami niby ciut lepszy

(januszek) #13

G4560 jest 80% droższy i 20-30% szybszy w niektórych zastosowaniach (na wydajność gier z GTS 450 to się nie przełoży bo nie będziesz miał 20% więcej klatek). Moim zdaniem te 150 zł warto dołożyć do lepszej płyty bo płyta to jest coś czego zwykle się nie upgraduje. Z moich doświadczeń wynika, że płyta i monitor to są dwa najdłużej funkcjonujące elementy komputera bo wszystko inne, czasem kilka razy, wymieniałem.

(kacperor) #14

Ok, wybór padł na używkę g4560 (można dorwać za 260) z gwarancja i wszystkim. Co do płyty po prostu postaram się wyhaczyc coś w dobrej cenie. Zostaje pamięć :slight_smile: No to wracamy do tematu, myśle o jedej kości 8gb, ewentualnie jak płyta będzie miała 4 sloty to 2x4 (o ile taka konfiguracja jest tańsza) co polecacie panowie ?

(januszek) #15

Musisz sprawdzić czy płyta jaką wybierzesz poprawnie obsługuje jeden moduł pamięci. Zdarza się, że nie :slight_smile:

(maker3) #16

Płyta, która działa tylko z dwoma kościami? Chyba wadliwa.

Przede wszystkim róźnią się zintegrowaną grafiką.
G4560 - nadaje się do internetu i wideo
G4600 - po ograniczeniu detali spokojnie można pograć na integrze w LOLa, CSGO itp.
Nawet w minimalnych wymaganiach Forzy 7 dla 720p znajduje się ta integra.

(kacperor) #17

Czyli przy zewnętrznej grafice G4600 nie ma jakiegoś większego uzasadnienia.

Teraz chciałbym prosić o propozycję pamięci. Co według Was jest najbardziej opłacalne w stosunku cena/jakość na ten moment :slight_smile: konfiguracja obojętna czy to 2x4 czy 1x8

edit

co myślicie o płycie MSI H270M BAZOOKA - mam możliwość dorwania takiej za 240zł

(kacperor) #18

Do tego jaka karta graficzna teraz jest stosunkowo dobra cenowo/wydajnościowo ?

(januszek) #19

Zależy w jak bardzo wymagające gry i w jakiej rozdzielczości planujesz grać :slight_smile:

(kacperor) #20

hmm, w szczególności nastawiam się na grę Battalion1944

wymagania: http://www.game-debate.com/games/index.php?g_id=23683&game=Battalion%201944

ale wiadomo, może coś innego się napatoczyć. tak +/- patrzyłem na gtx1060

Powiedz jeszcze co myślisz o tej płycie MSI H270M BAZOOKA