Podział łącza przez kabel/wlan

(Piorun Masakra) #1

Witam

Mam internet neostrada 2Mb, i chciałbym go trochę rozdzielić pomiędzy osobami, które korzystają z internetu w tym czasie co ja. Router stoi u mnie w pokoju, jest to ASUS WL-AM604g . Przez kabel ze stacjonarnym się łączę, i sąsiadka również przez kabel. Dochodzi jeszcze laptop, który łączy się poprzez WLAN :confused: ! Czy mógłbym jakoś rozdzielić ten internet, bym ja mial 1,5Mb, a laptop łączący się poprzez WLAN 256kb, i sąsiadka 256kb ? Gram sobie nie raz, i straszne lagi są, bo inne osoby korzystają z neta :confused: Można tak zrobić ? Już niedługo myślę, że będę mieć net 6mb :wink:

PS. Mieszkam około 8 km od miasta, na wsi. Czy doszedłby do mnie internet 10 lub 20Mb ?

Blinkus , proszę zapoznaj się z tą stroną oraz tym tematem, a następnie popraw tytuł tematu, używając przycisku ac7a4cd89050aa6e.gif

(Adamsubzero) #3

Wszystko zależy od łącza, z racji że to TPSA do wątpię nawet w 6MB :>

(Filolupus) #4

Na początek porozglądaj się w opcjach QoS (jeśli są).

(Piorun Masakra) #5

A jak do tego dojść ?;x

(Filolupus) #6

Poklikaj po opcjach routera. Zwykle jest to gdzieś w częściach nazywanych Advanced\Zaawansowane.

(Piorun Masakra) #7

W Advanced Setup mam tylko takie opcje :

WAN, LAN, NAT, Security, Routing, DNS, Port Mapping.

Jakieś wskazówki ?

(Filolupus) #8

W sumie jedna: przeklikaj przez wszystkie zakładki/działy.

Jak nie natrafisz na coś takiego, to znaczy, że albo jest pod inna nazwą gdzieś ukryte, albo trzeba będzie się zainteresować innymi rozwiązaniami (typu komputer zarządzający ruchem z zainstalowanym np. pfSense, Monowall).

(Piorun Masakra) #9

filo11 , no niestety nic takiego nie znalazłem :confused:

Może to inne rozwiązanie ? Ja mógłbym, a raczej musiałbym zarządzać siecią :wink:

PS. Dziś jeszcze doszedł połączenie przez kabel do babci, po 2 stronie drogi. Tam jest mały router, który odbiera od mojego sygnał, i może śmigać WLAN na tamtym routerze.

Chciałbym wszystkim łączę podzielić, mógłbyś pomóc, podać gg ?

(Filolupus) #10

To może na początek przeczytaj to: http://www.dobreprogramy.pl/roobal/mnwa ... 20156.html

Idea jest taka, że internet wchodzi na taką maszynę z (pfSense, monowall), a ona przekazuje dalej na switch + access-point (czyli, w tym wypadku odpowiednio skonfigurowany router). Taki system po skonfigurowaniu (w tym ustawieniu reguł QoS) już sam zarządza ruchem.

Porównaj też tutaj: router-wrt54g-zwiechy-spora-siec-t430535.html#p2736117 (stąd mam link :wink: )

(roobal) #11

Jeśli chcesz mieć możliwość podziału łącza, to musisz zainwestować w inny router, posiadający tę możliwość, jednak routery takie nie należą do najtańszych ale za to wyjdzie Cię taniej niż postawienia routera na komputerze PC. PC będzie miał większe zużycie prądu, a w droższy router inwestujesz raz ale za to masz mniejsze zużycie prądu, dlatego musisz rozważyć, co bardziej Ci się opłaci, będzie bardziej ekonomiczne.

Należy też dodać, że m0n0wall niekoniecznie musi obsługiwać twój modem adsl i może być problem ze sterownikami do niego i tu m0n0wall/pfSense mogą się nie sprawdzić, prędzej coś opartego na Linuksie, np. Vyatta ale tu też może być problem ze sterownikami do modemu albo zabawa z ich instalacją. Moim zdaniem, lepiej zainwestować w twoim przypadku w bardziej rozbudowany router.

Tak swoją drogą, udostępniasz łącze sąsiadce, a dzielenie łącza poza własne gospodarstwo domowe jest niezgodne z regulaminem. Ponadto niektórzy operatorzy zastrzegają sobie maksymalną ilość podłączanych komputerów w stosunku do szybkości łącza, np. 4 komputery przy 2Mb/s, 8 przy 4Mb/s itd.

Pozdrawiam!

(Piorun Masakra) #12

Jakiś tam nowy router się przywłaszczył do mojego domku ..

Mianowicie : Dynamode R-ADSL-C4WG2.

Jak myślisz, sprawdzi się?

(roobal) #13

QoS niby ma ale najlepiej by było, gdybyś dał zrzut ekranu z ustawień QoS.

Pozdrawiam!

(Piorun Masakra) #14

Router będę konfigurować wieczorem, więc dam wieczorem zrzut.

(Filolupus) #15

Tak trochę wracając, to tam gdzie działam jest pfSense podpięty do Neostrady, ale nie przez modem neostradowy (które to rzeczywiście są ciężkie jeśli chodzi o nie-Windowsy), a przez prosty routerek adsl w trybie bridge. Chwilę zajęło, bo musiałem się upewnić na miejscu (stoi i działa, więc się rzadko zagląda).