Pokazuje mi tylko 1 rdzeń procesora

Witam

Mam problem z procesorem dwurdzeniowym. Od dłuższego czasu pokazuje mi tylko jeden rdzeń.

Zamieszczam screena jak to wygląda:

procesor.th.png

W menadżerze zadań też mam wykres tylko dla jednego rdzenia. Jednak już w menadżerze urządzeń widnieją 2 rdzenie i komputer jest wieloprocesorowy.

Nic z tego nie rozumiem, proszę o jakąś rade co z tym zrobić bo komputer trochę przymula na tym jednym rdzeniu.

Pozdrawiam!

Może jeden rdzeń jest wyłączony? Sprawdź w BIOsie.

a mógłbyś opisać jak to zrobić. Bo za bardzo się nie orientuje w sprawach biosowych ;/

Przeczytaj najpierw ten post:

procesor-dwurdzeniowy-t332530.html

start>uruchom> msconfig>boot ini>zaawansowane > numproc “1” - tak mam ustawione ale nie da się tego zmienić na wartość “2”

Dodam że zmieniałem już “NUMBER_OF_PROCESSORS” na “2” ale po restarcie komputera wracało na “1”

W BIOSIE Limit CPUID mam na Discable

mój wykres w menadżerze zadań jest pojedynczy…

co jest?

Przecież masz jeden procesor tylko dwurdzeniowy,i wszystko jest w porządku. To system decyduje kiedy użyć obu rdzeni.

Ważne jest też czy uruchomione programy są zdolne do współpracy z procesorem dwurdzeniowym co przeważnie jest w instrukcji

programów,gier , napisane.

niestety nie jest w porządku ponieważ system pokazuje mi tylko jeden rdzeń i mam jeden wykres w menadżerze zadań. Komputer muli jak ■■■■■■■ a wydajność procesora prawie cały czas 100%

A może masz windowsa z licencją tylko na jeden procesor/rdzeń?

Na nalepkach licencyjnych zwykle widziałem napis “1-2 processors” lub “processor free” ale możliwe że są i licencje tylko na 1 procesor/rdzeń (dla windowsa dwa procki jednordzeniowe i jeden procek dwurdzeniowy to jedno i to samo, a przynajmniej dla win xp)…

czy nikt nie jest mi w stanie pomóc? :frowning:

Sprawdź co masz napisane na nalepce licencyjnej bo jeśli to jest licencja na 1 procesor to bez zmiany licencji nic się z tym nie da zrobić a jeśli nie ma takich ograniczeń to będzie trzeba szukać przyczyny w czym innym, np. w wadliwym procku.

Czytam,czytam i nie znalazłem w postach nazwy procesora.Jaki masz procesor ?

przecież na zdjęciu jest napisane

E6300

Jest na screenie z everesta w pierwszym poście: Intel Core 2 Duo E6300

Screenów się nie ogląda :stuck_out_tongue:

Windows XP Home jak i Professional obsługuje do 32 rdzeni, tyle, że Home obsługuje max 1 procesor, a Professional max 2 procesory.

Licencje są na procesory ,a nie na rdzenie,także rdzeni nie da się wyłączyć w biosie w porównaniu do HT ,sprawdzałeś jakimś benchmarkiem ,jak np: wbudowanym w HWINFO 32 www.hwinfo.com/ ,czy jest róźnica między benchmarkiem z użyciem jednego rdzenia a użyciem wielu.

Windowsa na bank mam dobrego bo działało wszystko tylko od pewnego czasu się zrypało…

za bardzo nie wiem jak to mam zrobić…?

ale powiedzcie mi jak mam zrobić żeby w menadżerze zadań mieć 2 wykresy dla dwóch rdzeni?

bo tu tkwi problem

pobierz ten program HWINFO 32,odpal go i tam będzie duża ikona benchmark,kliknij to i tam przy nazwie twego cpu ,będą dwa punkty do wyboru,single-threat i multi-threat,zaznacz najpierw single-threat i kliknij start i tam będziesz miał wynik,zapamiętaj go a później tak samo z multi-threat,jeśli wyniki będą takie same to źle ,jeśli różne to proc jest w porządku tylko coś się w systemie pokręciło.

no to mamy problem… zrobiłem tak jak mówiłeś i wyniki niestety są takie same :frowning:

w czym może tkwić problem? Procesor płyta główna?

Nie spotkałem się jeszcze z takim przypadkiem ale bardziej prawdopodobna wydaje mi się usterka procesora (może jakaś nóżka jest zgięta).

Najlepiej by było przełożyć tego procka do innej płyty (i przy okazji obejrzeć jego nóżki) a do tej wstawić innego dwurdzeniowego i sprawdzić co pokaże hwinfo.