Pokazuje mi tylko 1 rdzeń procesora

(Sebasss93) #1

Witam

Mam problem z procesorem dwurdzeniowym. Od dłuższego czasu pokazuje mi tylko jeden rdzeń.

Zamieszczam screena jak to wygląda:

procesor.th.png

W menadżerze zadań też mam wykres tylko dla jednego rdzenia. Jednak już w menadżerze urządzeń widnieją 2 rdzenie i komputer jest wieloprocesorowy.

Nic z tego nie rozumiem, proszę o jakąś rade co z tym zrobić bo komputer trochę przymula na tym jednym rdzeniu.

Pozdrawiam!

(mjetek) #2

Może jeden rdzeń jest wyłączony? Sprawdź w BIOsie.

(Sebasss93) #3

a mógłbyś opisać jak to zrobić. Bo za bardzo się nie orientuje w sprawach biosowych ;/

(errata72) #4

Przeczytaj najpierw ten post:

procesor-dwurdzeniowy-t332530.html

(Sebasss93) #5

start>uruchom> msconfig>boot ini>zaawansowane > numproc "1" - tak mam ustawione ale nie da się tego zmienić na wartość "2"

Dodam że zmieniałem już "NUMBER_OF_PROCESSORS" na "2" ale po restarcie komputera wracało na "1"

W BIOSIE Limit CPUID mam na Discable

mój wykres w menadżerze zadań jest pojedynczy...

co jest?

(errata72) #6

Przecież masz jeden procesor tylko dwurdzeniowy,i wszystko jest w porządku. To system decyduje kiedy użyć obu rdzeni.

Ważne jest też czy uruchomione programy są zdolne do współpracy z procesorem dwurdzeniowym co przeważnie jest w instrukcji

programów,gier , napisane.

(Sebasss93) #7

niestety nie jest w porządku ponieważ system pokazuje mi tylko jeden rdzeń i mam jeden wykres w menadżerze zadań. Komputer muli jak cholera a wydajność procesora prawie cały czas 100%

(scripter1) #8

A może masz windowsa z licencją tylko na jeden procesor/rdzeń?

Na nalepkach licencyjnych zwykle widziałem napis "1-2 processors" lub "processor free" ale możliwe że są i licencje tylko na 1 procesor/rdzeń (dla windowsa dwa procki jednordzeniowe i jeden procek dwurdzeniowy to jedno i to samo, a przynajmniej dla win xp)...

(Sebasss93) #9

czy nikt nie jest mi w stanie pomóc? :frowning:

(scripter1) #10

Sprawdź co masz napisane na nalepce licencyjnej bo jeśli to jest licencja na 1 procesor to bez zmiany licencji nic się z tym nie da zrobić a jeśli nie ma takich ograniczeń to będzie trzeba szukać przyczyny w czym innym, np. w wadliwym procku.

(Gural7) #11

Czytam,czytam i nie znalazłem w postach nazwy procesora.Jaki masz procesor ?

(Okar19) #12

przecież na zdjęciu jest napisane

E6300

(scripter1) #13

Jest na screenie z everesta w pierwszym poście: Intel Core 2 Duo E6300

(Emilmlo) #14

Screenów się nie ogląda :stuck_out_tongue:

Windows XP Home jak i Professional obsługuje do 32 rdzeni, tyle, że Home obsługuje max 1 procesor, a Professional max 2 procesory.

(Gural7) #15

Licencje są na procesory ,a nie na rdzenie,także rdzeni nie da się wyłączyć w biosie w porównaniu do HT ,sprawdzałeś jakimś benchmarkiem ,jak np: wbudowanym w HWINFO 32 www.hwinfo.com/ ,czy jest róźnica między benchmarkiem z użyciem jednego rdzenia a użyciem wielu.

(Sebasss93) #16

Windowsa na bank mam dobrego bo działało wszystko tylko od pewnego czasu się zrypało...

za bardzo nie wiem jak to mam zrobić...?

ale powiedzcie mi jak mam zrobić żeby w menadżerze zadań mieć 2 wykresy dla dwóch rdzeni?

bo tu tkwi problem

(Gural7) #17

pobierz ten program HWINFO 32,odpal go i tam będzie duża ikona benchmark,kliknij to i tam przy nazwie twego cpu ,będą dwa punkty do wyboru,single-threat i multi-threat,zaznacz najpierw single-threat i kliknij start i tam będziesz miał wynik,zapamiętaj go a później tak samo z multi-threat,jeśli wyniki będą takie same to źle ,jeśli różne to proc jest w porządku tylko coś się w systemie pokręciło.

(Sebasss93) #18

no to mamy problem... zrobiłem tak jak mówiłeś i wyniki niestety są takie same :frowning:

w czym może tkwić problem? Procesor płyta główna?

(scripter1) #19

Nie spotkałem się jeszcze z takim przypadkiem ale bardziej prawdopodobna wydaje mi się usterka procesora (może jakaś nóżka jest zgięta).

Najlepiej by było przełożyć tego procka do innej płyty (i przy okazji obejrzeć jego nóżki) a do tej wstawić innego dwurdzeniowego i sprawdzić co pokaże hwinfo.