Połączenie 2 routerów - Cerberus P 6311-072 i TP-L TL-WR543G

Witam !

Posiadam 2 routery, mianowicie Pentagram Cerberus P 6311-072 oraz router wifi TP-LINK TL-WR543G. Chciałbym, żeby ze sobą współpracowały, lecz niestety nie wiem jak to zrobić. Wiem, że jest to możliwe, gdyż wcześniej działały. Z niewiedzy zrestartowałem router TP-LINK, przez co teraz internet mam na tylko kablu i jestem pozbawiony wi-fi.

Uprzedzam, że jestem zielony w tym temacie. Trzeba mi wytłumaczyć łopatologicznie, krok po kroku co mam zrobić by z powrotem cieszyć się wi-fi.

Pozdrawiam.

Hej,

Generalnie nie jest to trudne - łączysz urządzenia kablem sieciowym i logujesz się do panelu zarządzania TP-Linka. Wybierasz w menu pozycję Quick Setup i kolejno wybierasz:

:arrow: Operation Mode - AP Router,

:arrow: WAN Conenction Type - Dynamic IP,

:arrow: Wireless - kolejno: Enabled, nazwa sieci (tutaj możesz wpisać dowolnie), Poland, Auto, 802.11 b/g,

:arrow: Finish.

Po zapisaniu zmian, uruchamiasz urządzenie ponownie i powinno działać. :slight_smile: Wszystko to znajdziesz w instrukcji w podrozdziale 3.2.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Zrobiłem dokładnie tak jak napisałeś. Po ponownym uruchomieniu urządzenia przez moment pokazał się dostęp do internetu, po chwili jednak pojawia się żółty trójkącik i komunikat brak dostępu do internetu.

Dodane 21.11.2013 (Cz) 14:11

Udało się. Oprócz szybkiej konfiguracji wystarczyło zmienić adres IP TP-LINKa. Dzięki za pomoc :smiley:

Hej,

Zaloguj się na TP-Linka i pokaż, jak wygląda okno status.

Pozdrawiam,

Dimatheus

pewnie obudwa routery od strony LAN maja adres z sieci 192.168.1.0/24 i stad nie działa bo łaczysz jeden port switcha z portem WAN TP-Linka

Masz dwie mozliwosci połaczenia kabelkiem ze switcha pentagrama do portu WAN TP-Linka wtedy to zmieniasz IP w zakładce network LAN na np 192.168.2.1 255.255.255.0, lub łaczysz sobie routerki portami LAN i wyłaczasz DHCP w jednym z nich

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/c5d81ad73615e55d.html trochę kiepska jakość ale cóż.

WAN jest LAN jest, widze jakas neostrada to co jeszcze nie działa?

Jak nie to jak dopiszesz sobie w kompie adresy serwerów DNS chocby te co mmasz WAN TP-Linky bo to wyglada na DNSy TPsy powiono działać.

Hej,

Według screenu wszystko jest OK. Masz co prawda dwie osobne sieci lokalne, więc w przypadku urządzeń, które mogą być połączone tylko po kablu, łączymy je bezpośrednio do TP-Linka. Jeśli zaś zajdzie konieczność dodatkowego połączenia kablowego z Pentagramem, to tak jak pisał dyrma - łączymy urządzenia portami LAN, a w TP-Linku wyłączamy DHCP.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Jak pisałem wcześniej dzięki pierwszym wskazówkom Dimatheusa internet działa :wink: pojawił się kolejny problem, mianowicie na kablu z routera Cerberus mam łącze szybkości 7 mb/s.Kiedy podłącze ten kabel do TP-LINKa, na wifi mam jedynie 1mb/s, a wieczorami nawet 0,5 mb/s nie ma. Da się zrobić tak, by na wifi było tak samo jak na kablu 7 mb/s?

Pozdrawiam.

Hej,

:arrow: Czy przy połączeniu kablowym z TP-Linkeim prędkości też spadają?

:arrow: Problem dotyczy wszystkich komputerów połączonych po WiFi do TP-Link’a?

Pozdrawiam,

Dimatheus

Na kablu z TP-LINKa jest troszeczkę lepiej, ale niewiele. Tak, problem dotyczy wszystkich komputerów podłączonych do wifi.

Hej,

A w przybliżeniu jakie są to wielkości? Jak sprawdzasz prędkość - tzn. na jakiej stronie?

:arrow: Spróbuj wymienić kabelek, którym łączysz oba urządzenia.

:arrow: Jakiego szyfrowania używasz w sieci WiFi?

Pozdrawiam,

Dimatheus

Jest to różnica około 0,5 mb/s, robię test na stronie http://www.speedtest.pl.

ale skoro na kablu z Cerberusa bezpośrednio do kompa mam 7 mb/s, wtykam do do TP-Linka i jest tylko 1 w porywach 2 mb/s, to z kablem chyba jest wszystko ok, tak na chłopski rozum.

Z tym szyfrowaniem to musisz mi napisać gdzie to sprawdzić, bo niestety nie wiem o co chodzi.

Dodam tylko, że nie pomogła aktualizacja firemwaru TP-Linka.

Hej,

:arrow: Ale używasz dokładnie tego samego kabla do podłączenia do TP-Linka i do podłączenia komputera z Pentagramem?

:arrow: Próbowałeś wyłączyć firewalla w routerze TP-Linka?

W ustawieniach sieci WiFi (Wireless).

Najnowsza dostępna wersja?

Pozdrawiam,

Dimatheus

Tak, używałem dokładnie tego samego kabla.

Firewall był cały czas wyłączony, nie pomogło włączenie.

Okno z szyfrowaniem masz na screenie: http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e27d16389ddf3971.html

Tak, najnowsza wersja dostępna na stronie TP-LINKa, chyba, że gdzieś indziej znajdę nowszy.

Hej,

To raczej w drugą stronę - wyłączenie może przyśpieszyć, a włączenie wręcz przeciwnie - zwolnić pracę.

 

WEP to generalnie najsłabszy rodzaj zabezpieczenia - oprócz całkowitego jego braku. Spróbuj zmienić szyfrowanie na WPA/PSK. Jakieś rezultaty?

 

Lepiej firmware’u szukać na oficjalnych stronach. Kombinowanie z innymi wersjami może skutecznie unieruchomić sprzęt.

 

Pozdrawiam,

Dimatheus

Zmieniłem szyfrowanie na WPA-PSK/WPA2-PSK. Brak rezultatów.

Hej,

Spróbuj zatem nieco zmienionej konfiguracji, o której pisałem już kilka postów temu.

Pozdrawiam,

Dimatheus

po wyłączeniu DHCP nie mam dostępu ani do internetu, anie do strony konfiguracji routera.

Hej,

Ale czy oprócz wyłączenia DHCP w TP-Linku łączysz oba urządzenia portami LAN?

W TP-Linku zmieniałeś adres lokalny LAN urządzenia?

Pozdrawiam,

Dimatheus