Polecana obudowa PC

Ponieważ powoli staram się zdecydować na zakup jakiegoś nowego sprzętu i idę w kierunku PC pomyślałem, że dobrze byłoby w końcu upatrzyć sobie jakąś obudowę. Wstępną konfigurację jakąś już tam mam, ale przyglądając się obudowom ciężko coś wybrać.
Szukam czegoś praktycznego, najlepiej prostego z wyglądu jakoś tak do 500~600zł. Oczywiście bez zasilacza.

Do obudowy planuję włożyć:

  • płyta ATX,
  • chłodzenie be quiet! Dark Rock PRO 3 (wysokość ~16,3 cm),
  • GTX 1060/1070

Z wyglądu podobają mi się w sumie Fractal Design, ale nie szukam ładnej obudowy tylko praktycznej. Jak nie będzie przesadnie cudaczna to jestem w stanie strawić chyba wszystko.

Obudowa musi mieć:

  • filtry przeciw kurzowe - niestety jakiś czas komputer będzie stał w sypialni i pomimo że każdy komputer regularnie czyszczę to jednak chcę syf w środku zminimalizować
  • montaż dodatkowych wentylatorów - filtry jednak ograniczą cyrkulację, fajnie jak będą w komplecie

Mile widziane by miała:

  • jakieś wyciszenie - nie wymagam by komputer był zupełnie bezgłośny, ale nie chcę mieć lotniska przy biurku (chodzi o zdrowy rozsądek, generalnie nie jestem jakoś wyczulony na hałas czy szum wentylatorów komputera)
  • możliwość montażu napędu - mam nadzieję, że to nadal standard, choć rozważam coś na USB
  • jakieś maty antywibracyjne - brzęczenie i wibracje szybciej mnie zirytują niż szum wentylatorów

Na plus na pewno będzie też:

  • aranżacja okablowania
  • miejsce na dyski 2,5 cala

Nie wiem czy jest coś na co jeszcze warto zwrócić uwagę.
Oczywiście nie oczekuję zasilacza w zestawie.

Jeśli chodzi o cenę to nie chciałbym wydać więcej niż 500-600zł, ale wiadomo im mniej tym lepiej - wszystko zależy od tego co jest zawarte w cenie.

Po prostu szukam taniej, jakoś wyglądającej obudowy z filtrami kurzu z dobrym obiegiem powietrza tak by się w środku sprzęt nie gotował.

Jak do tej pory patrzyłem na obudowy:

  • Fractal Design - jak wspomniałem z wyglądu podobają mi się, ale wydają mi się ubogie względem konkurencji, trochę tak jakby tylko były ładne i za to głównie się płaciło
  • Cooler Master Master MasterCase Pro 6 - trochę za droga
  • be quiet! SILENT BASE 800 - niby ok, jedynie nie zachwyca mnie z wyglądu

Może ktoś mógłby zaproponować coś fajnego, może nawet w niższych pieniądzach?

Na okno nie mam parcia, jak będzie to fajnie, ale jak mam dopłacać 100 zł czy więcej to nie widzę sensu.

ECLIPSE P400S TEMPERED GLASS. Niestety brak miejsca na dvd

1 polubienie

Obstawał bym jednak przy FD R4. Napisz czego jej brakuje. Filtry, ultra cicha, 2x140mm.

1 polubienie

Będziesz zachwycony - https://www.techpowerup.com/reviews/Bitfenix/Ghost/
Posiadam taką od kilku lat i jest to moja najlepiej zinwetowana kasa w sprzęt komputerowy.
Gorąco polecam, spełni wszystkie Twoje wymagania! W/g ceneo rzut na taśmę masz tylko tu -
https://pcforce.pl/pl/p/BitFenix-Ghost-USB-3.0-wyciszona-czarna/150022

1 polubienie

Dzięki wszystkim za odpowiedzi, naprawdę fajne propozycje sam bym na niektóre chyba nie wpadł.

@oggi21 - naprawdę fajna obudowa i to w fajnej cenie (mógłbym zaoszczędzić kilka stówek :wink: ), jedyny minus to wysokość układu chłodzenia. Wyczytałem że maks to 16 cm, planuję włożyć Dark Rock PRO 3 które ma 16,3 cm, więc nawet jeśli wejdzie to nie zostanie nic miejsca :confused:

@dark_jedi - świetna propozycja zerknąłem w sumie zastanawiam się bardzo poważnie nad Fractal Design R5 Blackout Edition a Define R4 Black Pearl. Na tą chwilę raczej R5 BE wydaje mi się lepsza. Jest szersza no i więcej wiatraków można ewentualnie dołożyć - teoretycznie powinna być lepiej wentylowana.

@anon2166525 - dzięki, również fajna propozycja, niestety jakoś marketingowo mnie nie przekonuje, a cena praktycznie identyczna jak FD R5.

Tak się jeszcze zastanawiam, bo miałem o to spytać tylko wyleciało mi z głowy. Jakie zastosowanie ma “tunel wentylacyjny”. Domyślam się że jest on na spodzie obudowy pod zasilaczem i chyba zasysa on powietrze od spodu, ale jak to jest faktycznie i jakie ma przełożenie na praktykę bo jak się nie mylę FD R5 BE nie posiada takowego, a często napotykam taką “funkcjonalność” w opisach.
No i może ktoś z własnego doświadczenia powiedzieć coś o FD R5 jak wygląda kwestia wentylacji. Obudowa wydaje się zamknięta i wyciszona, dla mnie ważniejsza jest jednak wentylacja, cisza i estetyka są na dalszym miejscu.

Nie napisałeś nic o sprzęcie, który będzie tam pracował. GTX 1070, ewentualnie lepsze chłodzenie CPU i wystarczy jeden wiatrak wyciągający z tyłu 140mm. W mojej obudowie i półpasywnym zasilaczu, półpasywnym GTXsie i dużym chłodzeniu na CPU nie słychać praktycznie niczego. Dioda główna jest ustawiona na pracę dysku HHD LED a nie na POWER LED, dlatego to czy pracuje komputer widzę po czerwonej diodzie, która odpija się z pleców obudowy od ściany :wink:
Podczas grania - dokładnie to samo, nic nie słychać, dlatego nie przykładał bym takiej wagi do wentylacji FD. Po prostu jest w każdej konfiguracji.

Nie pisałem nic o konfiguracji bo dopiero konfiguruję PC’ta. Jedno jest jednak pewne, nie idę w stronę chłodzenia pół pasywnego. Wstępnie taka końcowa konfiguracja to:

  • i7-6700K + BQ Dark Rock PRO 3
  • Asus STRIX Z270F GAMING
  • RAM G.Skill Ripjaws V DDR4, 4x8GB, 3200MHz, CL14
  • Zasilacz SeaSonic PRIME 650W

Karta graficzna zupełnie nie wybrana bo to temat na za 4-5 miesięcy. Już pisałem w którymś wątku że niestety, ale muszę składać PC’ta “na raty”.

Wybór padł na Fractal Design Define R5 Titanium z oknem. Obudowa zaskoczyła mnie bardzo pozytywnie. W ogóle byłem w szoku, że obudowa komputera może mieć tak rozbudowaną instrukcję użytkowania która co o dziwo bardzo się przydaje. W zestawie jest tyle części, że w pierwszej chwili zwątpiłem czy w ogóle złoże tego kompa :stuck_out_tongue: . Śrubek i innych potrzebnych akcesoriów nie brakuje, wydaje mi się, że śrubki są nawet z zapasem.
Fajnym bajerem są śrubki które nie odkręcają się całkowicie od jakiegoś elementu lecz zostają przy nim na stałe przez co ciężko je zgubić.
Obudowa naprawdę fajnie wyciszona, filtry przeciw kurzowe ciężko stwierdzić bo są dość grubej ziarnistości więc pewnie będą zatrzymywały tylko większy kurz. Jednak czas pokarze, być może będzie to wystarczające.
Dołączone wentylatory są dość ciche, choć cooler cpu (be quite! Dark Rock 3) jest cichszy niż te z obudowy, jedyny szum jaki się wydobywa (bez obciążenia i GPU) to właśnie przez te wiatraczki. Fajnie jest też zorganizowana możliwość podpięcia wiatraków pod kontroler na panelu obudowy, w tedy zasilanie wiatraków obudowy odbywa się przez kabel molex (o ile mnie pamięć nie myli), jednak ja podłączyłem je pod płytę główną i obroty dostosowują się automatycznie do potrzeb. Niemniej jest to plus.

Wielki minus tej obudowy to przedni panel audio, powiedziałbym, że nawet lekka tragedia. Ciężko jest podpiąć kabel jack bo wręcz wtyczka jest wypychana, dodatkowo po podłączeniu się przez niego słychać dość głośne szumy, a przy ewentualnym ruszeniu wtyczki trzaski. Przyznam, że tego się nie spodziewałem. Natomiast porty USB 3.0 dają sobie świetnie radę - właściwie to przy ich użyciu instalowałem system z pendrive więc nie było jakiś kłopotów z ich wykrywaniem.