"Składak" do oceny i weryfikacji

Od jakieś czasu próbuję skompletować PC, podpytuję o poszczególne podzespoły w tematach na forum i mam już prawie ostateczną konfigurację. Chciałbym, aby ktoś jeszcze przed zakupem zerknął na to okiem czy nie popełniłem jakiejś gafy. Czy wszystko do siebie pasuje, ma sens. Miło byłoby gdyby ktoś jeszcze zerkną czy na czymś można jeszcze przyoszczędzić - ale nie kosztem jakości czy wygody.

Konfiguracja

Uwagi do wybranych podzespołów

  • Chłodzenie CPU - zastanawiam się czy zmieści się z wybranymi kośćmi pamięci, z tego co szukałem na necie tak, ale nie wiem czy jest sens je zasłaniać. W wątku Jaki cooler dla I7-6700K zaproponowano mi SPC Fortis, w sumie brałbym, ale jest nawet większy niż DR 3 no i jakość nie ta sama - krótsza deklarowana żywotność, głośniejszy.
  • Procesor - dlaczego ten czytaj FAQ niżej, kupię go w innym sklepie za 1330zł, zastanawiam się też czy nie kupić używanego w cenie około 900 - 950 zł, tylko wydaje mi się, że to może być oszczędność nie warta ryzyka
  • Obudowa - z kilku propozycji w tym wątki Polecana obudowa PC wydaje mi się najlepsza, jak wyżej kupię w innym sklepie za 419zł, ale jestem otwarty na sugestie
  • RAM - przymierzałem się do dużo tańszych HyperX Fury 2133MHz CL14 w cenie ~1400zł. Niestety przez kilka miesięcy będę zmuszony używać zintegrowanej grafiki, a w testach APU ogromne znaczenie mają taktowania pamięci. Dlatego początkowo przymierzałem się do kupna G.Skill Ripjaws V 3200MHz CL14 w cenie około 1800zł, ale ich cena podskoczyła do 1930zł i wydaje mi się, że nie warto dokładać 300zł do mniejszego CL i obecnie wybrałem G.Skill Ripjaws V 32000MHz ale CL 15 w cenie 1625zł
  • Monitor - szukam czegoś na czym dobrze będzie się pracowało zarówno z grafiką jak i kodem, ale chcę też mieć na czym pograć. Obawiam się trochę, że o ile IPS będzie rewelacyjny do grafiki jak i kodowania, ale w grach może polec :confused: . Z drugiej jednak strony do tej pory grałem na laptopie i jakoś jakość jego matrycy mi nie przeszkadzała, nie była to matryca IPS, ale i tak raczej w laptopach te matryce nie są rewelacyjne. Dlatego trochę liczę na to że jednak ten monitor będzie lepszy niż matryca w moim byłym laptopie. Tutaj w szczególności liczę na jakąś podpowiedź
  • Płyta główna - początkowo chciałem wziąć coś droższego (Płyta główna pod 1151), ale uświadomiono mnie, że nie warto i polecono ten model. Jakiś specjalnych wymagań nie mam, ale chcę by płyta była naprawdę dobrej jakości i pożyła trochę czasu ze mną
  • Zasilacz - polecił mi go tutaj jeden z użytkowników (Jaki zasilacz do komputera - polecane i odradzane marki 2017), wydaje mi się, że dobrze mi doradził i jest to dobry wybór

Jeśli chodzi o dyski to mam SSD i HDD 2,5 cala - wyciągnięte z laptopa. W przyszłości będę chciał przesiąść się na dysk M2 no i HDD 3,5 cala.
Dodatkowo za jakieś 4-5 miesięcy dokupię jakiegoś GTX, ale to nie ma co na razie nawet wybierać. Być może w między czasie uda mi się wyhaczyć w dobrej cenie jakiegoś używanego GTX 960/970 na alledrogo, ale to czas pokarze.

FAQ

Ponieważ konfiguracja - zwłaszcza CPU, jest dość kontrowersyjna to zawsze w tematach w których pytałem o jakieś konkretne podzespoły padały te same pytania to tym razem postanowiłem się przygotować i myślę, że wyjaśnić motywy takiej decyzji.

Czemu nie weźmiesz i7/i5 8 generacji
i7-8700K - jest za drobie i kiepsko dostępne, poza tym wzrost wydajności względem 6700K na jednym rdzeniu niewielki, a w przypadku wielowątkowych zadań to jest tylko efekt więcej rdzeniuf

Czemu w takim razie nie weźmiesz i7-7700K
Podobnie jak wyżej niewielki wzrost wydajności, dodatkowo brak efektu więcej rdzeniuf.

Głupoty gadasz niewielki wzrost wydajności jest i zawsze to jest kilka/kilkanaście % więcej mocy
Dobra, zgadzam się. Lecz dla mnie nie warto rezygnować z możliwości wyboru wersji Windowsa dla tych %. Chcę mieć wybór.

Po co Ci wybór systemu, W10 jest OK
Może i bym spróbował z W10, gdyby nie to że mam oprogramowanie które jest nie jest kompatybilne z W10. Owszem z tego co w internetach piszą działa stabilnie na W10, ale to nie jest system dla mnie. Przesiadam się powoli na linuxa, ale na całkowitą przesiadkę jeszcze za wcześnie. Dlatego ważne jest dla mnie to bym mógł zainstalować W7.

Podsumowanie

Ważniejsze jest dla mnie móc wybrać jaki system zainstaluję na sprzęcie niż kilkanaście % wydajności zysku w przypadku 7700K (które i tak może być zmarnowane na wirtualizację w przypadku gdybym zainstalował linuxa). Natomiast na 8700K może i bym się skusił, ale jest słabo dostępne i dla mnie za drogie. W cenie 6700K mogę dostać jedynie i5 8 generacji, lecz są to znów bardzo porównywalne pod względem wydajności procesory, a dodatków i5 nie ma więcej rdzenuf czyli wolę móc zainstalować W7 niż się w to bawić.

Do czego ma być ten komputer?
Na liście morele nie widzę żadnego GPU dysku itp. rozumiem że to wszystko już masz?
Możesz przyoszczędzić na zasilaczu możesz dostać taką samą jakość.wydajność zasilacza za nawet 350zł.
Po co ci tak droga obudowa jest wiele fajnych bud za ok 300zł do wybory do koloru.

Rozumiem że kierujesz się lekko cena=jakość lecz to nie zawsze działa.

Pamięci masz w zaporowej cenie. Tutaj np. skompletujesz szybsze DDR4 3000MHz w zauważalnie niższej cenie http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=113_425&products_id=68182 Wtedy bierzesz kości w 4 modułach.

@anon49724421: Na wszystkie Twoje pytania masz odpowiedź w pierwszym poście. Jeśli chodzi o zasilacz i obudowę to co proponujesz w zamian w takim razie? Bo ja wiem, że da się znaleźć tańszy zasilacz 650W i tańszą obudowę tylko pytanie czy to będzie tak samo funkcjonalne i dobre? Na ten zasilacz jest jak dobrze pamiętam 10 lat gwarancji co mnie do niego przekonało, czy w cenie 350zł dostanę tak samo dobrą, a nie mającą tyle samo W konstrukcję z tak długą gwarancją?
Mam wrażenie że w ogóle nie przeczytałeś mojego postu, a już na pewno nie zerknąłeś w tematy do których dałem link, a tam jest dodatkowo jeszcze bardziej uzasadnione dlaczego wybrałem A, a nie B.

Przecież one są wolniejsze i do tego CL 16. Szybsze są jedynie od HyperX’ów, ale to już z dwojga złego wolałbym HyperX’y ze względu na lepszy CL który będzie miał większe znaczenie niż taktowanie w przypadku gdy już będę miał GPU.
Jak mam być szczery to się waham czy nie dołożyć tych 300zł do G.Skill Ripjaws V 32000MHz ale CL 14, a nie zaoszczędzić 200 i wziąć zauważalnie gorsze. Aż tak bardzo oszczędności nie szukam.

Jeszcze nad jedną rzeczą zastanawiałem się jeśli chodzi o konfigurację i miałem spytać, ale zapomniałem.

W obudowie zamontowane są dodatkowe wentylatory i można dołożyć kolejne, domyślam się bo nigdy nie miałem dodatkowych wiatraków w obudowie, że podpina się je na płycie głównej. Zastanawiam się czy ta płyta główna jest do tego celu odpowiednia.

Płyta jak można zauważyć w opisie sklepu ma 2 złącza dla wentylatorów obudowy i dwa przewidziane dla CPU. Są też inne m.in. dla oświetlenia RGB.
i7 6700K proponowałbym kupić używany. Procesor to mało awaryjny element komputera, a masz szanse zaoszczędzić kilka dobrych stów. Głównie mówie pod kątem nieopłacalności, patrząc po wydajności najnowszych i5 Inteli 8gen, które są dostępne jako nowe w cenie używki i7, a oferują konkurencyjną wydajność.
Co do wyboru pamięci, jeśli przeglądałeś testy to na pewno zauważyłeś, że największa różnica w wydajności pamięci RAM występuje gdy porównamy podstawowe DDR4 2133 z szybkimi 3000-3200MHz. Porównania 2666-2800MHz kontra 3000MHz nie dają zauważalnych różnic. Różnice na przykładzie gier nie przekraczają 1-2 fps. W przypadku programów jest podobnie. Nie ma najmniejszych szans, abyś zauważył różnicę CL14 vs Cl16. Na pewno nie będzie to warte kilka kolejnych stów. Stąd moja sugestia odnośnie zakupu tańszych pamięci, szczególnie że aktualnie te ceny na DDR4 są astronomiczne wręcz.

1 polubienie

Dzięki, w końcu doczekałem się jakiejś rzeczowej odpowiedzi z argumentami.
Kurcze szukam i szukam i nie mogę znaleźć testów wydajności poszczególnych taktowań pamięci RAM w przypadku iGPU. W sumie to chcę wziąć szybsze pamięci tylko i wyłącznie dlatego, że przez jakiś czas będę korzystał ze zintegrowanej grafiki.

Też wychodzę z założenia że CPU jest mało awaryjny, ale z drugiej strony nie chciałbym się naciąć tylko po to by zaoszczędzić 400 zł, bo więcej raczej nie da rady :confused: .

Tak wiem czytałem, ale wiesz jak jest, jak się czegoś nigdy jeszcze nie robiło to się nie wie jak to wygląda w praktyce. Rozumiem, że nie podłączę więcej niż 2 wentylatory przy tej płycie, czy jest możliwość podpięcia kilku wentylatorów pod jedno złącze na płycie?
Jak to się robi w praktyce, grupuje się jakoś wentylatory, albo podłącza pod jakiś dodatkowy kontroler? Bo w sumie obudowa pozwala na podłączenie nawet 8 wentylatorów, więc jakoś musi się dać to podłączyć. Bo chyba nie trzeba kupować płyty która ma aż 8 złączy na wentylatory obudowy?

EDIT:
Udało mi się znaleźć, niestety dla APU AMD i do tego test na DDR3, ale myślę, że w przypadku APU Intela i DDR4 zależność jest podobna.


Bo w przypadku GPU faktycznie nie warto dopłacać do wyższego taktowania bo różnica w wydajności jest minimalna.

EDIT 2:
Może faktycznie wezmę HyperX za 1430zł o taktowaniu 2133 MHz i CL 14. Tylko z drugiej strony to jest tylko 200zł oszczędności. Fakt, dołożę jeszcze 200 i mogę kupić klawiaturę mechaniczną, ale sam nie wiem.
Ogólnie w cenie około 1400zł wolałbym wziąć już chyba te HyperX bo są niższe i na pewno wejdą pod wiatrak coolera. Natomiast trochę się boję że będę miał problem zmieścić Ripjaws’y, a co dopiero Patrioty które są według internetu wyższe o 1mm. Z tego co czytałem to Ripjaws’y wchodzą na styk z zapasem 1mm więc to może być mission imposbile żeby to zmieścić wszystko.