Polityczne tematy na DP

Ano jest tak, że grono entuzjastów sobie poszło w inne miejsca, a zostało to coś co się w komentarzach przepycha i jak nie ma się do czego podrzeć to się nie udzielają. PurePC ma odwrotną sytuacje do Waszej. Clickbajtowe newsy maja małą popularność, a wszelkiego rodzaju testy czy informacje o nowych podzespołach czy sprzęcie komputerowym mają masę komentarzy i widowni.

Zraziliście do siebie ludzi, którzy szukali ciekawych technologii i teraz głównie wpadają tutaj klakierzy jednej czy drugiej opcji politycznej jak jest do czego zapiać.

Sami sobie zmieniliście target, a teraz zdziwiony pikatchu, że konkretniejszy kawałek technologicznego artykułu przechodzi bez echa. Nawet na forum więcej się o IT gada na czacie…

2 polubienia

Powyższe komentarze zakładają (pominąwszy ich dyskusyjną formę), że “polityka” to jakiś mityczny, oddzielny temat, stuprocentowo oddzielonym od wszelkich pozostałych, nieposiadający punktów wspólnych.
Nie jest tak. Nigdy tak nie będzie. I gdy IT gra coraz większą rolę i kształtowaniu polityki, tematu uniknąć się nie da.
Pamiętajmy też o grupie docelowej. Bardzo bym chciał, żeby portalowai udawało się być “mniej horyzontalnym”, mam bardzo długą listę zagadnień technicznych, ktorych nie mam jak sprzedać. Jasne. Z drugiej strony pamiętajmy o tym, kim jest przeciętny użytkownik, witający tutaj celem pobrania Avasta :wink:

PurePC jest 10x mniejszy. To ma swoje konsekwencje. Miedzy innymi i takie, że fani technologiczni stanowią tam większy odsetek pośród wszystkich fanów.

Co cały czas nie zmienia faktu, że DP powinno pójść trochę po rozum i zrobić porządek z tym komentowaniem anonimów. Jak ja widzę przepychanki anonim z anonimem, nie ma wtedy ochoty nawet komentować.

1 polubienie

Faktycznie. Mnie by wystarczył taki ficzer jak: “ukryj komentarze anonimowe” :slight_smile:

Taki ficzer już jest. Po zwinięciu komentarzy anonimów cała lista tak się rozjeżdża, że nie można normalnie korzystać. Wspaniale to jest zaprojektowane.

Pamiętam jak eimi mnie skarcił subtelnie za sugestie wdrożenia Discqusa :heart_eyes:

1 polubienie

Nie 10, ale ponad 12 jeśli chodzi o zasięgi.

Mam konto na disqus i wiele stron korzysta z powodzeniem - widzę, że łatwe do moderacji, bo znikają posty, do których można się przyczepić.
Dobrze się przewijają wg daty dodania i nie ma problema*…
@wielkipiec wielkipiec - a mógłbyś tak wstępnie obliczyć - o ile portal byłby lżejszy z disqusem?

@gtxxor po pierwsze szacun za wzięcie udziału w dyskusji a nie “zlanie tematu” . Serio spoko. To samo @wielkipiec za podjęcie tematu.

Panowie mówicie że chcielibyscie troszkę inne tematy przemycić ale jest trudno. Myślę że waszym zadaniem jest nie tylko reagować na realia, ale też trochę je kształtować. Akurat obaj piszecie fajne teksty ( ten linkowany to przykład nie fajnego moim zdaniem :wink: ), natomiast trochę to ginie obecnie . Może kwestia kategoryzacji faktycznie, może layoutu … Nie wiem. Raczej po prostu jest dysproporcja.

Na blogach podobnie - napisze się cokolwiek o Windowsie, linuksie i wyskakuje 100- 200 komentarzy.
Inne tematy słabiej. Ale blogerom akurat to wszystko jedno :wink:

@wielkipiec polityka jak również nie wiem … Muzyka , rolnictwo , czy , geologia przeplataja się z it obecnie. Piszcie! Ale o IT a nie o polityce. Jeśli opis sytuacji politycznej to 95% artu, to coś jest nie tak. Więcej cukru w cukrze :wink: No i powtarzam: nie wszystko da się usprawiedliwiać tym że " IT gra co raz większa rolę w polityce" :slight_smile:

Muszę przyznać że ogólnie to ja mam trochę bzika na punkcie clickaitow, tytułów , dziwnych newsów i takich tam(dubbingu, lektorów, komentatorów, ogólnie poziomu dziennikarstwa ,itd)… Nie żebym miał prawo być ekspertem, ale mam silną opinie i ta opinia DLA MNIE jest ważna :smiley:
Więc będę się pienil czasem i będę dawał “feedback” :wink:

Właśnie planowałem doradzić podobnie jak ty. Sądzę że powinny być większe podziały na kategorie, a informacje niewidoczne tuż po wejściu na stronę główną, tylko w okienkach czy zakładkach, chyba że przestaniecie umieszczać bardziej polityczne tematy

5 posts were split to a new topic: Wydzielone z [Polityczne tematy na DP]

Opisując dokładnie układ strony, uważam, że na stronie głównej powinien być ekran powitalny z ostatnio zaktualizowanymi programami, w podobnym układzie jak na programosach, ale wyżej zakładki do wiadomości i forum z wyborem kategorii na początku

To jest dość oczywiste, jak się spojrzy na ogólnie ludzi. Na to kogo jest więcej wśród społeczeństwa. Ludzi zainteresowanych IT, czy “gawiedzi”?
Ile osób z zaciekawieniem będzie komentować artykuł mówiący o konfiguracji switcha cisco catalyst 3650 i jak tam stworzyć v-lany, a ilu o plotkach, aferach i w końcu o polityce?

Moderuję forum.kosmonauta.net, jest też portal i wszystkie teksty tam zamieszczane są o kosmonautyce, a większość na forum pisze o… kosmonautyce (co za niespodzianka ;).
Podejrzewam, że gdyby zaczęli tam pisać clickbajtowe tytuły i artykuły radujące gawiedź, to i ruch w komentarzach byłby znacznie większy, ale czy o to chodzi?
Czy zawsze trzeba równać w dół, czy liczy się tylko oglądalność, nieważne kto ogląda?
Chyba sami wiecie, dlaczego nie robicie patoprogramów, gdzie dodajecie filmiki z oblewania się szambem. Przecież wtedy zleciałyby się miliony… :wink:
Tylko czy o to chodzi? Mam nadzieję, że nie, bo jeśli tak, to ja dziękuję…

Z tym dylematem mierzy się też wielu jutuberów, wielu idzie w plotki, w patologię i mają oglądalność większą, niż kanały wartościowe. Na szczęście są jeszcze porządni ludzie, ludzie wartościowi, którzy tworzą wspaniałe, naukowe kanały. I te naprawdę dobre również mają popularność, bo jest naprawdę dużo ludzi, którzy własnie tego oczekują.

I tego samego oczekujemy od dobrychprogramów, bądźcie dobrzy w tym kawałku internetu, a nie dążcie do pozyskania “gawiedzi”, bo wyjdzie szambo.


EDIT
PS. Aby było jasne, nie opisałem dzisiejszych DP, bo sam czytuję tam artykuły, które nie są złe, a są nawet dobre. :slight_smile:
Dziś to tak prezentuje się co najwyżej poziom sporej części komentarzy pod artykułami. Chodzi mi tylko o drogę, która się podąża i cele jakie się sobie stawia.

@Radek68 - pozwól koleżko, że jeszcze raz wrzucę tego jotpega:

Ja nie mam żadnych obiekcji. Ja chcę tylko więcej komentujących szurów pod newsami o 5G. Mi wystarczy.

Pазрешаю.

Nie trzeba wysiłku umysłowego, żeby stwierdzić, że nie ma klapek monotematycznych na portalu. Trwa w najlepsze dyskusja o wszystkim. Ludzie nie powinni być ograniczeni i swobodnie mogą i powinni dyskutować o wszystkim. Każdy temat jest rozwinięciem dyskusji. Tak ma być, ale całe zło tkwi w tym, że Polacy nie umieją dyskutować. Jest na chwilę obecną brak egzekwowania reguł, kultury komentarzy, brak tępienia trolli, spamu i niewłaściwych wypowiedzi. To na dobrychprogramach mamy ileś procent normalnej dyskusji, a jest ileś procent kakofonii przekraczającej normy zachowania w cywilizowanym świecie. Model dyskusji DP jest nie do zaakceptowania.
Pamiętam jak latami w dziale bezpieczeństwa DO pod antywirusami był szlaban dyskusji, bo tak się żarli użytkownicy i niezalogowani. Teraz nie ma bata na dziki niekontrolowany spam. Świnie nie są kolczykowane itd. Ktoś musi jednak oczyścić tą stajnię Augiasza i spłukać w kanał trolli, chamów i gnój.

Co do polityki, to przyśniła mi sie taka alternatywa - po wyborach, gdy wygra Trzaskowski, Duda ogłosi stan wyjątkowy, a najwyżej będzie trzaskało w Sztumie, będą czołgi na ulicach i ludzi dwa - to będzie karalny tłum.

Jakkolwiek na portalu może powstać grupa, która może zrobić porządek, to niepewne czasy idą i dostęp do internetu może zostać ograniczony. Władza dzisiaj jest tak szalona, jak nigdy. Nawet Jaruzel miał swoich hamulcowych. Teraz takich nie ma. Rozsądek może trafić w pasiaki, dzikie chamstwo dostanie moro zomo.

No tak, tylko, że tam komentarze pod testami nie zamykają się w liczbie kilku czy kilkunastu. DP w odróżnieniu od PPC ma tak szeroki zakres tematów, że jakaś perełka bardzo łatwo może przejść bez echa.

Nie da się fakt, ale można zaprzestać robić wielkich newsów dosłownie z notatki prasowej, która mieści się góra w dwóch zdaniach.

Powtórzę. Sami zapędziliście się w kozi róg, a teraz jesteście zdziwieni. DP przed ostatecznym namaszczeniem przez WP też cieszyło się sporą ilością komentarzy, które były w lwiej części konkretne i merytoryczne. Z tego wszystkiego została garstka i przeważa cały czas fala anonimowych krzykaczy. Kiedyś nie trzeba było wątpliwej jakości “Sztucznej Inteligencji” by ogarnąć burdel.

Przykładem niech będzie to forum. Tutaj wymagana jest rejestracja by coś napisać i takich akcji jest garstka, a do politycznych dyskusji teraz służą dwa wątki i nawet tam jest lepsza atmosfera niż pod jakimkolwiek newsem o tej tematyce.

3 polubienia

Tylko jedna drobna rzecz. Ogólny wymóg rejestracji na DP. Skoro ludzie nie umieją się zachować i jako anonimy tylko trollują, to czas to ukrócić obowiązkiem rejestracji i moderowanie będzie łatwiejsze i przyjemniejsze. :grin::grin::grin::grin::grin::grin::grin::grin::grin:

1 polubienie