Polskie prawo a legalność plików mp3

(Blady2012) #1

Witam,

Jak to jest z legalnością pobieranych plików mp3 z wrzuta.pl, YouTube oraz BearShare od wersji 6 ??

Co do BearShare to od wersji 6 program jest całkowicie legalny tak jak wszystkie jego treści, i można legalnie pobierać z niego mp3 (gdyż są to ich legalne kopie)

A jak sprawa ma się z pobieraniem filmików, czy mp3 z tych 2 powyższych serwisów ?? np. za pomocą specjalnych do tego programów lub stron

(fiesta) #2

Program legalny, ale to co się nim robi i pobiera już niekoniecznie, gdyż pobierając jednocześnie udostępniamy, co już jest przestępstwem.

(Blady2012) #3

@ fiesta, ale sami autorzy tego programu twierdzą, że zawartość ich programu jest legalna. A jak z resztą??

(Hitm3n) #4
  1. Skąd pewność, że są to ich legalne kopie? :slight_smile:

2. Jak dobrze gdzieś czytałem, to pobrać można tylko w wypadku, jeśli ma się oryginał tegoż pliku.

3. Jeśli pobierasz z wrzuty czy youtube, to teoretycznie jest to legalne, bo mieści się chyba w wymiarze dozwolonego użytku osobistego, a przy ściąganiu stamtąd nie udostępniasz tego jednocześnie, więc jest okej :wink:

(fiesta) #5

Autorzy mogą sobie twierdzić chodź co, zależy to też od tego co rozumiemy pod pojęciem "zawartość programu" bo ściągane i udostępniane pliki na pewno nią nie są.

Polskie prawodawstwo jednoznacznie twierdzi że udostępnianie plików muzycznych czy filmowych objętych prawem autorskim poza najbliższy krąg koligacji jest przestępstwem.

(Blady2012) #6

Ale ściągać na własny użytek bez udostępniania można??

(fiesta) #7

Polecam artykuły na vortalu, dosyć dokładnie opisujące kwestie legalności plików mp3, napisane przez fachowców w tych tematach.

http://www.dobreprogramy.pl/Mp-z-sieci- ... 11355.html

http://www.dobreprogramy.pl/Mp-z-sieci- ... 11352.html

http://www.dobreprogramy.pl/Mp-z-sieci- ... 11354.html

oraz

http://www.dobreprogramy.pl/Czy-technol ... 11401.html

:slight_smile:

(Blady2012) #8

Dzięki, właśnie czegoś takiego szukałem. Temat można zamknąć. Przyda się innym.

Tylko tego nie rozumiem

Czyli tak jakby nie można pobrać nawet legalnego programu??

Wniosek co do mp3 i filmów:

Można legalnie pobierać już opublikowane filmy i mp3 (nawet nieoryginalne czyt. kopie) na własny dozwolony użytek prywatny i rozpowszechniać w gronie rodziny i znajomych, lecz nie wszystkim internautą.

Czyli pobierając z internetu mp3 czy filmy nie możemy ich jednocześnie udostępniać pozostałym użytkownikom internetu (co jest technicznie prawie niemożliwe do wykluczenia)

Warunek ten nie dotyczy nieopublikowanych mp3 i filmów.

Czyli to jest tzw. legalne piracenie

(L.B.G.) #9

yyy....jakieś problemy z czytaniem ze zrozumieniem?Przecież masz napisane bardzo czytelnie , nie możesz komuś (nawet z najbliżej rodziny) pożyczyć programu komputerowego czyli np nero który został nabyty legalnie.

-- Dodane 15.05.2010 (So) 21:16 --

Tak czyli pobieranie z wrzuty czy np. rapida jest legalne , gdyż nie udostępniasz tych plików nikomu;)

(Karolekc5) #10

Tak jak był wątek z przepisami drogowymi tak i tu nie ma konkretnie jasnych przepisów.

Ostatnio jak się patrzy na nowe ustawy to nie maja one na celu zmniejszania piractwa a chyba kompletnej inwigilacji internautów.

PS:Zatrzymali 25 naj aktywniejszych użytkowników "Odsibie.com"

A ja mam pytanie o legalność, czy nagrane utwory z radia prze zemnie są moja własnością?? i czy mogę zgrać na płytkę i dać znajomemu??

(fiesta) #11

Nigdy nie są i nigdy nie będą Twoja własnością (chyba że wykupisz sobie do nie prawa od autora).

(Karolekc5) #12

To nie mogę zgrać ich na płytę i dać znajomemu??

(fiesta) #13

A czy ja gdzieś tak napisałem ??

Napisałem tylko ze nie sa Twoja własnością.

(Karolekc5) #14

Nie nie napisałeś, i tak nie twierdze. zapytałem tylko czy mogę tak zrobić??

(Blady2012) #15

Tak możesz nagrać i dać znajomemu całkiem legalnie w ramach dozwolonego użytku prywatnego

@ L.P.G.

A co z tym dopiskiem ??

(Karolekc5) #16

Czyli mogę tez w sieci udostępniając na takim portalu jak odsiebie.com

(Hitm3n) #17

@cholinex - nie możesz. To już jest piractwo komputerowe. Jeśli nabędziesz legalnie prawa od wytwórni / autora, wtedy będziesz mógł to zrobić w pełni legalnie. No chyba, że piosenki, które chcesz udostępnić, są wydane na zasadach np. Creative Common (wolna licencja na rozpowszechnianie, coś jakby freeware w programach).

Programy ściągnąć można, ale nie określił tego w artykule prawnik jak zostanie to wzięte pod uwagę w razie wpadki czy kontroli.

(L.B.G.) #18

@ L.P.G.

A co z tym dopiskiem ??

(Karolekc5) #19

@Hitm3n

Mogę zgrać na CD i dać kumplowi??

Jeśli tak to mogę tez tak zrobić przez internet po to on jest by nie musiał ktoś do mnie jechać

(fiesta) #20

I to jest niestety typowe jak dla nas naginanie prawa na swoja modłę.