Polskie prawo a legalność plików mp3

Witam,

Jak to jest z legalnością pobieranych plików mp3 z wrzuta.pl, YouTube oraz BearShare od wersji 6 ??

Co do BearShare to od wersji 6 program jest całkowicie legalny tak jak wszystkie jego treści, i można legalnie pobierać z niego mp3 (gdyż są to ich legalne kopie)

A jak sprawa ma się z pobieraniem filmików, czy mp3 z tych 2 powyższych serwisów ?? np. za pomocą specjalnych do tego programów lub stron

Program legalny, ale to co się nim robi i pobiera już niekoniecznie, gdyż pobierając jednocześnie udostępniamy, co już jest przestępstwem.

@ fiesta, ale sami autorzy tego programu twierdzą, że zawartość ich programu jest legalna. A jak z resztą??

  1. Skąd pewność, że są to ich legalne kopie? :slight_smile:

  2. Jak dobrze gdzieś czytałem, to pobrać można tylko w wypadku, jeśli ma się oryginał tegoż pliku.

  3. Jeśli pobierasz z wrzuty czy youtube, to teoretycznie jest to legalne, bo mieści się chyba w wymiarze dozwolonego użytku osobistego, a przy ściąganiu stamtąd nie udostępniasz tego jednocześnie, więc jest okej :wink:

Autorzy mogą sobie twierdzić chodź co, zależy to też od tego co rozumiemy pod pojęciem “zawartość programu” bo ściągane i udostępniane pliki na pewno nią nie są.

Polskie prawodawstwo jednoznacznie twierdzi że udostępnianie plików muzycznych czy filmowych objętych prawem autorskim poza najbliższy krąg koligacji jest przestępstwem.

Ale ściągać na własny użytek bez udostępniania można??

Polecam artykuły na vortalu, dosyć dokładnie opisujące kwestie legalności plików mp3, napisane przez fachowców w tych tematach.

http://www.dobreprogramy.pl/Mp-z-sieci- … 11355.html

http://www.dobreprogramy.pl/Mp-z-sieci- … 11352.html

http://www.dobreprogramy.pl/Mp-z-sieci- … 11354.html

oraz

http://www.dobreprogramy.pl/Czy-technol … 11401.html

:slight_smile:

Dzięki, właśnie czegoś takiego szukałem. Temat można zamknąć. Przyda się innym.

Tylko tego nie rozumiem

Czyli tak jakby nie można pobrać nawet legalnego programu??

Wniosek co do mp3 i filmów:

Można legalnie pobierać już opublikowane filmy i mp3 (nawet nieoryginalne czyt. kopie) na własny dozwolony użytek prywatny i rozpowszechniać w gronie rodziny i znajomych, lecz nie wszystkim internautą.

Czyli pobierając z internetu mp3 czy filmy nie możemy ich jednocześnie udostępniać pozostałym użytkownikom internetu (co jest technicznie prawie niemożliwe do wykluczenia)

Warunek ten nie dotyczy nieopublikowanych mp3 i filmów.

Czyli to jest tzw. legalne piracenie

yyy…jakieś problemy z czytaniem ze zrozumieniem?Przecież masz napisane bardzo czytelnie , nie możesz komuś (nawet z najbliżej rodziny) pożyczyć programu komputerowego czyli np nero który został nabyty legalnie.

Dodane 15.05.2010 (So) 21:16

Tak czyli pobieranie z wrzuty czy np. rapida jest legalne , gdyż nie udostępniasz tych plików nikomu;)

Tak jak był wątek z przepisami drogowymi tak i tu nie ma konkretnie jasnych przepisów.

Ostatnio jak się patrzy na nowe ustawy to nie maja one na celu zmniejszania piractwa a chyba kompletnej inwigilacji internautów.

PS:Zatrzymali 25 naj aktywniejszych użytkowników “Odsibie.com

A ja mam pytanie o legalność, czy nagrane utwory z radia prze zemnie są moja własnością?? i czy mogę zgrać na płytkę i dać znajomemu??

Nigdy nie są i nigdy nie będą Twoja własnością (chyba że wykupisz sobie do nie prawa od autora).

To nie mogę zgrać ich na płytę i dać znajomemu??

A czy ja gdzieś tak napisałem ??

Napisałem tylko ze nie sa Twoja własnością.

Nie nie napisałeś, i tak nie twierdze. zapytałem tylko czy mogę tak zrobić??

Tak możesz nagrać i dać znajomemu całkiem legalnie w ramach dozwolonego użytku prywatnego

@ L.P.G.

A co z tym dopiskiem ??

Czyli mogę tez w sieci udostępniając na takim portalu jak odsiebie.com

@cholinex - nie możesz. To już jest piractwo komputerowe. Jeśli nabędziesz legalnie prawa od wytwórni / autora, wtedy będziesz mógł to zrobić w pełni legalnie. No chyba, że piosenki, które chcesz udostępnić, są wydane na zasadach np. Creative Common (wolna licencja na rozpowszechnianie, coś jakby freeware w programach).

Programy ściągnąć można, ale nie określił tego w artykule prawnik jak zostanie to wzięte pod uwagę w razie wpadki czy kontroli.

@ L.P.G.

A co z tym dopiskiem ??

@Hitm3n

Mogę zgrać na CD i dać kumplowi??

Jeśli tak to mogę tez tak zrobić przez internet po to on jest by nie musiał ktoś do mnie jechać

I to jest niestety typowe jak dla nas naginanie prawa na swoja modłę.

Nie możesz, gdyż z Twojego udostępnienia mogą skorzystać inni internauci którzy nie nalezą do grupy najbliższych znajomych.