Pomoc, a odpowiedzialność - dyskusja

Meh… tak samo przydatne jak to:

1 polubienie

Jest w tym jakaś racja.:wink:

1 polubienie

Nie no, nie jest tak źle. Ważne, że się dogadujemy i lubimy oboje grać, a jak widzi, że piszę coś na forum to słyszę “dowal im!” “bana daj!” itp.

Taki prezent na rocznicę chyba wszystko rekompensuje:

Czy taki:

obraz

lub taki:

Podczas jakiejkolwiek darmowej pomocy / przysługi z komputerem czy innymi sprzętami - dopóki jest dobrze to jest dobrze … jak coś pójdzie nie tak mogą się pojawić bluzgi, ubliżanie inne tego typu wyrazy wdzięczności … nie warto:

1 polubienie

Dlatego w przypadkach beznadziejnych - “nie wiem, nie znam się, idź do serwisu”. Nikt nie jest cudotwórcą, tym bardziej pomagając na odległość gdy komputer to trup. To są tylko rady, niekoniecznie muszą od razu rozwiązywać problem, a brak fizycznego dostępu tego nie ułatwia.

Zastanawiałem się skąd ta nieoczekiwana dygresja - i nagle mnie olśniło:

To też dotyczy jakiejkolwiek pomocy. Pomóż 100 razy, za 101 odmów z różnych przyczyn. Zostaniesz obsmarowany z góry do dołu. True story. Dlatego, żeby się do rodziny nie fatygować osobiście poinstalowałem wszystkim TeamViewera i jakoś to idzie. Ewentualnie skończy się na tym, że próbowałem.

Przykład sprzed kilku dni (Imiona zostały zmienione):

Kasia do mnie dzwoni w godzinach wieczornych: Fade mój syn na komunię dostał laptopa Lenovo. Wszystko działało świetnie, jednak dzisiaj go włączamy a tam tylko diody się świecą - nie ma obrazu. Co robić? Może jutro do niego zajrzysz? Nie spadł mi on czy coś, kupiłam go w Plusie GSM za gotówkę.

Ja po chwili namysłu: - Jak jest na gwarancji, to niech sklep się z nim męczy.

To tak samo jak z lekarzami. Kiedy uratują komuś życie to pacjenci dziękują Jezusowi i Najświętszej Panience ale kiedy się nie uda to pozywają lekarza… :wink:

No ale poważnie - znacie kogoś, kto został pozwany na nieudaną pomoc na forum? @Bogdan_G, może Ty? :wink:

Ciąg dalszy historii:
Kasia dzwoni do PlusGSM: Kupiłam laptopa a tam tylko diody świecą …
BOK GSM: dziękujemy za wybranie naszej firmy, i powierzenie jej ciężko zarobionej gotówki. Ponieważ jest Pani naszym najcenniejszym klientem, mamy dla Pani ofertę …
Kasia: Panie ! Jaką ofertę ! Ja chcę laptopa do serwisu bo tam tylko diody …
BOK GSM: Ależ oczywiście, już załatwiamy Pani problem, proszę podać 36 znakowy numer seryjny sprzętu oraz datę zakupu wraz z unikalnym kodem wydrukowanym na drugiej stronie paragonu …
(Kiedy po godzinie Kasia zebrała już WSZYSTKIE potrzebne dane)
BOK GSM: dziękuję Pani za skorzystanie z naszej infolinii, Pani zgłoszenie zostało zweryfikowane pozytywnie, za chwilę przełączę Panią do na infolinię serwisu producenta laptopa, gdzie otrzyma pani wszystkie niezbędne informacje. Musze jednak ostrzec, że firma prowadząca infolinię producenta znajduje się niedaleko Bangladeszu i rozmówcy posługują się angielszczyzną z akcentami języka hinduskiego…

(10 minut później):
BOK Lenovo : Dobra Pani być, mi być miło nadzwyczajnie słyszeć pani reklamacja. Pani jednak najpierw musieć zainstalować Team Viewer …

:smiling_imp:

1 polubienie

Rozumiem że jest to odzwierciedlenie Pani Kasi. :wink:

Gdyby forum zarbiało na tym, to rozumiałbym Twój postulat - skoro forum zarabia, firma powinna zatrudnić fachowca. Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę, ale forum działają głównie hobbyści, a nie profesjonaliści. Tych drugich jest garstka. Sam długi czas działałem na forum jako hobbysta, teraz działam zawodowo, ale to nie znaczy, że Ci którzy się interesują mają małą widzę, niekiedy wiedzę mają większą, niż zawodowcy, którzy nie mają czasu lub chęci się rozwijać.

4 polubienia

Przecież to jest tylko wstęp… autor ponoć poległ (dosłownie) przy pierwszym rozdziale.

Bardzo celne spostrzeżenie. Trudno mi sobie wyobrazić profesjonalną pomoc w realiach forum, gdzie nie mamy dostępu do diagnozowanego pacjenta (metafora lekarska bardzo tutaj pasuje). Z tego punktu widzenia, forum to bardziej serwis plotkarski (bo pojawiają się tutaj głównie osobiste opinie) a nie zawodowy. :wink:

1 polubienie

8 działów można na próbę przyblokować (chyba, że stały by się czymś w stylu ukrytych działów, bo na więcej nie pozwala silnik forum) ale pewnie skończy się na tym, że będzie tam więcej wątków bez odpowiedzi nagle.

Albo znów się pojawi wątek o tym, że brak wolności słowa / cenzura.

Lepiej trochę dłużej poczekać na radę “eksperta” niż na szkodliwą jakiegoś świeżego nabijacza postów :slight_smile:

Mimo to blokada nie wydaje się dobrym wyjściem, w końcu forum jest dla każdego, niezależnie od stanu wiedzy.
Warto by jednak doceniać tych, którzy mają jakieś pojęcie w danej dziedzinie. Wydaje się, że dopiski “Ekspert” zatrzymały się gdzieś dawno temu i dzisiaj takowych się już nie przyznaje :slight_smile:
Chociażby w dziale dla specjalistów jest sporo osób, które wypowiadają się regularnie, rzeczowo i rzetelnie a nie mają rangi.
Poza tym gdyby taka ranga była bardziej wyeksponowana, to wydaje mi się, że społeczność szukająca pomocy zwracałaby na porady specjalistów więcej uwagi.

Hej,

I tak, i nie. W niektórych działach może tak wyglądać. W innych - jak bezpieka - zdecydowanie nie!

Zgadza się - były nadane jeden raz i koniec. Ale o nadawanie takich tytułów trzeba by pytać górę. @tomekb

Rangi z założenia są złe, bi zbyt wiele osób będzie robić wszystko, by takową zdobyć dla samego zdobycia. Ci zaś, co chcą pomagać, rang nie potrzebują.

Pozdrawiam,
Dimatheus

Młodsi też gdzieś muszą się uczyć, zbierać doświadczenie - nie ma co się bać, że nas zgredów wygryzą. Zauważ, że często mają inne spojrzenie na temat - często lepsze.

2 polubienia

Był później jeden przypadek, gdy użytkownik sam poprosił Tomaka o taką rangę i ją dostał. To iJuliusz.


Ale to też nie jest takie proste. Ale “Ekspert” od czego? Bo mamy jedną rangę Ekspert na całe forum.

Ja takiej rangi nie mam, choć w wielu tematach i przypadkach spokojnie mógłbym mieć, gdyż zawodowo zajmuję się komputerami, sprzętem i oprogramowaniem, do tego administruję wycinkiem wielkiej sieci. Choć oczywiście wielu rzeczy nie wiem.

Ale ranga “Ekspert” wyświetla się wszędzie. Także w działach, gdzie wiedza “Ekspertów” jest znikoma, np. jak moja w Linuksie. Tak samo jest w przypadku wszystkich “Ekspertów” na forum. To błąd.
Wiem, że są osoby z dużą wiedzą i tej rangi nie mają. Może (jeśli skrypt forum nie umożliwia wyświetlania jej tylko w pewnych działach) byłoby lepiej, aby było kilka rang, np. Ekspert Windows, Ekspert Linux, Ekspert sprzęt, Ekspert Android… Ewentualnie mix tych rang, np “Ekspert Windows, sprzęt”. Nie wiem.

2 polubienia