Pomoc przy wyborze płyty i ram pod Ryzena 3 2200G(gry wykluczone)

Witam. Mam 11-letniego składaka:

  • płyta Gigabyte GA-P31-DS3L
  • CPU Intel Dual Core E2160 wymieniony ok. 1,5 r. temu na Quada 9500
  • chłodzenie SilentiumPC Spartan 3 LT HE1012 jeszcze na gwarancji
  • pamięć DDR2 Corsair 2x2GB
  • zasilacz Corsair VS 350W
  • obudowa Modecom Oberon ProSilent ATX
  • karta graf. Ati Radeon HD5450
  • dyski SSD Crucial 120GB, HDD Toshiba 320GB, system Windows 10 Pro 32-bit.
  • monitor BenQ GW2255
    Zamówiłem dziś w promocji Ryzena 3 2200G i proszę o pomoc w doborze płyty i pamięci. Budżet 450 do 500 zł(płyta+ram). Największy dylemat mam z płytą, chodzi o format. Jeśli mam dużą obudowę, warto iść w płytę mATX? Dodam, że nie będzie żadnych gier ani dużych wymagań co do wydajności. Być może będzie to składak na kolejne 11 lat. Zorientuję się jeszcze, czy te stare części da się sprzedać(2 procesory, płyta, ram DDR2 2 x 2GB Corsair i 2 x 1GB GoodRam, 2 monitory LG 19" Flatron L1918S i Hyundai 17" LCD X73S, karta graf., no i jedno chłodzenie: boxowe Ryzena lub tego Spartana). Jak się da to budżet można ciut zwiększyć.
    Dzięki za ew. pomoc.

Dowolne A320/B450 (najlepiej z 4 slotami na ram) i 2x4 GB najlepiej 3000 MHZ i CL nie wyższe niż 16.

Jak to ma być składak na kolejną dekadę, to ja bym wybrał ATX że względu na cztery banki pamięci. Nie wiem czy znajdziesz taką mATX. Poza tym celowałbym w coś co ma nvme.

Najtańsza ATX to chyba ASRock AB350 Pro4, ok. 300 zł. Nie wiem czy się zmieszczę w budżecie, ram by musiał być za ok 200.

Masz i nie marudź :smirk_cat: lub poszukaj taniej tej płyty żeby ram wszedł 2x 4 GB 3000, nie 2800 (możesz stracić1 FPS na integrze!)

Jak nie do grania to po niskiej linii oporu:


Chciałbym ATX, poczekam trochę, może trafi się jakaś promocja, a w międyczasie coś się z tych starych części sprzeda. Jeszcze takie pytanko, które chłodzenie sobie zostawić, boxowe czy tego Spartana.

Jak już masz Spartana, to żal nie skorzystać.

… chociaż specjaliści z x-kom twierdzą, że Spartan nie pasuje do AM4, prawda @Prosiczek? :wink:

No tak… specjaliści z X-KOM faktycznie twierdzą, że Spartan nie pasuje na Ryzen 5 2600… może dziwnym trafem u nich na Ryzen 3 2200G będzie działać :smiley:

EDIT
Aaa warto dodać, że do płyty pasuje, ale nie do procesora… może procesor ma wybrzuszenie jakieś i trzeba dobrać odpowiednio zdeformowany radiator :rofl:

TY się nie śmiej, bo jak jeszcze nie wysłali, to zgodnie z instrukcją “dobrze przytwierdzą powierzchnię procesora do radiatora” dając Ci paste termoprzewodzącą marki “butapren”:slight_smile:

To dobrze, bardzo dobrze ! Zaoszczędzą na wypełnieniu wnętrza, a ja będę miał mniej śmieci no i chłodzenie nie odpadnie w czasie transportu :smiley:

Ryzena już mam, kilka minut po złożeniu zamówienia był już do odbioru. W morelkach są takie pamięci, polecacie któreś?
Corsair Vengeance LPX DDR4 8 GB 3000MHz CL16 (CMK8GX4M2C3000C16)-211 zł
Patriot Viper 4 DDR4 8 GB 3000MHz CL16 (PV48G300C6K)-209 zł
Procek 359 + 211 = 570, czyli z tym ASRock ATX poniżej 900 zł. A może starczy na jakąś ATX od MSI lub Gigabayte.
Sprzedam chyba Spartana, w razie jakiejś(odpukać) reklamacji czy zwrotu procesora potrzebne może być boxowe chłodzenie. Nigdy nie reklamowałem, nie wiem jak to jest.

U mnie Ryzen 3 2200G śmiga na płycie Gigabyte A320M-S2H z zasilaczem Corsair VS 450 ,12 GB RAM DDR4 2400Mhz Goodram i dysk SSD 120 GB Goodram CX 3000 w codziennym użytku idzie jak burza :slight_smile:

Te Ballistixy Sport 3000MHz CL15 są równie dobre do tego co wymieniłeś, a kosztują 189zł.
@izok1980 nie potrzebowałeś aktualizacji BIOS czasem do tej płyty głównej?

W razie braku potrzeb aktualizacji BIOS to ta powinna być git:

Pierwsze słyszę, no chyba, ze calutki komputer kupujesz w jednej firmie i zaplombują, ale Ty części kupujesz. Po drugie, w razie reklamacji odsyłasz procesor, a nie całą obudowę z dyskami twardymi etc…

Decyduję się jednak na format mATX i MSI(najlepiej oceniane m. in. za bios). Przy promocji weekendowej odliczamy 30 zł. Wybiorę jedną z trzech:
https://www.x-kom.pl/p/482588-plyta-glowna-socket-am4-msi-b450m-pro-vdh-plus.htmlhttps://www.x-kom.pl/p/443367-plyta-glowna-socket-am4-msi-b450m-pro-m2.html


Pamięć dobiorę do płyty.

Wziąłbym tą pierwszą (VDH Plus) ze względu na cztery sloty pamięci i radiator nad sekcją zasilania.

Dzięki, zamawiam VDH PLUS i biorę się za wybór RAM.

Też ją zamówiłem, polecam komputronik 319zł + rabat 20zł jeśli ci przysługuje razem 299 :slight_smile: