Pomocy! Mam pytanie odnośnie IP

Otóż jestem pokłócony z moim kolegą. Ma on moje IP. Znam go 11 lat i znając życie będzie chciał mi coś zrobić na komputerze. Tak więc mam pytanie:
Co może mi zrobić? (Jest bardzo dobry w takich sprawach)
Jak mogę się ochronić? (Mam firewall, ale nie wiem czy tylko tym zdziałam)
Dodam że zna moje v4 i v6 (nie wiem co to xD, ale zna bo kiedyś coś tam robiliśmy na kompie).

Kto jest Twoim dostawcą internetu?

U takich jak: TP, NETIA, InterMedia, UPC i myślę że u innych też można zmienić stałe IP na inne. Robiłem to dwa razy w TP i po razie w Netii i UPC. Piszesz podanie o przydział innego adresu. Motywujesz np. atakami itp. Zmieniają bez problemu.

Przecież w tepsie i netii jest zmienne ip, chyba że masz DSL, ale jeszcze nikogo z DSLem w domu nie spotkałem.

Może tak odpowiecie na pytania, a nie wszyscy o to samo pytają :grin:

A co jak mam satflim? :sweat:

Ano to, że masz statyczny, zewnętrzny adres IP:
http://satfilm.pl/index.php/internet/internet .

Kolega Areh wie o co ma pytać. Spokojnie …

Napisz czy aktualnie masz tylko modem od dostawcy czy masz też router - swój lub od dostawcy? Napisz, czy wystawiasz jakieś usługi - serwery do internetu (np. serwer gry, ftp).

Czy od czasu kłótni “kolega” miał fizyczny dostęp do twojego komputera?

PS
Nie pisz postu pod postem. Używaj opcji “edytuj ten wpis”.

Dobra. Ale pierw odpowiedz na 2 pierwsze pytania błagam :confused:

PS: No jak się poklocilismy to nie przychodził mi do domu D

  1. Jeśli zna hakera Bonzo, to może zablokować Ci płytę główną :wink:
  2. Włączyć firewall na routerze, na komputerze lub komputerach.

Jesli Twój router ma porządny loger, to możesz sprawdzać logi i w przypadku jakichkolwiek niepożądanych działań, zgłosic to na policję. Wszelkie próby ataków, włamań są przestępstwem.

Jeśli masz wifi i zna hasło do tej sieci, zmień nazwę sieci i haslo, gdyż może podejść pod Twój dom, podłączyć się do sieci i narobić Ci w niej bałaganu lub robić jakieś nielegalne rzeczy. Haslo do routera też zmień, a jesli w routerze możesz zmienić nazwę uzytkownika z admin na inne, to również to zrób.

Jak odpowiesz na pytania, to możemy podać Ci jakieś konkrety.

1 polubienie

Ok. Hasła do Wi-Fi nie ma. I powiedzialbys jak włączyć firewall w ruterze? Bo ja taki trochu nowy :v

Doczytaj w instrukcji obsługi routera. Prawdopodobnie router ma też inne opcje dotyczące bezpieczeństwa.

W praktyce nic.

I dobrze.

Wszystko jedno.

To lepiej sobie ustaw. Tak jak mówi @roobal, gdy połączy się z twoim wifi, faktycznie będzie mógł różne rzeczy robić, włączając w to podsłuchiwanie komunikacji między twoim komputerem a Internetem, a nawet manipulowanie w niej i np. podkładanie fałszywych stron WWW.

1 polubienie

Mam hasło do Internetu, ale miałem na myśli to że on nie zna tego hasła :wink:

I czy jeśli mam firewalla (po prostu zainstalowany nic tam nie ruszałem) to można powiedzieć że gó*no mi zrobi? :smiley:

Co to znaczy “hasło do internetu”?

Nie chodzi mi o hasło do internetu (do łączenia się z siecią usługodawcy internetowego), tylko do łączenia się z siecią lokalną WiFi. No i do panelu konfiguracyjnego routera też.

Nie ma takiego zabezpieczenia, które zabezpieczy cię przed wszystkimi możliwymi atakami, to po prostu niemożliwe. Zawsze może ujawnić się chociażby jakiś błąd w oprogramowaniu (dlatego powinno się je mieć zawsze w jak najbardziej aktualnej wersji). Firewall takie zagrożenie zmniejsza, ale nie jest lekiem na całe zło.

Kolega pewnie cię tylko straszy, ale ostrożności nigdy za wiele.

A co może mi zrobić będąc dobry w takie rzeczy znając moje IP?

Sama znajomość IP tu nie ma nic do rzeczy. To znaczy wiadomo, że bez twojego IP nic ci nie zrobi, ale twoje IP jest de facto publiczne, udostępniasz je wszystkim serwerom, z którymi się łączysz, inaczej nie mógłbyś nawet wyświetlić jakiejkolwiek strony internetowej (bo serwer nie wiedziałby, na jaki adres tę stronę wysłać).

Jak uzyska dostęp do twojej domowej sieci LAN, to będzie mógł robić w zasadzie wszystko. Tak jak pisałem - nie tylko podsłuchiwać ruch, ale i w nim manipulować. Tam, gdzie nie łączysz się za pomocą szyfrowanego połączenia (np. HTTPS zamiast HTTP przy stronach internetowych), będzie widział wszystko jak na tacy. Gdy przeprowadzi odpowiedni atak (np. ARP spoofing) - ale to nie jest skomplikowane i nawet się nie zorientujesz gdy to zrobi.

Choć szczerze mówiąc, mimo wszystko wątpię, by potrafił to robić.

1 polubienie

A jak zapobiec by miał dostęp do domowej sieci LAN? :frowning: kurde boję się :cold_sweat:

A co jak ten kolega czyta forum i będzie podpuszczać :wink:

1 polubienie