Ponowna instalacja systemu na innej partycji. Problem z boot

Witajcie,

Dzisiaj dokonałem ponownej instalacji systemu. Jakoś się tak złożyło że akurat miałem pustą partycję, więc zamiast instalowania systemu nad instniejącą instalacją Windows 7 zainstalowałem na świerzo system na tej czystej partycji, nie ruszając partycji gdzie Windows był oryginalnie zainstalowany.

Aktualnie więc mój dysk jest podzielony następująco:

  • Windows 7 (C:) - partycja z bieżącą instalacją Windows 7

Chciałbym sformatować Dysk Lokalny (D:) lecz gdy wybieram formatuj pokazuje mi się taki błąd,

Przypuszczam że jest to spowodowane faktem że na tej partycji znajduą się informacje na temat “BOOT MENAGERa”…

Jak więc przenieść te dane na partycję (C:) i sformatować Dysk Lokalny (D:) ?

Pozdrawiam

zacznijmy od początku

windows chroni inne wersje windowsa

czy twoja partycja c: jest pierwsza czy druga(win7 zawsze zmienia swoją partycje na C:)

sprawdza czy obie partycje są partycjami aktywnymi

jeżeli twoja partycja z windowsem nowym jest aktywna to sformatuj partycje d:(to nie musi być 2 partycja bo litery nie zawsze są po kolei)

jeśli system nie będzie się uruchamiał to przeczytaj to naprawa-mbr-win-t359229.html

Wygląda to wszystko następująco:

Partycja Aktywna jest pierwsza a tam gdzie jest aktualnie zainstalowany OS jest ostatnia i ta właśnie partycja jest Dyskiem Logicznym (LOGICAL DRIVE)

Instalator Windows 7 przy dysku niesformatowanym wymusza utworzenie partycji BOOT (około 200 MB). Można ją rozszerzyć i na niej zainstalować Windows 7. Wtedy na jednej partycji mamy pliki boot loadera oraz instalację Windows. Taka partycja ma następujące atrybuty: system, rozruch, plik stronicowania, aktywna, zrzut awaryjny, partycja podstawowa.

Pliki odpowiedzialne za uruchomienie systemu nie mogą być zapisane na partycji logicznej.

Na zrzucie ekranu nie widać atrybutów partycji systemowej C.

FadeMind

Czy jest możliwość przeniesienia atrybutów partycji boot na dysk Logiczny C (tak jak na screenie) bądź utworzenia osobnej partycji z atrybutami boot?

Żeby tylko pozbyć się tej partycji która nie jest do niczego wykorzystywana aktualnie i jest mi niepotrzebna

Atrybut rozruch nie może być nadany partycji logicznej na partycji rozszerzonej. Instalator szuka zawsze pierwszej partycji podstawowej i na niej zapisuje pliki rozruchowe. Oczywiście pliki systemu operacyjnego mogą znajdować się na partycji logicznej, ale wtedy robi się bałagan.

Pokaż dokładnie cały rozkład partycji z uwzględnieniem atrybutów partycji.

czyli masz 3 możliwości(od najgorszej do najlepszej)

1.format partycji pierwszej i reinstalacja mbr i bootloadera na tą partycje

2.skopiowanie 3 partycji na 1 miejsce i naprawić bootloadera

3.użycie metody kopiuj wklej z poziomu live-cd(skasowanie folderów windows,programfiles,users,programdata i przeniesienie ich z 2 partycji)

Załatwiłem problem ale teraz po usunięciu tej partycji (która jest po środku dysku) jestem w stanie dołączyć wolne miejsce tylko do partycji systemowej C: … Czy jest możliwość przesunięcia wolnego miejsca na koniec dysku bez nauruszania innych partycji?

Może GParted to dźwignie?

możesz też użyć

easeus partition master - program pod windowsa