Popsułem Windowsa. Problem z recovery disc


(Fazi86) #1

No więc miesiąc temu kupiłem nowego laptopa Sony Vaio. Ostatni raz problemy z Windowsem zdarzały mi się za czasów Win XP, później korzystałem bezproblemowo z Visty i Win7. Na nowym komputerze przypomniał mi się kilkukrotnie bluescreen, ciągłe problemy, wysypywanie się systemu 'bo tak', reinstalka itd.

Pewnego pięknego wieczora znowu odwiedził mnie niebieski ekran, i informacja o zrzucaniu pamięci, jeżeli dobrze pamiętam. Nie wytrzymałem nerwowo i w trakcie tego memory dump 'twardo' wyłączyłem komputer. Niestety system nie uruchomił się ponownie. Przy normalnym rozruchu podczas ładowania systemu następuje reset i tak w kółko. Przy wybraniu opcji z odzyskiwaniem/naprawianiem systemu itd. system zaczyna się ładować pojawia się goła tapetka z kursorem i tak już zostaje. To samo dzieje się przy vaio assist bo to chyba tylko nakładka na windowsowy program do odzyskiwania systemu.

Krótko mówiąc nie mogę dobrać się do instalowania systemu z partycji recovery, płyt recovery nie nagrałem.

Czy jest jakaś inna opcja niż próba instalacji systemu z płyty (której nie posiadam)? Może jest jakiś zewnętrzny program który uruchomi instalotor Windowsa z partycji recovery, np. przy rozruchu z usb?

Czy jeżeli ściągnę Windows 7 HP taki jak był preinstalowany w laptopie to mój klucz na spodzie komputera zadziała? Jest gdzieś udostępniony taki system?


(adam9870) #2

Podobny problem - uszkodzony-plik-factory0-fpt-jak-odzyskac-system-t490387.html - użytkownik ściągnął Vistę z internetu, zainstalował z kluczem z naklejki pod spodem laptopa i wszystko w porządku. W jeden wieczór postawił system na nogi.

Myślę, że na wszystkie swoje pytania znajdziesz odpowiedź w mojej wiadomości w tym temacie: uszkodzone-recovery-disk-jak-odzyskac-system-t497952.html#p3132861

Zobacz też przeglad-metod-naprawy-problemow-uruchamianiem-windows-t497796.html

Zapobieganie problemom w przyszłości przeglad-metod-naprawy-problemow-uruchamianiem-windows-t497796.html#p3131331

Daj znać o efektach.

Trzymam kciuki.

Pozdrawiam.


(Abscess) #3

A Siodemka ma w ogole "re-instal", czy zawsze po padzie trzeba jechac od poczatku?


(Semtex) #4

W Win 7 "nakładkę" można wykonać tylko z poziomu działającego systemu operacyjnego, więcej informacji znajdziesz Tu :slight_smile:


(Znawcait) #5

Na przyszłość proponuję nagrać sobie jakąś dystrybucję Live CD na płycie, aby nie było kłopotów z odzyskaniem danych i naprawieniem systemu.

Zbieram czasopisma komputerowe i akurat w jednym z nich jest płyta ratunkowa 2013 - proponuję sobie zakupić:

okladka201209.jpg

Cena nie jest wygórowana, a zyskasz jeszcze dostęp do darmowej pomocy technicznej tzw. Hotline (dzięki wykorzystaniu kodu z Komputer Świata) - z tego co wiem rozwiązują ponad 90% problemów.


(adam9870) #6

Płytę ratunkową można zrobić sobie samemu za darmo odzyskanie-danych-dysku-sytuacji-gdy-system-nie-dziala-t492904.html


(Fazi86) #7

Instalator Windowsa z płyty wiesza się tak samo jak narzędzie naprawy systemu. Po wybraniu języka jest napis Instalator rozpoczyna pracę... i tak już zostaje. Pewnie jest sprawdzana zainstalowana już, zepsuta wersja systemu i wtedy następuje zawieszka.

Jak zrobić format c: zupełnie niezależnie od Windowsa? Może na czystą partycję zainstaluje się normalnie.


(adam9870) #8

Na przykład użyj Gparted: http://www.dobreprogramy.pl/GParted,Pro ... 13209.html Pliku ISO nie rozpakowuj. Plik ISO nagraj na płytę CD lub DVD i uruchom z niej komputer. Obraz ISO możesz nagrać przy pomocy mechanizmu nagrywania obrazów ISO wbudowanego w Windows 7 http://www.youtube.com/watch?v=zAw1t6RK0A8, albo przy pomocy Active@ ISO Burner http://www.ntfs.com/iso-burning.htm, albo przy pomocy innych programów tego typu http://www.dobreprogramy.pl/Nagrywanie- ... ws,32.html. Używanie GParted: http://www.dobreprogramy.pl/Linux-Insta ... 11279.html

Albo:

  1. Uruchom komputer z płyty Windows

  2. Na ekranie wyboru języka naciśnij SHIFT + F10, otworzy się wiersz polecenia

  3. W wierszu polecenia wpisz notepad, otworzy się Notatnik. W Notatniku sprawdź jaki rozmiar ma partycja systemowa i zanotuj sobie. Zamknij okna Notatnika. Ma być otwarte okno wiersza polecenia.

image_id: 4871

  1. W oknie wiersza polecenia wpisz diskpart, naciśnij Enter i skorzystaj z poleceń list disk, select disk, select partition, format fs=ntfs quick, assign letter=c. Zwróć uwagę kolory na poniższym obrazku.

image_id: 4872

  1. Zamknij okno wiersza polecenia, kontynuuj wybór języka i instalację Windows.

To samo jesteś w stanie zrobić z poziomu instalatora Windows na ekranie "gdzie chcesz zainstalować system Windows?" (pamiętaj aby kliknąć Opcje dysku (zaawansowane)). Zobacz moją wiadomość w tym temacie odnośnie instalacji Windows uszkodzone-recovery-disk-jak-odzyskac-system-t497952.html

image_id: 4804image_id: 4805

Czy na ekranie "jakiego typu instalację chcesz wykonać" wybierasz "niestandardowa"?

image_id: 4803

Jeżeli nie masz nic do stracenia (tj. masz kopię zapasową ważnych danych odzyskanie-danych-dysku-sytuacji-gdy-system-nie-dziala-t492904.html), to możesz np. zainstalować Ubuntu, usunąć wszystkie partycje na dysku i stworzyć na nowo układ partycji i zainstalować Windows.

Czy jesteś pewien, że nie masz żadnych problemów z dyskiem ani z pamięcią?

  1. Sprawdź dysk poprzez HDTune windows-ciagle-pada-t486902.html?hilit=hdtune http://www.dobreprogramy.pl/HD-Tune,Pro ... 12177.html albo uruchom komputer z płyty Windows, na ekranie wyboru języka naciśnij SHIFT + F10 i w wierszu polecenia użyj chkdsk.

  1. Sprawdź pamięć

  1. W razie potrzeby sprawdzenie reszty sprzętu komputer-zawiesza-sie-przy-ladowaniu-biosa-t485738.html#p3097465

Daj znać o efektach.


(Przemek89k) #9

Mam ten numer o którym pisze znawca i płyta jest naprawdę godna polecenia - nie trzeba samemu kombinować jak ją stworzyć tylko od razu dostajemy gotowy materiał do pracy. Adam powiedz mi tylko, czy można gdzieś pobrać legalnie wersję Windowsa - jeżeli posiadamy sam klucz a do laptopu nie była dołączona płyta ? Nie chciałbym pobierać tego z nielegalnych źródeł, a nie wiem czy Microsoft na to zezwala.


(adam9870) #10

desperado , generalnie tak, ale szczegóły w mojej wiadomości w tym temacie: uszkodzone-recovery-disk-jak-odzyskac-system-t497952.html#p3132861 (zobacz "Zaopatrzenie się w obraz czystej wersji Windows (czystej, bez dodatków)") i w komentarzach tutaj http://www.dobreprogramy.pl/adam9870/O- ... 34110.html


(Fazi86) #11

Diskpart się zawiesza.

image_id: 4874

Chkdsk jeden i drugi nie znalazł błędów ale oba testy trwały po 10 sekund. (?)

HD Tune nie sprawdzałem, ale on jest w jakiejś wersji bootowej np na usb? Bo przecież go nie zainstaluje normalnie i nie sprawdzę dysku.

Może to jest problem z dyskiem, bo jak dzieliłem partycje to na koniec był jakiś błąd z bluescreenem. Ale podział się zrobił i później wszystko działało ok przez dłuższy czas, nawet w między czasie przeinstalowałem windowsa, także nie wiem czy to ma związek.

Memtest86 nie znalazł błędów..

image_id: 4873

Spróbuje jeszcze z jakiegoś zewnętrznego programu format zrobić. Jest jakiś łatwy w przygotowaniu (jak Memtest) program uruchamiany z boota z USB który potrafi formatować dysk? Albo np. jakaś dystrybucja Ubuntu na USB? Bo mam trochę utrudniony dostęp do nagrywarki płyt.


(adam9870) #12

Ja spróbowałbym przełożyć dysk do innego komputera i w ten sposób sprawdzić dysk.

Albo MHDD http://www.fixitpc.pl/topic/7334-film-i ... -do-skanu/ http://www.fixitpc.pl/topic/8179-mhdd-% ... pendrivea/, nic innego bootowalnego nie kojarzę.

To, że diskpart ma taką chwilowe zacięcie nic nie znaczy, o ile jest ono tylko chwilowe (góra kilka minut).

Jak zachowuje się GParted? Albo ekran 'gdzie chcesz zainstalować system windows?'. Mówiłem, że - jeżeli nie masz na dysku ważnych danych albo masz wykonaną kopię zapasową odzyskanie-danych-dysku-sytuacji-gdy-system-nie-dziala-t492904.html - możesz spróbować zainstalować np. Ubuntu i zobaczyć czy będą identyczne problemy.