Poszukuję poradnika dotyczącego instalacji Linuksa obok Win

Witam

Proszę wszystkich o pomoc. Pragnę zainstalować jakiś system linux obok systemu windows vista, problem w tym, że nie mam pojęcia nawet jak zacząć. Prosze was o pomoc w znalezieniu jakiegoś systemu , instrukcji instalacji na viscie .

Dziękuje i pozdrawiam , Miffonio.

Poradnik jak w banalny sposób to zrobić:

http://www.komputerswiat.pl/poradniki/p … ndows.aspx

Może Ubuntu. Instalacja jest banalnie prosta. Nic nie musisz partycjonować. Decydujesz tylko ile chcesz przeznaczyć miejsca dla Visty, a ile dla Ubuntu. Instalator jest intuicyjny i prosty w obsłudze (instalacja Ubuntu jest prostsza niż Windows). W czasie instalacji mogą być pobierane kodeki, programy (Flash, Java), czcionki i aktualizacje, Polecam zaznaczenie tych opcji podczas instalacji.

Podczas procesu instalacji standardowo są ściągane pliki językowe dla wszystkich programów. System masz w pełni po polsku, a w dodatku masz również komplet potrzebnego na co dzień softu i załadowane sterowniki dla urządzeń.

Ubuntu możesz ściągnąć tutaj: http://www.ubuntu.com/download/ubuntu/download

Tutaj masz poradnik instalacji: http://pl.wikibooks.org/wiki/Ubuntu/Instalacja_systemu

Jeżeli Ci się nie śpieszy, możesz poczekać na Ubuntu 12.04. Będzie to wersja LTS (o przedłużonym wsparciu), które ukazują się co 2 lata (“zwykłe” wydania co pół roku). Przy wersjach LTS skupia się głównie na dopracowaniu i stabilności z mniejszym naciskiem na nowości, zwykle zatem te wydania są najlepiej dopracowane.

Stabilna wersja 12.04 pojawi się 26 kwietnia. Obecnie zostało wydane beta 1, 29 marca będzie beta 2, a później (26 kwietnia) wydanie finalne 12.04.

Jakbyś miał jeszcze jakieś pytania, pisz.

jaki-linux-wybor-dystrybucji-t188867.html

ze swojej strony na początek polecam Ubuntu

w telegraficznym skrócie masz proces instalacji opisany tutaj: http://pl.wikibooks.org/wiki/Ubuntu:Instalacja_systemu

niezDarek : Na początek albo na dłużej :slight_smile:

nie no jasne, podzielam Twoją opinię, chodzi o to by nie porywał się na przykładowo gentoo bo jako laik jedyne słowa jakie będzie w stanie wydusić to ■■■ :slight_smile:

Oczywiście :slight_smile:

Dziękuje bardzo panowie !!

edit : Panowie jest jeszcze jeden problem , przy wybieraniu systemu nie mogę wcisnąć ubunta bo po prostu klawiatura mi nie chodzi podczas tego uruchomiania . Jakieś pomysły ?

wejdź w BIOS i poszukaj opcji w stylu: USB Legacy Support i daj na Enable

ok już mam dzięki , ale teraz mam kolejny problem , podczas rozpakowywania foleru rar komenda tar xfz nazwafolderu.tar wyskakuje mi komunikat brak dostępu . Wie ktoś może o co chodzi ?

Prawdopodobnie musisz to zrobić z prawami administratora.

Dodaj sudo przed poleceniem.

Oczywiście możesz to zrobić również graficznie, chyba, że lubisz polecenia :slight_smile:

niestety to samo a co do sudo

"usage: sudo -h | -K | -k | -L | -V

usage: sudo -v [-AknS] [-g groupname|#gid] [-p prompt] [-u user name|#uid]

usage: sudo -l[l] [-AknS] [-g groupname|#gid] [-p prompt] [-U user name] [-u

user name|#uid] [-g groupname|#gid] [command]

usage: sudo [-AbEHknPS] [-C fd] [-g groupname|#gid] [-p prompt] [-u user

name|#uid] [-g groupname|#gid] [VAR=value] [-i|-s] []

usage: sudo -e [-AknS] [-C fd] [-g groupname|#gid] [-p prompt] [-u user

name|#uid] file …

" to pisało

miffonio ,

Od kiedy archiwum rar rozpakowujemy przez tar’a? Poszukaj w swoim repozytorium i zainstaluj paczkę unrar (bądź unrar-free).

Miał podane nazwafolderu.tar, myślałem, że się pomylił…

Użyj skryptu Ubumatic, który dodatkowo doda dodatkowe repozytoria, co w praktyce oznacza większą ilość programów do zainstalowania (przed użyciem zainstaluj Synaptic’a przez Centrum Oprogramowania Ubuntu): http://www.linuxone.pl/ubumatic.

Oczywiście możesz również samemu zainstalować. Będzie to chyba:

p7zip-full i p7zip-rar

Tutaj masz instrukcję obsługi Centrum Oprogramowania Ubuntu: http://pl.wikibooks.org/wiki/Ubuntu/Instalacja_dodatkowego_oprogramowania_(za_pomoc%C4%85_Centrum_oprogramowania_Ubuntu)

Wydaje mi się, że instrukcji nie trzeba, ale…

Warto również trochę zapoznać się z systemem (część informacji może być zdezaktualizowana:

http://pl.wikibooks.org/wiki/Ubuntu

witam zainstalowałem to i jeszcze przy okazji włączyło mi się jakieś pobieranie z archive.ubunt.com . I co teraz mam zrobić aby zainstalować jakąś grę ?

Tam nie musisz zaznaczać wszystkich opcji. Flasha i Javę już masz. Kodeki te co są powinny spokojnie wystarczyć. Pluginu do Empathy nie instaluj, nie działa już. Wkrótce będzie oficjalne GG na Ubuntu (jeżeli je lubisz). Poza tym masz Pidgin, Kadu, Tlen’a.

Co do gier to już Ci mówiłem - szukasz jak każdy inny program. Przeczytaj jeszcze raz informacje o Centrum Oprogramowania Ubuntu (masz je domyślnie na pasku Unity). Musisz zrozumieć niektóre rzeczy stąd pobieżnie chociaż przejrzyj poradnik o Ubuntu.

Ważna uwaga: Skrypt poinformuje Cię jak zakończy pracę.

No tak już tamto zainstalowałem więc i tak za późno dzięki w każdym razie a co do gier to pobrałem sobie tibie na linuxa

ale nie chce mi sie ona normalnie uruchomić i nie wiem jak ja włączyć po wypakowaniu.

Nie gram raczej w gry (tym bardziej Tibię), ale tutaj masz poradnik: http://ubuntu.pl/forum/viewtopic.php?f=205&t=51018. Dość stary, ale może coś pomoże. Poza tym to 1. wynik z Google. Warto samemu poszukać.

Niestety nie działa nie mogę go wogóle rozpakować tak samo nie działa komenda /lib/libc.so.* dlatego też wypakowałem ręcznie i próbowałem to zrobić ale bez skutku .

linux’owa Tibia raczej nie działa zbyt dobrze, lepiej używać wersji pod Windows

zainstaluje wine:

sudo apt-get install wine libwine

pobierz sobie Tibię na Windows, zainstaluj i graj