Potrzebny jest nowy router, jaki?

Witam moi rodzice potrzebują router głównie będzie podłączony pod tv dla netflixa etc. Łącze to 200 mbit. Jakie model wybrać?

Jak duże mieszkanie/dom, ile urządzeń korzysta w WiFi, ile po kablu, czy router ma być raczej tani czy raczej dobry?

W sumie jest tylko tv i 2 telefony, które od czasu do czasu będą korzystały z wifi.

https://consumer.huawei.com/pl/routers/ws5200/
https://consumer.huawei.com/pl/routers/ax3-dual-core/

Dzieki,benzyna drugi model lepszy, a że tak zapytam jak z bezpieczeństwem tych routerów? Pytam bo wszedzie wycofują się z huwawei mowie o g5. Jak z aktualizacja oprogramowania?

To bardzo dobre pytanie :slight_smile: Do Huawei Polska :wink:

Zważywszy na to, że w Chinach jest 1 mld 376 mln ludzi (w całej Europie 743 mln), to wciąż Huawei ma komu sprzedawać. Zakładam, że z aktualizacją routerów wiele się nie zmieniło, zwłaszcza że w tej kategorii ma niewielką konkurencję na chińskim rynku.

Pytanie kiedy EOL(koniec wsparcia) danego produktu i jak często aktualizacje, to jest w dzisiejszych czasach koszmar, żeby się dowiedzieć bez godzinnego szukania. Najlepiej patrzeć kiedy dane urządzenie zostało wprowadzone do produkcji i kupować te najnowsze.

Z routerami ewentualnie coś co ruszy z popularną dystrybucją Linux dla routerów - ale to bardziej dla specjalistów. Mikrotiki chyba też mają długie wsparcie. https://www.howtogeek.com/443699/is-your-old-router-still-getting-security-updates/

Taki link

Aktualizacje tak długo, jak pociągnie procesor, czyli zwykle nawet z 10 lat. Obsługa dodatkowych zewnętrznych CAPów, jako jedna sieć, sporo możliwości konfiguracji, skryptów itd.

Czyli huwawei będzie najlepszym wyborem?

Bardziej tańszym niż lepszym.

A co byś osobiście kupil dla siebie nie mając komputera? TP linki są słabe?

To jest niska półka ale niektóre nawet działają.

Napisz ile chcesz wydać moc sygnału WiFi itd.

Myślę że rodzice mogą przeznaczyć do 250zl, co do pomieszczenia to jest mieszkanie 60m2 więc z zasięgi nie będzie problemu. Da się tej cenie kupić coś co nie będzie się zacinać?

Powiem szczerze, że od pewnego czasu zastanawiam się nad Mikrotikiem z racji tego, że są aktualizowane przez długi czas. Niestety nie miałem jeszcze do czynienia z żadnym modelem. W cenie 250+zł jest https://allegro.pl/oferta/mikrotik-routerboard-rbd52g-hap-ac2-gigabit-vpn-7757900490

Pojawiają się jednak pytania

  1. @wasabi1084 jak myślisz, czy w tej cenie Mikrotik jest wart uwagi? Może zbyt słaby żeby dostawać długo aktualizacje?
  2. Możliwe, że Huawei będzie prostszy w konfiguracji i użytkowaniu. Do Huawei jest apka na smartfony itp
  3. Wspomniane Huawei chyba będą miały lepszy zasięg WiFi patrząc na anteny.

Ma wszystko co jest potrzebne, czyli 10/100/1000 sieci 2.5 i 5 GHz, obsługę capsmana itd. procesor jest wystarczający jak na sieć domową. Jakby potrzebne były anteny, to można wyprowadzić na zewnątrz, tam są konektory na płycie, takie same jak w laptopowej karcie. Wsparcie bardzo długo o wiele, wiele wolniejsze i starsze są wspierane do dzisiaj. Ma zasilanie POE (10-28V) na ostatnim i pierwszym porcie. Można zasilać POE i z zasilacza. Karty niestety wlutowane na stałe, więc z czasem się nie zmieni. Modem LTE ewentualnie na USB. W domu do routera LTE który jest na dachu mam podpięty na piętrze podobny, ale nawet mniejszy bo wersja lite, i daje radę piętro w dół, pokoje wokół i jeszcze taras i trawnik przed domem obskoczy. Aczkolwiek bydynek nie ekranuje zanadto, no i zakłóceń brak, bo to odludzie. Mój jest ustawiony jako punkt dostępowy, wszystkie porty ustawione w tryb Bridge, a DHCP idzie tego LTE, ale to tylko moje widzimisię, tak sobie chciałem ustawić.

Wybierając router MikroTik do domowego użytku, należy zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które w taki zastosowaniu mogą mieć ogromne znaczenie. Przede wszystkim, urządzenia MikroTik’a miewają problemy z transmisją przez AirPlay od Apple. Idzie wszystko wy-konfigurować, ale dla przykładu w hAP ac2 z najnowszymi iPhone’ami i tak bywają problemy. Kolejna sprawa, to podłączania kamer monitoringu. Często można spotkać port flapping i bez dodatkowego switcha w sieci, który zajmie się równoważeniem połączenia, się nie obejdzie. Co więcej, roaming w urządzeniach apkach MikroTik’a wcale nie działa tak jak należy. CAPSMAN nie jest idealny.

Jeżeli szukasz dobrego urządzenia do domowego użytku, który będzie działał stabilnie i współgrał z wszystkim, to wybierz model polecany prze @januszek albo wersję tego urządzenia z extenderami zasięgu. Jest świetna.

Tu masz dema, zjedź niżej:
MikroTik Routers and Wireless - Software .
An Introduction to MikroTik's RouterOS - YouTube .

Nie działa, bo go nie ma.

W urządzeniach ubi jest pod warunkiem że w tle ciągle pracuje sprzętowy lub programowy (aplikacja) kontroler SDN.

Kolejna sprawa, to podłączania kamer monitoringu. Często można spotkać port flapping

Wątpię, nie spotkałem się z taką sytuacją chyba że sprzęt jest podpięty np. uszkodzonym bądź słabej jakości kablem, w sumie dość łatwo to zauważyć bo urządzenia zgłaszają błędy transmisji i port sam się przełącza na 100Mb.

Drugi powód takiego zachowania to np. nieprawidłowa konfiguracja VLAN, wiele tutoriali nie trzyma się w tym temacie dokumentacji producenta.

Nie używałem, więc nie wiem.
Może to wynikać np. z wyłączonego UPnP, problem w tym że UPnP stanowi dość poważne zagrożenie nawet w sieci domowej.

Wybierając sprzęt od MT warto zapoznać się z tymi demami, konfiguracja jest mocno rozbudowana i wymaga zapoznania się z dokumentacji. Nie każdemu będzie odpowiadał taki sposób konfiguracji urządzenia.