Praca jako młodszy programista java? zakres wiedzy?

Witam, od przyszlego roku zaczne studia informatyczne i chce od wakacji zacząć naukę programowania Java(teraz nie, bo uczę się do matury), na informatyce mialam podstawy C++ i bardzo mi się to podobało. Mam kilka pytań, mianowicie czy: 1. przerobienie książki - Java Podstawy wyd.IX Horstmann Cay S. oraz frameworków(podstaw) wystarczy do znalezienia pracy jako młodszy programista? 2. A może jednak aby dostać prace trzeba dodatkowo przerobić Java. Techniki zaawansowane. Wydanie IX? 3. W ogóle polecacie te dwie książki? 4. A co jak już przerobie te dwie pozycje? co dalej? jakie książki? 5. A i jakie przykładowe zadania w pracy wykonuje młodszy programista?

Edit: Dodam, że oczywiście oprócz przerobienia książki to robiłabym jakieś proste aplikacje. I zamierzam się przed podjęciem pracy uczyć 1 rok bądź 2 lata, codziennie ok. 1-2 godz. Spis treści powyższych pozycji:

http://helion.pl/ksiazki/java-podstawy-wydanie-ix-cay-s-horstmann-gary-cornell,javpd9.htm#spis-tresci

http://helion.pl/ksiazki/java-techniki-zaawansowane-wydanie-ix-cay-s-horstmann-gary-cornell,javtz9.htm#spis-tresci

 

I co wpiszesz sobie w CV że przerobiłeś te książki ?

U mnie w firmie (piszemy w .Net aplikacje webowe) młodszy programista musi znać podstawy rozwiązań webowych(html, css, choćby liznąć js) i znać nawet nie najlepiej jakikolwiek język wysokiego poziomu oraz podstawy baz danych. To jest praca dla kogoś kto zaczyna i pracodawca o tym wie. 

Młodszy programista wykonuje te same czynności co zwykły programista, tylko przelicza się że może to robić wolniej niż ktoś bardziej wdrożony. Oczywiście są rzeczy, których nie robi i z wieloma kwestiami jest “prowadzony za rękę”.

Książki są fajne, ale to wiedza teoretyczna. Mając tą wiedzę zrób 3-4 proste projekty (ale nie “kalkulatory” itd). Pokaż coś, weź z sobą kod, albo lepiej umieść go na Githubie. 

Wszystko zależy od pracodawcy,

U nas młodszych programistów wyławiamy z uczelni ale przeważnie są to ostatnie roczniki…

Przerobienie książek … coś da, lecz nie wiele.

Spróbuj zrobić projekt - może być kalkulator - ale z połączeniem, z bazą danych, niech będzie 1 tabela, z 4 kolumnami

Niech twoja aplikacja połączy się z bazą, odczyta liczby i znak,  do tego wynik operacji zapisze w ostatniej kolumnie.

 

Do tego spróbuj używać jakiegoś systemu kontroli wersji (GIT/SVN).

To powinno wystarczyć na młodszego :slight_smile:

To chyba jednak nieco zbyt wcześnie na pracę. Postudiuj jakieś dwa lata, wykonaj kilka większych projektów na zajęcia, garnij się do kół programistycznych/projektów nieobowiązkowych, pracuj w domu. Na tę chwilę, nawet po przerobieniu kilku książek, jako programista nie jesteś dla żadnej firmy wartościowy, bo mimo wiedzy teoretycznej masz dokładnie zerowe doświadczenie.

Podepnę się pod temat. Jak wygląda to z językami niższego poziomu np. C++? Tak czytam te posty i jakoś nie dowierzam, że tylko tyle wystarczy.

Wszystko zależy jak trafisz,

Na młodszego Javowca myślę, że to co napisałem wystarczy - na C++ może być ciężej, bo jak ktoś szuka na C++ to przeważnie do rozbudowanych systemów które utrzymuje…

Ja zacząłem pracę dopiero po studiach, a do tego byłem pasjonatem programowania… a okazało się, że i tak początki były ciężkie :wink:

Zdaję sobie sprawę, że z c++ trochę ciężej. Chodzi mi właśnie o tę różnicę.

Od czego zaczynałeś i na jakim byłeś wtedy poziomie?

Chcąc aplikować na programista java , powienieneś mieć praktyczną wiedzę na temat baz danych (Oracle, JDBC, SQL), posiadać doświadczenie z zakresu Javy Enterprise Edition i Enterprise JavaBeans. Mile widzana jest również znajomość Web Designu, AJAX, GWT/GXT.