Prawa autorskie a zdjęcia na stronie

Witam

Chciałbym się dowiedzieć czy mogę umieszczać każde zdjęcie na swojej stronie podając źródło zdjęcia? czy może to się wiązać z jakimiś konsekwencjami.

Nie mówię tu o zdjęciach erotycznych czy komuś ubliżających.

Jeśli autorzy wyrażą zgodę to owszem :slight_smile:

Jeśli podasz źródło to w 90% będzie to legalne, a nie będzie gdy autor zdjęcia zaznaczył, że tego zabrania, jeśli takie dopisku nie znalazłeś na stronie/zdjęciu to możesz je umieścić.

Jest dokładnie odwrotnie :wink: Jeżeli autor zaznaczył, że możesz, to możesz, nie wolno Ci domniemać, że autor pozwala na jego dalsze wykorzystanie.

no to jak to jest np na stronach typu demotywatory? tam są zdjęcia na których nawet twarze, to strona musiał by mieć 100 pozwów itd

Jeżeli autor się upomni, to mogą mieć (oczywiście, o ile wcześniej zdjęcia nie zostały wypuszczone jako darmowe do dalszego użytku). Jeżeli chodzi o twarze, to tutaj jest jeszcze zupełnie inny problem: ustawa o prawie autorskim dość ściśle reguluje to, czyj wizerunek i w jaki sposób możesz rozpowszechniać.

no ja nie mówię tu o zdjęciach skradzionych z stron płatnych. Powiedzmy zdjęcia ze stron cnn, skynews, bbc, tvn24 itd

To na pewno będzie nielegalnie - prawa do tych zdjęć ma ich autor a autor na pewno współpracuje z jakaś agencja (podpis autora / agencja )która je sprzedaje .

to też zależy, czy pobierze zdjęcia, wrzuci na własny serwer i doda, czy też da tylko link do obrazka w znacznikach img.

@Karolinah

Z tego co wiem, akurat to nie ma znaczenia. Umieścić = umieścić bez uściślania jak. Chyba, że autor coś na ten temat napisze na stronie.

ale jeżeli ktoś udostępnia jakieś obrazki ( nie mówię akurat zdjęcia z BBC) w necie to publikuje je dla ogółu. Trudno orzec, czy sam link do takiego obrazka w img jest już kradzieżą.

Oczywiście, że jest. Ja publikuję zdjęcia na stronie abc.pl, dostaję za to pieniądze. Dlaczego ma z tego czerpać korzyści strona yxz.pl? Niezależnie czy zdjęcie zostanie skopiowane, czy tylko hotlinkowane, jest ono na danej stronie rozpowszechniane bez zgody autora, tym samym narusza ustawę o prawie autorskim.

Airborn , troszku przesadzasz , idac twoja ideą trzeba by pól internetu zamknąć w wiezieniach :lol:

Jeśli jestes aż taki dokładny napisz proszę, opublikowałem na stronce moje zdjęcia sa moja własnością i zabraniam kopiowania bez mojej wiedzy , pewnego dnia napotkałem moje zdjęcie na innej stronie i… było podane źródło mojej stronki . Co mam zrobić ? włóczyć sie po sadach ? czy przyjąć zasade pozycjonowania- czym więcej linków do strony tym lepiej … jak radzisz ?

Wszystko zależy od Ciebie, jeżeli nie masz nic przeciwko, żeby ktoś kopiował Twoją twórczość, to czekaj tylko aż ktoś będzie kopiował całe opisy/artykuły z Twojej strony i pozostawi tylko link.

P.S.

Nie przesadzam, mówię Ci jak to wygląda formalnie, to co z tym zrobisz to już Twój interes.

xulu ma rację, trzeba by pół Internetu zamknąć. W sumie publikując zdjęcia trzeba się liczyć, że ktoś nam je może podwędzić. Mnie samej kiedyś dwa poważne serwisy ukradły ale teksty artykułów, jednak poprosiłam o ich usunięcie i jest ok. Przy obrazkach można robić podobnie, chociaż z różnymi reakcjami można się spotkać.

mam zamiar umieścić źródło i informację że jeżeli autor stwierdzi iż naruszyłem jego prawa autorskie to zdjęcie zostanie usunięte z serwisu

Zrobisz jak zechcesz. Ale to wygląda tak samo jak: ukradnę, a jak ktoś zauważy, to oddam

Nie wszyscy mają takie intencje :slight_smile:

Airborn ma tutaj 100% racji …i potwierdzam to jako osoba, która trochę w fotografii i przepisach z tym związanych siedzi.

To autor zdjęcia decyduje o tym gdzie i na jakich zasadach zdjęcie to ma być dostępne - odsyłam do lektury prawa autorskiego i praw pokrewnych.

Przestrzegam też! Nie jest tak, że …a najwyżej usunę.

Dalszy bieg spraw zależy od woli autora/właściciela praw do utworu.

Może on warunkowo wyrazić zgodę np. w zamian za podpis/link, może zażądać natychmiastowego usunięcia, zażądać zadośćuczynienia i/lub wejść na drogę sądową.

Jeżeli chodzi o kwoty jakie wchodzą w grę, to podstawa jest cennik ZPAF.

Wielu fotografów wprost czeka na to aż ktoś sobie od nich coś “pożyczy”. To są łatwe pieniądze.

Więc jeszcze raz przestrzegam przed takimi praktykami.

ps.

Media szczególnie pilnują swoich materiałów …tak tekstów jak i pozostałych materiałów audio-wizualnych.

“pożyczanie” materiałów np. od telewizji czy prasy kończy się niejednokrotnie bardzo niemiłą i kosztowną korespondencją z ich działu prawnego.

kontynuując, jest prawnie uregulowane zadość uczynienie skopiowanie zdjęcia ? sam jestem przeciw kopiowaniu bez zezwolenia ale jest to walka z wiatrakami…